ZVÍŘATA: Konec doby klecové se blíží! Evropská komise se k němu dnes zavázala

datum 5. 7. 2021
Zdroj: tisková zpráva

Tisková zpráva 30. 6. 2021

Konec doby klecové se blíží! Evropská komise se k němu dnes zavázala Evropská komise se dnes zavázala k postupnému rušení klecí v chovu zvířat (hospodářských) v celé EU do roku 2027! Hlasy skutečných milovníků zvířat jsou v EU slyšet.

Komise plánuje zakázat klece pro více než 300 milionů slepic, prasat, telat, králíků, kachen, hus a jiných, ročně chovaných, hospodářských zvířat do roku 2027. Evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakides a místopředsedkyně Komise Věra Jourová to oznámily na tiskové konferenci věnované reakci Komise na evropskou občanskou iniciativu (European Citizen Initiative) Konec doby klecové, odkaz. Tato Evropská občanská iniciativa je první úspěšnou iniciativou za hospodářská zvířata, byla podepsána ohromným počtem: 1,4 milionem občanů EU!

Zdroj: tisková zpráva

Komise oznámila, že má v úmyslu „do konce roku 2023 předložit legislativní návrh na postupné ukončení a konečný zákaz používání klecí pro všechny druhy zvířat a kategorie uvedené v této iniciativě“. Rovněž se bude zabývat otázkou dovážených výrobků ze zemí mimo EU a zaváže se, že se bude zabývat „zavedením pravidel nebo norem pro dovážené výrobky, které jsou rovnocenné s EU“. Do konce příštího roku Komise vyhodnotí podrobnosti legislativního návrhu, který bude předložen v roce 2023, který bude muset být přijat Evropským parlamentem a Radou EU, aby se stal zákonem.

„Je to ohromné vítězství pro zvířata, použitá k hospodářským účelům v EU. Je to první zásadní krok k volným chovům a zlepšení jejich životů. Děkujeme všem lidem se srdcem na pravém místě, kteří po celé roky připojují svá jména pod petice, pomáhají je dále šířit a jsou tu pro zvířata“, uvádí Dita Laura Michaličková, předsedkyně Společnosti pro zvířata.

Zdroj: tisková zpráva

Zkuste-si-klec-Společnost-pro-zvířata-Praha

Evropská občanská iniciativa (European Citizen Initiative) Konec doby klecové byla zahájena 11. září 2018. Skončila přesně o rok později a získala více než 1,6 milionu podpisů. Po požadovaném období pro ověření podpisu ECI snadno překročila požadovanou hranici 1 milionu podpisů, s celkovým počtem 1,397.113 ověřených podpisů v celé Evropě. Také překonala hranici minimálního počtu podpisů v 18 členských státech EU, ze sedmi požadovaných.

Společnost pro zvířata, maskot prasnice Hope - v kleci

Díky tomu je ECI End the Cage Age:
• šestou ECI, která uspěla mezi 75 registrovanými iniciativami za posledních deset let,
• 3. s nejvyšším počtem podpisů,
• 1. úspěšnou ECI v oblasti dobrých životních podmínek (welfare) hospodářských zvířat.

Kampaň Konec doby klecové začala v EU v roce 2014 a navázala na desetiletí kampaní v EU za ukončení chovu slepic, prasnic a telat v klecích. Společnost pro zvířata se ke kampaním za konec klecí pro slepice a prasnice v EU připojila na konci 90. let, kampaní Slepice z klece
ven a Já za to stojím. V roce 1999 se podařilo přijmout směrnici zakazující chov slepic v klecích, drůbežářský průmysl záměr na poslední chvíli zhatil a prosadil klece tzv. obohacené, navíc s dlouhým přechodným obdobím 12 let. V tomto mezidobí se snažil přechodné období prodlužovat a vrátit se k holým klecím.

Úspěch občanské iniciativy Konec doby klecové je předzvěstí nejen Chicken Run/Slepičího útěku, ale útěku z život omezujících podmínek pro všechna zvířata držená v zemědělství. http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/slepicezkleceven/
http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/jazatostojim/
archiv: http://spolecnostprozvirata.eu/
https://europa.eu/citizens-initiative/media/1085_en

Zdroj: tisková zpráva

Společnost pro zvířata
člen Eurogroup for Animals
[email protected]
Ing. Dita Laura Michaličková
603 179 558, [email protected]
Ing. Michala Melišová, Ph.D.
www.spolecnostprozvirata.cz
www.stoptransport.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico