26. září - Světový den environmentálního zdraví

datum 26. 9. 2023
autor a zdroj obrázku: ©vetrestudio na webu Canva.com

Na 26. září byl Mezinárodní federací environmentálního zdraví (IFEH) vyhlášen Světový den environmentálního zdraví a v tento den se slaví každoročně. Environmentální zdraví je odvětví, které se zaměřuje na zdravotní vztahy mezi lidmi a jejich prostředím.

Zajištění veřejného zdraví je mnohostrannou výzvou, která vyžaduje odborné znalosti nejen v oblasti zdravotních hrozeb, které přicházejí zevnitř. Vzhledem k tomu, že prakticky celý svět zažívá rostoucí počet závažných povětrnostních jevů a celostátních propuknutí nemocí přenášených potravinami, do popředí se dostává environmentální zdraví Země. Řešení environmentálních zdravotních problémů, jako je změna klimatu, bezpečnost a zabezpečení potravin, kvalita vody a vzduchu a šíření nemocí, je jednou z nejdůležitějších povinností, kterou mají odborníci v oblasti veřejného zdraví za úkol. Místní zdravotní organizace musí být silnými zastánci pokračující environmentální zdravotní výchovy, financování a podpory.

Světový den environmentálního zdraví 26. září je příležitostí právě k tomu. Místní zdravotnická oddělení mohou tuto událost využít k tomu, aby vzdělávala své komunity a partnery v oboru, zvýšila povědomí o největších rizicích a problémech současného environmentálního zdraví a podnítila diskusi o krocích, které mohou lidé podniknout k ochraně životního prostředí a zajištění své bezpečnosti.

Environmentální zdraví je odvětvím veřejného zdraví, které se zaměřuje na zdravotní vzájemné vztahy mezi lidmi a jejich prostředím. Podporuje lidské zdraví a pohodu tím, že podporuje bezpečné a zdravé životní prostředí, vybudované i přirozené. Disciplína často zahrnuje práci v oblastech, jako je zmírňování změny klimatu, nakládání s nebezpečnými materiály, územní plánování, radiologické zdraví, bezpečnost potravin, expozice toxickým chemikáliím, prevence nemocí z rekreační vody, bezpečná pitná voda a další. Odborníci na ochranu životního prostředí často pracují jako epidemiologové, toxikologové, sanitáři, průmysloví hygienici...

Světový den environmentálního zdraví, iniciativa Mezinárodní federace environmentálního zdraví (WEHD), se slaví každý rok, aby nejen zvýšil povědomí o profesi a zdravotních hrozbách, které je třeba řešit, ale také jako příležitost pro organizace po celém světě, aby se spojily a pořádaly akce, které podporují environmentální zdravotní gramotnost. 

Tématem pro rok 2023 je "Chraňme zdraví každého každý den".

Sledovat aktivity WEHD 2023 a jak se zapojit můžete na www.ifeh.org/wehd

Autor: EnviWeb
Zdroj: www.enviweb.cz

Sdíleno s laskavým svolením autora

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě