Imbolc

datum 1. 2. 2021
Zdroj: Pixabay.com
Slaví se 1.2. či 2.2. (letos astronomicky přesně 3.2.) - svátek světla. Přestože to vypadá, že se Imbolc nachází uprostřed zimy, ve skutečnosti představuje první ze tří jarních oslav. Je to období, kdy cítíme první chvění jara. V tradici druidů je to jemný a krásný svátek, při kterém se uctívá Bohyně Matka. V tento svátek vládla bohyně Brigita, bohyně básníků, léčitelů a porodníků.
Za měsíčních únorových nocí, kdy se rodí jehňata a začínají tát ledy, dochází k proměně božího páru Samaina a Morrigany. Keltové oslavovali proměnu bohyně, která omládlá a očištěná vystupuje z hlubin země jako Brigit (Bílá bohyně). Čistá, svatozáří obklopená bohyně, která se po kraji prohání na hřbetě jelena a probouzí k životu všechny mízy a šťávy. Tím dochází k proudění mízy ve stromech a semenech a k jejich probuzení. Tento svátek je především svátek očištění-v době kdy se opět začínají prodlužovat dny je třeba se očistit od temného. Keltové používali čistou vodu nebo dům vymetali březovým proutím. Bříza je stromem světla (Brigit) a je znamením nových začátků. Zároveň s Brigit vychází z brlohu i medvěd, který představuje znovuzrozeného avšak skrytého slunečního boha. Tento svátek byl pro zemědělství významným dnem vykládání orákul. Všichni se chtěli dozvědět, jak bude vypadat nadcházející rok, kdy začít s orbou a kdy se bude sít len. Květinou svátků světla je sněženka, která oznamuje návrat bohyně. Svátky světla ohlašují vládu Bílé bohyně a medvědího boha, která bude trvat až do května. Bylo to období nevázané plodnosti, tvořivého chaosu, veselí, dovádění a pitek. Konaly se průvody masek k probuzení zrna a zahnání duchů, kteří přinášeli nemoci.
S bohyní Brigid se pojí také zvyk nošení slaměných nevěst, malých slaměných panenek oblečených do bílých šatů, se kterými děvčata obcházela ve vesnici a koledovala „pro ně“ drobné dárky.
Dalším symbolem Imbolcu je Brigitin kříž, vázaný ze slámy nebo větviček, který se pro ochranu zavěšoval na domovní dveře. Ale známe i případy, kdy byly tyto kříže zapalovány a vyhazovány k nebi, aby posílily a oslavily slunce. Součástí oslav bylo i zapalování malých ohníčků před domy nebo svíček v domech, jako ochranný a očistný prvek.
Tak jako naši předkové vítali první náznaky jara, i my si jistě uvědomujeme příchod něčeho nového a měli bychom se na něj řádně připravit. Vpustit stále silnější sluneční paprsky do našich domovů a srdcí a vykročit vstříc probouzejícímu se novému životu.
(zdroj: Wolf Dieter Storl -Magické rostliny Keltů)
Věra Šourková

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico