Odpočinout si ve dne nějakých 20-30 minut, a dobít si tak baterky je výborný nápad!

Možná si rádi odpoledne zdřímnete. Spánek vás prostě přemůže a nedokážete s tím nic dělat. A možná si připadáte provinile, že vám nestačí jen spaní v noci, a možná si dokonce nadáváte do lenochů. Leckdo má tuto situaci za problém, přemýšlí, jak cvičit anebo změnit jídelníček, aby mu energie vydržela. Pravda je ovšem taková, že se není za co hubovat.

Vědci z Americké národní nadace pro spánek doporučují během dne si několikrát na 20-30 minut zdřímnout. Zvyšuje to podle nich koncentraci i výkon.

Děláte si starosti, že zvyk denního spánku vám naruší spaní v noci? Netrapte se tím. Vědci došli k názoru, že existují tři typy denního spánku:

První typ je plánovaný spánek, kdy nečekáte, až vás spánek překvapí.

Druhý typ je spánek výjimečný. To jsou případy, kdy náhle pocítíte těžkou únavu a ospalost a je vám jasné, že než budete dál plnit své povinnosti, prostě se musíte prospat.

Posledním typem spánku je spánek navyklý. Snažíte se ve dne odpočívat v přibližně jednu a tutéž dobu.

Naše rada zní – pokuste se denní spánek plánovat. Má to řadu výhod. Výsledky výzkumu cirkadiánního rytmu potvrzují, že člověk má podporovat normální chod svých biologických hodin.

Návyk na denní spánek v přibližně tutéž dobu je užitečný pro celý organismus. Krom jiného pomáhá s udržením hormonální rovnováhy, normalizuje tělesnou teplotu a metabolismus. Navíc posiluje imunitní systém.

Ke změnám energetické hladiny dochází u každého v jinou dobu. Nicméně většina lidí se shoduje v názoru, že potřebují odpočinek někdy mezi 13. a 15. hodinou. Je tedy zcela na místě si odpoledne zdřímnout. Jestliže odpočíváte v tuto dobu, předejdete narušení nočního spánku.

Pokud i po svém denním odpočinku pociťujete silnou únavu a nemyslí vám to, děláte zřejmě něco špatně.

Tipy jak zvýšit prospěšnost denního spánku:

Nastavte si budíka, abyste se budili ve stejnou dobu.

V místnosti musí být naprosté ticho, bez zaléhajících zvuků. Co nejvíce ji zatemněte.

Pohodlně se uvelebte vleže nebo v polosedu. Přikryjte se plédem.

Spánek nemá být delší než půl hodiny. Tak se vyhnete takzvané spánkové inercii, což je stav určité zmatenosti a zpomalenosti. Snažte se, abyste v době po probuzení nemuseli hned někam pospíchat.

Před spaním i po něm je dobré vypít sklenici vody s citronovou šťávou a medem.

Zpočátku není tak docela prosté přivyknout změnám v oblasti spánku. Aby si člověk vytvořil nový návyk a přizpůsobily se mu také jeho biologické hodiny, je v průměru zapotřebí třicet dní.

Zajímavé výsledky měl výzkum, který provedla NASA. Zúčastnili se ho kosmonauti a vojenští piloti. Bylo zjištěno, že čtyřicetiminutový denní spánek podstatným způsobem – o 34 procent – zvýšil jejich výkon. A koncentraci zvedl o celých sto procent! Všichni méně chybovali, čímž klesalo riziko nešťastných náhod.

Výsledky dodatečného výzkumu pak ukázaly, že nedostatek spánku může způsobovat emoční problémy. Lidé mají větší sklon k mimořádně ostrým reakcím, neboť přehlížejí a vnitřně hromadí emoce. Nedostatek spánku se může projevit i na řeči. Celková aktivita, úroveň energie a sil budou mnohem slabší, než by mohly být.

Z toho plyne, že pokud budete pravidelně během dne odpočívat, bude pro vás daleko snazší uvědomovat si, zvládat a porozumět svým emocím a pocitům. Z dlouhodobého hlediska je to záruka psychického zdraví a jasné mysli.

Opravdu se nemusíte obviňovat pro zvyk denního spánku. Naopak je dobré si takový zvyk vypěstovat, pokud člověk chce být po celý den nabitý energií a má péči o svoje zdraví. Zdřímnout si během dne, a dobít si tak baterie, je zkrátka výborný nápad!

Zdroj: www.prokondici.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě