Film: Coco

datum 2. 11. 2021
Zdroj: www.pixar.com/feature-films/coco

Že "animáky" nejsou nic pro vás? Zkuste udělat výjimku, protože tak hluboké poselství, které obsahuje právě Coco, se na filmovém plátně rozhodně nevidí každý den.

Jedná se o velmi nevšední a hluboce emotivní zážitek, který vás plně vtáhne do děje a rozhodně se neubráníte vzpomínce na své milované předky, kteří již nejsou fyzicky mezi námi.

Krásný příběh o mexickém svátku mrtvých Día de los Muertos nás zavede na cestu rodinné historie a hledání hlubokých, před světem skrytých kořenů a rodinných tajemství i pravd, které by bývaly byly málem zapomenuty. Vše je prodchnuto laskavým humorem, který nás provází celým dějem.

Film Coco nejenže je sám o sobě krásným zážitkem, ale zahraje nám i na strunu našich nedořešených rodinných záležitostí, u nichž se díky němu mohou započít hluboce očistné procesy. Provede nás sférou živých i mrtvých, které se v tuto nevšední noc výrazně prolínají a ukáže nám tento svátek ze zcela jiného úhlu pohledu, než ho běžně známe.

Přejeme vám příjemnou podívanou. 📺

Za redakci s láskou,

Ilona Šplíchalová 💗

Zdroj: YouTube

Miquel pochází z rodiny ševců, ale jeho srdce volá po hudbě. Ta je u nich doma přísně zakázána. Miguel se chce stát uznávaným hudebníkem jako je jeho idol, Ernesto de la Cruz. Během mexického svátku Dne mrtvých začíná jeho dobrodružná cesta za splněním snu. V touze dokázat svůj talent se chlapec souhrou neuvěřitelných okolností ocitne v okouzlující Říši mrtvých, která hýří všemi barvami. Tam se seznámí s charizmatickým podvodníčkem Hectorem a spolu s ním se snaží odhalit dávné tajemství své rodiny. (TV Nova)

Zdroj: ČSFD (87 %)

5.jpg
Zdroj: www.pixar.com/feature-films/coco

Den mrtvých - trocha historie

(španělsky Día de MuertosDía de los Muertos nebo Día de Todos Santos „Den Všech svatých“) je mexický svátek mrtvých spadající na katolické oslavy Všech svatých a Svátku zesnulých slavený od večera 31. října do 2. listopadu. V Mexiku je nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem, chápáným jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými, a je slaven také v zemích s mexickou diasporou. Představuje synkretickou tradici spojující prvky z předkřesťanských náboženství Mexika, především aztéckého, s prvky španělskými, které v sobě zase synkretizují církevní a lidové tradice.

V roce 2003 svátek zařadilo UNESCO mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Tradice kultu smrti v Mexiku není nic nového, pochází již z předkolumbovského období. Podle aztécké mytologie odcházejí dospělí mrtví do jiného světa, který se jmenuje Mictlán a kde vládnou Pán a Paní smrti. Svět zesnulých dětí se jmenuje Chichihuacuauhco a rostou v něm stromy, z nichž teče mléko. Lidé věřili, že jednou do roka se mrtví vracejí na zem, jen tak, trochu si popovídat se svými příbuznými a přáteli a proto pro ně tolik netruchlili.Tradiční oltář ke Dni mrtvých (Mexiko)

V dobách kolonialismu přišli se španělskými dobyvateli též misionáři a kněží, kteří spojili aztécký svátek s katolickými svátky zvanými Dušičky. Mexičané věří, že 1. listopadu se vrací na náš svět duše dětí a 2. listopadu duše dospělých a připravují předem pro své zemřelé (i živé) bohaté pohoštění. Jeho součástí jsou například malé cukrové lebky (calaveritas) nebo sladký chléb s ruličkami těsta, připomínajícími kosti (pan de muerto). Připravují se též všechna jídla a nápoje, které měl zemřelý rád a postaví se tradiční oltář buď doma ve vyhrazené místnosti, venku na zahradě, nebo přímo u hrobu zemřelého. Oltáře se zdobí barevnými vystřihovanými papíry, především oranžovými květinami, hlavně afrikány, které zahánějí zlé duchy, svícemi, ozdobnými předměty (v případě dětí hračkami), ovocem a oblíbenými pokrmy a nápoji. Na nejvyšším stupni oltáře se umísťuje fotografie zemřelého. Na hřbitovech se hroby dětí zdobí bílými květy, hroby dospělých červenými. Celé rodiny sem přicházejí strávit skoro celou noc. Jedí, pijí a zpívají na počest svých nebožtíků a věří, že se s nimi viděli a popovídali si s nimi. Tento piknik živých s mrtvými je jednou z nejzajímavějších folklórních událostí na světě. Vzhledem k mexické pohostinnosti, trvají oslavy zpravidla řadu dní.

Symbolem mexického Dne mrtvých se stala smrtka „Catrina“, nazvaná podle kresby známého mexického malíře a karikaturisty José Guadalupe Posady La Calavera Catrina (česky: Elegantní lebka). Catrinu proslavil známý mexický muralista Diego Rivera ve svém díle Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central (Sen nedělního odpoledne v Alameda Central), kde se zpodobnil jako dítě, které smrtka drží za ruku. Za ním stojí jeho žena Frida Kahlo a na pravé straně je zobrazen malíř José Guadalupe Posada. Karikatury smrtek a kostlivců se vyrábějí z různých materiálů a mnozí lidé je v tento svátek využívají jako kostýmy.

Zdroj: www.cs.wikipedia.org

8.jpg
Zdroj: www.pixar.com/feature-films/coco

Další informace www.pixar.com

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico