Co je to zrcadlení? V moderním žargonu a laici řečeno je to “přímý odraz toho druhého člověka”. V současné době se jedná o řekněme ožehavé téma různých duchovních terapeutů a založených jedinců, přičemž je to jakožto volba terapie, či rady vyhledáváno tak, jak je, v závislosti lidí v našem okolí. Pokud vezmeme nás empaty jako prostředníky druhých pro vidění sebe sama, vzniká zde jakýsi střet zájmů, jing a jang, chcete-li. Pokud skutečně zrcadlíme všem a bez rozdílu, jak s touto skutečností můžeme naložit a jak budeme představovat náš společný dar?

Kdysi dávno jsem navštívil trafiku v Brně. Slečna prodavačka byla mírně řečeno nasejřená na cosi, či kohosi a dávala to opravdu okázale najevo všem zákazníkům. Když jsem přišel na řadu, usmál jsem se na ni, požádal o to, co jsem si chtěl koupit, poprosil, poděkoval a nechal jí asi osm korun jako dýško. Slečna ani nemrkla a byla stále stejně “nasejřená”. Mě osobně nenapadla ani jedna negativní myšlenka, spíš jsem měl tu největší chuť ji obejmout, hladit po vlasech a utěšovat ji. Samozřejmě jsem to neudělal, ale byl jsem ten co nejvíce milý nakupující. Otázkou je, co jsem vlastně zrcadlil? Znám dost lidí, kteří by byli stejně nepříjemní, protože jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Opět jde však o dost zprofanované rčení, které ztratilo na původním významu. Co jsem tedy dělal? Ona volala a z lesa se ozývalo, jednoduché a prosté. Prostě a jednoduše toužila po lepší náladě. Možná na ni byl nepříjemný její nadřízený, možná neměla být v práci a musela v tu chvíli být, možná ji naštvala kolegyně… a slečna toužila po tom, aby byla veselá, milá, vstřícná a příjemná, minimálně někde ve skrytu duše takovou v tu chvíli chtěla být, protože taková, jak věřím, doopravdy je i na povrchu a to jak se chovala byl důsledek stresu. Znám sám sebe a i vy znáte sami sebe, drazí čtenáři. Pokud jste empati, možná toto znáte. Proto jsme si nejspíše jistí, že opravdu dokážeme nahlédnout do druhých víc, než kdejaký psycholog. A jak s tímto můžeme pracovat? Můžeme být vůdci i vedoucími, odborníky i zkušenými. Otázkou je, chtějí to ostatní vědět? Pokud působíme na jednoho jako uzlíček nervů a na druhého jako sebevědomí lidé s jistotou, chováme se tak, protože to opravdu jsme, nebo protože zrcadlíme těm druhým to, čím někde uvnitř jsou? Nenechte se mýlit povrchem. Nevěnujte pozornost negování vaší empatie. Dejte prostor sami sobě a veďte ostatní tak, jak to cítíte. Protože i to, jak povedete druhého je přímým zrcadlením jeho samotného. Mně osobně toto nejlépe funguje právě s lidmi, které neznám do hloubky. Pokud se s člověkem sblížíme, rovněž zrcadlíme, jen jinak.

V moderní společnosti je to pro nás bohužel velmi obtížné. Lidé chtějí neustále pravdu o druhých, ale už ne sami o sobě. Proto se naše empatie setkává s nepochopením, zlostí a dost možná i agresivitou. Ale nezrcadlí nám v takovém případě právě ti druzí? Sám jsem toho svědkem na sobě. Snad nejsem agresivní, negativistický. Kdy poznat zrcadlení od projevu? Kdy zrcadlíme my a kdy druzí? To je otázka, jejíž odpověď najdeme společnými silami.

Za mě nezbývá, než popřát hodně síly. Vysílejte lásku i těm, kteří si ji podle vás nezaslouží a váš osobní svět rozkvete jako rajská zahrada…

S láskou

Ivo Románek

ivoromanek@gmail.com


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě