12. dubna - Světový den křečků

datum 11. 4. 2024
autor a zdroj obrázku: ©mu_mu_, Getty Images na webu canva.com

Všichni známe křečky, kteří dokážou do svých nadýchaných tváří vměstnat tříchodové jídlo, ale věděli jste, že jim byl věnován celý den? No, teď už ano! Pokud hledáte způsob, jak potěšit svého malého chlupatého kamaráda, pak je tu Světový den křečků!

I když můžete svého kamaráda oslavit kdykoli během roku, možná mu ke Světovému dni křečků můžete pořídit extra mrkev či jinou dobrotu?

Na celém světě existuje 24 různých druhů křečků různých velikostí. Dokážete si představit křečka dlouhého 34 centimetrů? Inu, tak velký může být největší druh, křeček evropský! Obecně se ale dá říci, že jsou to docela malá zvířátka - extra mazlivá.

,,Křeček" z německého slova ,,hamstern" znamená ,,hromadit", což je přesně to, co naši milí přátelé hlodavci dělají. Jejich lícní vaky slouží k uchovávání a přenášení potravy, kterou pak schovávají ve svých norách. Někdy však mají oči příliš velké na jejich žaludek (nebo spíše tváře), přičemž jejich váčky se rozšiřují natolik, že se nemohou protlačit vchodem do své nory!

Jsou soumrační (což znamená nejaktivnější za úsvitu a soumraku) a jsou to velmi osamělí tvorové, i když jsou plodnými rodiči. Křečci jsou také velmi zvědavá zvířata, a tak všechny klece pro křečky musí být robustní a odolné proti úniku!

Historie Světového dne křečků

Odhaduje se, že křečci existují již nejméně 15 milionů let, ale nebyli domestikováni až do 20. století. Tento vzrušující vývoj začal, když sa zoolog Israel Aharoni 12. dubna 1930 vydal na expedici hledat syrské křečky v kukuřičném poli. 13 ulovených tvorů bylo poté vyšlechtěno k chovu prvních domestikovaných křečků (známí jako zlatí křečci).

Křečci v zájmovém chovu se rychle rozšířili do míst, jako jsou USA a Velká Británie, ačkoli zůstávají ve volné přírodě v různých evropských a asijských zemích, jako je Čína, Belgie a Řecko. Je smutné, že divoká verze křečka syrského je nyní považována za ohrožený druh.

V současné době je nejoblíbenějším typem domácího křečka syrská varianta, přičemž velmi běžní jsou také zakrslí křečci. Stejně jako ostatní hlodavci jsou široce používáni v laboratořích při studiu různých onemocnění a zdravotních stavů, jako je rakovina plic, žlučové kameny a plicní fibróza.

Jak oslavit Světový den křečků

Nyní víte vše o Světovém dni křečků a možná vás zajímá, jak jej nejlépe oslavit. Pokud máte domácího křečka, existuje spousta způsobů, jak mu ukázat trochu lásky navíc.

Vytvořte lahodnou salátovou pochoutku pro svého kamaráda (a klidně i pro sebe!) s použitím některých nebo všech následujících ingrediencí:

  • Slunečnicová semínka
  • Plátky jablek
  • Zelí
  • Celer
  • Hlávkový salát
  • Rajče
  • Okurka
  • Sušenky

Nezapomeňte se ujistit, že je vše pěkně nakrájeno na malé kousky, aby si váš křeček mohl salát náležitě vychutnat. Umístěte vše do mísy a snažte se navrstvit různé druhy zeleniny a ovoce tak, aby vaši křečci našli různé textury a příchutě.

Potěšte je přidáním nových zábavných hraček do jejich obydlí. Křečci si rádi hrají a jsou nadšení z toho, že vidí nové věci ve svém prostředí, takže se vrhněte na přírodní hračku pro křečka a oslavte to s nimi ve velkém stylu.

Kolečka na cvičení jsou oblíbená v kleci, zatímco míčky pro křečky umožňují těmto zvířátkům, která milují zábavu, bezpečně se toulat po domě. Ve volné přírodě mohou křečci ujít až 10 km za den, takže je důležité, aby pravidelně dostávali zdravou dávku pohybu. Chcete-li to okořenit, můžete jim dokonce postavit bludiště nebo překážkovou dráhu, aby je mohli prozkoumat!

Proč si neudělat focení se svým malým křečkem? Pokud máte fotoaparát, vezměte si makroobjektiv a začněte fotit zblízka, abyste dokonale zachytili veškerou jejich roztomilost. Je důležité, abyste nepoužívali blesk.

Podívejte se, zda se ve vašem okolí nekonají nějaké akce - show křečků jsou oblíbená setkání, na kterých mohou majitelé vystavovat své křečky a účastníci se mohou setkat s podobně smýšlejícími milovníky křečků. A po nějaké zábavě a hrách, proč nepadnout na pohovku a nepodívat se na film o křečcích? Můžete také zhlédnout dokument, kde se dozvíte více o těchto plyšových stvořeních. Perfektní způsob, jak zakončit Světový den křečků!

Autor: EnviWeb
Zdroj: www.enviweb.cz

Sdíleno s laskavým svolením autora

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě