Bohatství nitra srdce

datum 6. 5. 2023
autor a zdroj obrázku: ©mammuth, Getty Images na webu Canva.com

Občas se mnou někdo vede rozhovor na téma bohatství. A protože veliké množství lidí si pod tímto pojmem přímo představuje peníze anebo na druhé straně přímo Boha, ovšem asketicky, kdy peníze jsou vlastně sprosté slovo, rozhodla jsem se pro tento článek.

Minulost

Zkusím se nejdříve vrátit v čase zpět - do dohledatelné minulosti. V mém dětství vše, co rodiče pořizovali a bylo hodnotnějšího charakteru, se kupovalo na dluh. Jednoduše používali půjčky, stejně jako to i dnes dělá hodně domácností a v jejich světě to byla jediná možnost, jak důležité věci pořídit.

Tento způsob byl samozřejmě také doprovázen jasným názorem, že "ti bohatí" jsou zlý lidé anebo, že jsou bohatí, protože mají rádi jenom peníze. Jednoduchý negativní vzorec, který byl pravděpodobně považován za absolutní pravdu.

Dnes už vím, že i takový vzorec má svoji hodnotu. Pomáhá chudým přežít bolest, kterou chudoba přináší např. ve chvílích, kdy není v rodině dost prostředků na zdravotní péči ne-li na jídlo a oblečení. Když je realita v jistém smyslu bolestivá, je vysvětlení a projekce její snesitelnosti pochopitelná a má svou důležitost.

Abych mohla žít svůj život jinak, musela jsem projít také chudobou, vytvořit si dluhy a postupně krok
za krokem z toho začarovaného kruhu vykročit. Dobře znám ten pocit, kdy jsem jednoduše nevěděla, jak to lidé dělají, že na konci měsíce nejsou v mínusu. Postupně jsem se zbavovala zakořeněných pocitů strachu, negativních přesvědčení a zažitých představ, co je a co není "možné". Pomalu jsem sundavala okovy a směřovala k větší svobodě.

Hojnost Bohatství

Výše účtu nebo možnost dovolit jakékoliv částce přijít do našeho života - tedy prožívat hojnost - samozřejmě vychází z našeho nitra a to primárně. Tím myslím, že hojnost / bohatství je nejdříve prožíváno v nás a ve vnějším světě vnímáme až samotný následek.

A jestliže si někdo nese karmu bohatství, ještě to nutně neznamená, že ji šťastně prožívá. Krásným příkladem je strýček Skrblík, neb i když má opravdu mnoho, z pohledu ostatních dokonce až příliš,
on sám se uvnitř pořád cítí jako chudák, určitě si nemyslí, že má dost a hromadit MUSÍ, a také se musí o svůj majetek strachovat. Jeho majetek rozhodně není zdrojem radosti a spokojenosti.

Bohatství o kterém píšu je rovnováhou. Nejen, že člověk neprožívá strach "že nebude" (jídlo, zdraví, prostředky, mír..), ale také si je vědom, že mu to nemůže být odcizeno. Pokud by i toto (tedy ztráta) bylo součástí jeho reality, přitáhne si své bohatství znovu. Prostě si jej manifestuje.

Mastercard bez limitu

Ještě uvedu hravý příklad. Představte si, že dostanete kreditní kartu na které je neomezené množství peněz. Neomezené. No limit!
V tom momentě na světě není nic, co byste si nemohli koupit. Jachtu. Ostrov. Kino. Auto. Výlet na Mars. Michelangelovu sochu. Potopení na dno oceánu. Bydlení pro všechny členy rodiny. Les. Nové zuby.

Představili?A teď existuje něco, o čem byste řekli, že je to drahé? Myslím, že ne. Máte prostředky na všechno na světě a peníze se stali jen čísly.

Tak toto je ten pocit. Zmizí drahé a levné věci. Zůstanou jen ty, které případně můžete potřebovat, myslím ke slušnému životu anebo si je jednoduše přejete, protože se vám třeba líbí.

Zpátky k Bohu

Ale aby tato úvaha nezůstala jen u financí, dám ještě hravější příklad - představte si, že máte kouzelné sluchátko Macha a Šebestové. Že si můžete přát úplně cokoliv i věci, které třeba za peníze koupit nejdou.
Můžete si přát naprosto cokoliv! a instatně se to splní. Tady už se ale dostáváme skutečně do momentu, kdy i Mach a Šebestová za svá přání nesou odpovědnost a mnohdy jim jde skutečně o život:

"Ať je koček milion..."

Člověk, který v harmonii s Bohem dokáže vědomě vyjadřovat svá přání, si prostě dobře rozmyslí, co si přeje. Každá věc znamená, že se o ni musím starat, každá změna přináší jenom další změny...  Skutečně potřebuju tuto věc? Využiju ji? Činí mě šťastnou? A ostatní?
Odpovědnost znamená i otázku, jestli plnit přání svému okolí, je skutečně i jejich přáním.

Reakce okolí

...bude zřejmě vždy rozporuplná. Strýček Skrblík bude vytvářet trezory a jistoty, pojistné smlouvy a paranoiu a pohledu klidu bohatého člověka jednoduše neporozumí. Jsou na rozdílné vlně.

Chudé, kteří trpí tím, že si nemohou koupit, co by si přáli nebo dokonce potřebovali, bude bohatství zdravého člověka podvědomě bolet. Ze své čistoty mohou vyslovit: "... to ti přeju", a přesto se jich to dotkne. Nechápou proč někteří mají a jiní nikoliv. Vzbuzuje to v nich vnitřní rozpor, přejí mu to a bolí je to zároveň.

Asketicky ladění jedinci, kteří potřebují minimum a dokáží žít téměř z ničeho, se pravděpodobně budou dívat na bohatého člověka skrz prsty. Měl by nic nemít, nic nechtít a nic nežít... v tomto je asketismus, odsuzování bohatství, jen fáze vývoje. Myslím, že velmi hodnotná, neb už se otočila od mamonu, ale pořád je jen fází.

A tak to krásné české slovo, obsahující Boha, skutečně vyjadřuje naši vnitřní realizaci a uvědomění, že absolutně všechno, co ve svém životě máme, vychází z nás. My jsme si to vytvořili. My jsme si to přáli.
A jsme to opět jen my, kdo si vlastní realitu buď můžeme užívat a radovat se z ní, anebo ji můžeme změnit, pokud nás nenaplňuje a netěší.

Matrix

V neposlední řadě, ještě zpět k penězům. Krásný moment ve filmu Matrix, je chvíle, kdy si může hlavní hrdina vybrat mezi modrou a červenou pilulkou. Jedna vymaže paměť, může být znovu v blaženém inkubátoru a prožívaném snu a ta druhá jej vrhne do kruté reality.

Zmiňuju se o tom úseku, protože můžete objektivně posoudit, kde se nacházíte... umožňuje volbu. Můžete se rozhodnout, jestli vám vyhovuje situace ve které jste.

Můžete se rozhodnout pro čekání.. "až mi jednou zvýší plat anebo vyhraju sportku". To bude modrá pilulka čekání na hvězdy. Na osudový okamžik. Na dědictví. Na bohatého ženicha. Je to pilulka, která vás vtáhne do snu a vy se budete dál balamutit a jak se říká, opíjet banánem:)

Anebo se můžete podívat, kde ke svému Bohu cítíte strach, nesouhlas, odpojení... a také se můžete ptát, jak moc jste finančně gramotní. Jsou vaše nákupy emotivní, impulzivní a vy musíte ty věci vlastnit? Kupujete si věci, které nepotřebujete? Kupujete si věci a když je máte, tak litujete koupě? Bojíte se o pravidelný příjem? Bojíte se krize? Vytváříte dluhy?

A úplně stejně jako u financí, je vidět rovnováha i u ostatních věcí:

Děláte věci, které vám neprospívají? Chováte se tak, že toho později litujete? Bojíte se, že nebudete milování? Bojíte se smrti?

Žitý zázrak

Skutečně v této dimenzi není nic, co bychom nedokázali vytvořit. Ať už člověk věří v zázraky nebo je jednoduše racionální, i samotní vědci říkají, že za každým novým objevem stojí schopnost si danou věc představit a připustit, že by to bylo možné.

Uvědomění si Boha v našem nitru a jeho neustálou přítomnost, nám dává možnost volby a nabízí schopnost žít tento život, co nejblíže tomu, co si skutečně přejeme.

Mnohokrát nás životní události mohou stáhnout do pochyb, ale je to jako s možností se vyspat, abych zregenerovala síly a odpočinula si. Ráno moudřejší večera. Každý den můžeme opět začít znovu. Myslím tím úplně znovu. Každou chvíli, v každý moment, se náš vnitřní svět může proměnit a my následně můžeme sledovat, jak je toto zrcadleno i v našem prostředí, v naší realitě, ve světě vnějším.

Děkuji, Silvia Skalová. www.skalacenter.com

Autor: Silvia Skalová
Zdroj: skalacenter

Sdíleno s laskavým svolením autora

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě