18. července - Světový den naslouchání

datum 16. 7. 2023
autor a zdroj obrázku: ©Antranias, pixabay na webu Canva.com

Spíše než pouhé naslouchání hovoru jiných lidí byl Světový den naslouchání vytvořen, aby upozornil na způsob, jakým lidé potřebují naslouchat světu kolem nás a zvýšil povědomí o životním prostředí a akustické ekologii.

Historie Světového dne naslouchání

Studium akustické ekologie začalo koncem 60. let 20. století. Tento obor se také nazývá ekoakustika nebo studie zvukové krajiny a podporuje porozumění vztahu mezi lidmi a jejich prostředím, zejména pokud jde o zvuk. Výsledkem této studie byl projekt World Soundscape Project (WSP), který se prakticky věnuje problematice hlukové zátěže a podpoře harmonie ve zvukovém prostředí.

První Světový den naslouchání se slavil v roce 2010 a od té doby se slaví každoročně. Jako den pro oslavu byl vybrán 18. červenec, protože jde o narozeniny R. Murraye Schafera, kanadského skladatele a jednoho ze zakladatelů hnutí akustické ekologie.

Jak pokračuje hnutí za ukončení hlukového znečištění a harmonizaci vztahu mezi lidmi a životním prostředím, Světový den naslouchání usiluje o to, aby si lidé tuto záležitost začali více uvědomovat a také jednat...

Jak oslavit Světový den naslouchání

Zapojte se do Světového dne naslouchání tím, že jej sdílíte s přáteli a rodinou a možná je pozvete na některé z těchto aktivit:

Vyhraďte si čas na poslech vaší zvukové scény

V závislosti na místě může být jednoduchým způsobem, jak oslavit Světový den naslouchání, věnovat se chvíli poslechu prostředí. Udělejte si procházku o samotě v lese nebo jeho části, ztište telefon a jen otevřete uši, abyste mohli poslouchat okolní svět. Poslouchejte vítr ve stromech, cvrlikání ptáků, hučení včel.

Uspořádejte Listening Party

Ať už v přestávce v práci nebo během vyučování ve škole, vytvořte prostor, který lidem umožní zbavit se shonu světa a uniknout hluku. Zajistěte, aby byla k dispozici zvuková stopa terénních nahrávek, které jsou přístupné všem v místnosti nebo jednotlivcům pomocí sluchátek.

Požádejte účastníky, aby zavřeli oči, uvolnili se, pozorně poslouchali a pozorovali, co slyší. Po sezení poskytněte příležitost k rozhovoru, aby účastníci mohli diskutovat o svých zkušenostech. Pak je povzbuďte, aby byli aktivnější a pozornější, pokud jde o pravidelnější naslouchání světu.

Snižte znečištění hlukem

Jednotlivci mohou být zmocněni k tomu, aby přijali opatření ke snížení znečištění hlukem několika jednoduchými způsoby. Zkuste vypnout (a vytáhnout ze zásuvky) spotřebiče doma nebo v kanceláři. Při používání hlučných strojů, jako jsou pračky nebo myčky nádobí, zavřete dveře. Jízda na kole místo jízdy autem je skvělý způsob, jak snížit hlukovou zátěž.

Komunitní aktivisté by se mohli chtít zapojit do Světového dne naslouchání tím, že se zapojí do příležitostí ke snížení znečištění hlukem na místní úrovni. Kampaň za hromadné vysazování stromů (které pohlcují hluk), budování protihlukových bariér v blízkosti dálnic, propagace lepšího designu produktů a požadování zón pouze pro pěší.

Autor: EnviWeb
Zdroj: www.enviweb.cz

Sdíleno s laskavým svolením autora

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě