Devatero letních bylin

datum 14. 6. 2023
Zdroj: Pixabay.com

V období kolem slunovratu mají bylinky tu největší léčivou moc. Nejsou to žádné babské pověry, například u třezalky to bylo i vědecky dokázáno. Sluníčko totiž svítí nejdéle a nejvíce, rostliny jsou v květu, ještě čerstvé vitální a svěží po jarních měsících. O svatojánské noci se tradičně sbírá devatero svatojánských bylin. My si řekneme, jakých devatero rostlin si můžeme nasbírat a nasušit do naší domácí lékárničky, abychom měli pořádné zásoby voňavých bylinek na zimu.

Pokud máme možnost volby, nejlepší je používat bylinky čerstvé. Jestliže ale chceme bylinky sušit, vyrobit z nich tinkturu, olej, mast nebo léčivé víno, nastala ta nejlepší doba v roce. V létě se zpravidla sbírají nadzemní části rostlin – kvetoucí natě, květy a listy. Vyčkáme si proto na suchý, slunečný den, nejlépe za přibývajícího měsíce. Bylinky opatrně nasbíráme do proutěného košíku, látkové tašky nebo papírových sáčků a doma je usušíme ve stinné, dobře větrané místnosti. Můžeme je dát v tenké vrstvě sušit do sušící sítě nebo na čistý papír. Skladujeme je za stálé teploty ve tmě nebo v tmavých sklenicích. Ideální jsou prachovnice, ale postačí i obyčejné zavařovačky. Takto uskladněné bylinky nám vydrží zhruba rok.

Vybrala jsem pro vás devatero běžných bylin na sušení, které v přírodě snadno najdete a jejich květy a kvetoucí natě se dají v létě sbírat. Některé z nich si můžete i sami pěstovat na zahrádce.

Tužebník jilmový je přírodní náhrada aspirinu. Pomáhá při nachlazení a chřipce, při horečce, bolestech hlavy a při revmatismu a dně. Stejně se dá použít tužebník obecný.

Lípa malolistá a velkolistá je nádherný strom, který umí léčit už jen svou přítomností. Voňavé květy sbíráme kvůli potopudným a močopudným účinkům, působí i proti bolesti a lehce zklidňuje. Hodí se do zimních čajových směsí na chřipku a nachlazení.

Řebříček obecný patří mezi bylinky se silným dezinfekčním účinkem, rozmačkaný květ výborně hojí čerstvé rány. Mimo to prospívá celému našemu zažívání, snižuje krevní tlak, pomáhá i proti závratím, nevolnostem a některým migrénám. Je to také vynikající bylinka na ženské obtíže.

Vřes obecný: jeho kvetoucí vršky se hodí do čajů na posílení psychiky a na léčení ledvin a močových cest. Vřes působí jemně a může se užívat dlouhodobě.

Třezalka tečkovaná je nejznámější bylinkou na léčbu depresí. Používá se ještě v mnoha dalších indikacích – čistí krev, má antibiotické a protizánětlivé účinky, pomáhá při poruchách trávení. Návod na hojivý a protizánětlivý Janův olej najdete na konci textu.

Heřmánek pravý má zevně i vnitřně úžasné hojivé účinky, působí protizánětlivě, protibolestivě, proti překyselení, umí léčit i žaludeční a dvanácterníkové vředy. Dokáže nás také krásně zklidnit.

Řepík lékařský dokáže léčit celé naše zažívání, je to skvělá jaterní bylinka. Je hojivý, při bolestech v krku a ztrátě hlasu poslouží jako kloktadlo. V přírodě je stále vzácnější, proto bych vám doporučila, zasadit si ho na zahrádce. Jeho žluté květy zahrádku krásně ozdobí a vy máte zásobu bylinek po ruce.

Meduňka lékařská zklidňuje naše nervy, srdíčko i zažívání. Na zahrádkách se snadno snadno pěstuje i množí. Na naší zahrádce už meduňka zabírá každý kousek volného místa. Vůbec mi to nevadí, přebytky zpracovávám do výborného sirupu nebo karmelitánských kapek.

Měsíček lékařský prozáří každou zahrádku svou nádhernou oranžovou barvou. Je sice jednoletý, ale snadno a rád se vysemeňuje. Jeho působení je hodně široké: léčí játra, žlučník a celé zažívání. Je protizánětlivý a hojivý, míchá se do bylinkových směsí pro ženy. Oblíbená je hojivá měsíčková mast, kterou si můžeme snadno vyrobit doma.

Ostatně i další recepty jsou tentokrát na vnější použití. Můžete si tvořit jen tak pro radost nebo vyrobit voňavé dárečky pro své blízké.

Milí čtenáři, přeji vám krásné slunečné léto – a sem tam i letní déšť, aby bylo dobře nám i přírodě.

Recepty:

Janův olej

Volně naplníme sklenici květy třezalky a doplníme za studena lisovaným olejem, nejlépe slunečnicovým nebo mandlovým. Sklenici lehce uzavřeme a necháme stát tři až pět týdnů na okně na slunci, dokud se olej nezbarví do tmavočervena. Každý den protřepeme. Přecedíme a pevně uzavřeme. Používáme na ošetřování odřenin, drobných poranění, křečových žil, vředů a spálenin, účinkuje i na bolesti zad, ekzémy, bércové vředy a hemeroidy.

Měsíčková mast

Květy měsíčku lékařského sbírané za slunečního dne kolem poledne vložíme do uzavíratelné sklenice, nepěchujeme je. Zalijeme olivovým, slunečnicovým nebo jiným za studena lisovaným olejem a necháme na slunci 14 dní. Každý den protřepeme. Poté slijeme přes gázu nebo vyžehlený kapesník do kastrůlku, podle množství oleje vložíme trochu včelího vosku. Na 250 ml oleje přidáme zhruba plát velikosti 15x15 cm. Opatrně za stálého míchání zahřejeme tak, aby se vosk začal rozpouštět. Poté hrnec odstavíme, necháme vosk rozpustit a plníme do skleniček. Uchováváme v chladu.

Olej z tužebníku pro přitažlivost

Kvetoucí nať tužebníku dáme do skleničky se šroubovacím uzávěrem, zalijeme kvalitním za studena lisovaným olejem (olivový, slunečnicový, sezamový…) tak, aby kvítky byly zcela ponořené. Dáme je na okno, kam svítí slunce a necháme macerovat zhruba 14 dní. Každý den lahvičku protřepeme, aby olej nezplesnivěl. Pak olej přecedíme přes jemný cedníček, vyvařenou utěrku, kapesník nebo papírový filtr a uchováváme v chladu. Tento olej tradičně používaly o svatební noci nevěsty. Ženy, budete neodolatelné, když si vetřete trochu oleje za uši, na zápěstí a pod kolena.

Autor: Mgr. Radka Svatošová

Zdroj: https://nasezelenalouka.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě