Pokud se chceme dostat k jádru věci, potřebujeme nejdřív zjistit, jaká myšlenka v nás vyvolává obavu. V podstatě se jedná o to, čeho se obáváte v dané situace úplně nejvíc. Někdy není úplně snadno přijít nebo si to přiznat hned. Občas je vhodné vyhradit si klidnou chvilku pro sebe a ujasnit si, čeho se to vlastně bojíme.
Strach, který pociťujeme může mít zcela reálné základy, ale pokud ho v sobě živíme delší dobu, může se stát zcela iracionálním. Někdy se může stát, že chápete, že váš strach je iracionální, ale další jeho analýzou zjistíte, že má reálné základy a proto se nedá zahnat nějakou formou zlehčování. Naopak je potřeba se dopracovat k jeho základu.
Jaký je tedy postup?
Tuto metodu je vhodné používat cíleně a často, aby jste si na tento systém uvažování zvykli a dostal se vám tzv. pod kůži. Klidně to zkoušejte i několikrát denně a ideální jsou k tomu velice banální obavné myšlenky.
Příklad banální obavné myšlenky pro procvičování:
Podobných cvičných příkladů se dá samozřejmě vymyslet hodně a vše je na vaší fantazii. Cílem těchto cvičení je, aby se člověk naučil svou mysl automaticky přesměrovávat na pozitivní náhled a řešení daného “problému” a tím se dosáhlo eliminování úzkosti na minimum.
Autor: chrysalis
Zdroj: chrysalis.cz
Sdíleno s laskavým svolením autora
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika