Zlatobýl obecný, poslední z mocného trojlístku

datum 21. 8. 2020
Zdroj: Celostnimedicina.cz

K čemu slouží tato zlatá bylinka, která si oproti jiným dává na čas a roste až koncem léta? Snižuje záněty a příznivě ovlivňuje látkovou výměnu. Její účinky ladí s obdobím biologického podzimu, kdy vedle plic potřebuje podporu i tlusté střevo. Také pomáhá při kašli a astmatu. No není ta příroda dokonalá? Co vše můžete použít a jak využít zlatobýl?

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Letošní sběr bylinek se za nedlouho přiblíží ke svému vrcholu, odkvetl již černý bez, lípa, ještě stále však můžeme sbírat léčivou třezalku, svízel syřišťový, mateřídoušku úzkolistou, lnici květel, třeba i hadinec, najdeme-li využití, kopretiny, sedmikrásky, řepík lékařský, tužebník, klinopád, bukvici lékařskou, kyprej, karbinec obecný, ale i kořeny, například léčivý kořen majestátné štětky plané či jehlice trnité. Za nedlouho dozrají taktéž i bezinky, ze kterých osobně ráda chystám marmeládu, výtečný bezinkový likér, který u nás již dlouho patří k Vánocům. No a pak ořechy, úžasné vlašské ořechy, které spotřebuji od skořápky, přes ořechovou přepážku až po tučný plod, ze kterého tak ráda peču bábovku a koláč. Ze skořápek pak chystávám léčivý čaj, který, vaří-li se delší dobu, pomůže tělu při dlouhotrvajícím kašli. No a přepážky? Ty využiji na tinkturu, která svou silou napomůže paměti.

Možná však čekáte, stejně jako já, na bylinku, která si dává jemně na čas. Nekvete mezi prvními, čeká až na léto, červenec a srpen, kdy svou zářivě žlutou barvou, rozveselí nejednu vlhkou, křovinatou stráň. Řeč bude o zlatobýlu obecném, který, můžeme dle předpisu pana Janči, promísit společně s pitulníkem žlutým a svízelem syřišťovým, kdy získáváme výtečný ledvinový elixír ať už ve formě čaje či tinktury. Proto jsem dnešní článek nadepsala mocným trojlístkem.

Zlatobýl je vytrvalá, půl až jeden metr vysoká bylina s přímou a nevětvenou rýhovanou lodyhou, která bývá nad zemí nafialovělá. Nese střídavé listy, které se směrem vzhůru zužují a zmenšují. Květenství je bohatá lata se žlutými květními úbory. Bylinka kvete od července do září, plodem je pak chlupatá nažka s jednoduchým chmýrem.

Výskyt zlatobýlu

Léčivka je hojně rozšířena po celé Evropě, severozápadní Africe, Malé Asii, na západní Sibiři. U nás pak roste roztroušeně, v nadmořských výškách 300-800 m n. m. Oblíbila si polostín a středně vlhká stanoviště, nejčastěji na ni narazíme na pasekách a při okrajích lesa.

Co, kdy a jak sbíráme?

Z některých bylin sbíráme kořen, u zlatobýlu si však pamatujme, že léčivá je nať, kterou seřezáváme v době květu, to je v červenci až září. Méně často se pak sklízí nať také v květnu a červnu, před rozkvětem. Pro sběr léčivky si vybírejme dobu kolem oběda, za slunného dne, kdy si rostlina zachová co nejvíce glykosidů. Bylinku pak svážeme do svazků, zavěsíme do stínu. Případně, lze ji také položit na sušící síto, sušit do 40 °C. Starší herbáře doporučují sušit v průvanu, aby si bylina zachovala svou svěží, původní barvu. Před uložení léčivku zbavujeme silných stonků a překvetlých úborů.

Využití zlatobýlu v lidovém léčitelství

Zlatobýl se aplikuje především jako močopudný a protizánětlivý prostředek, příznivě ovlivňující látkovou výměnu, vyznačující se stahujícím účinkem. Bývá doporučován starším mužům při zbytnělé prostatě, jeho močopudných vlastností se využívá při zadržování vody v těle, revmatismu. Své uplatnění dále nachází při chorobách horních cest dýchacích, kašli, astmatu.

Koupele s přidáním zlatobýlu zlepšují činnost ochablých svalů a kůže, hojí a zcelují strie (proto bývá nazýván celík zlatobýl). Po koupelích opakovaných vždy každý třetí den po dobu jednoho měsíce kůže obvykle zrůžoví a stáhne se. Koupele se doporučují taktéž ke zlepšení pohyblivosti po úrazech nebo obrně, napomáhají při léčbě podlitin, špatně se hojících a hnisavých ran, hemeroidů a kožních ekzémů.

Nálev na stáhnutí rozšířených pórů

50 g sušené natě

300 ml vody

Nať spaříme vařící vodou, necháme pod pokličkou vyluhovat do vychladnutí a přecedíme. Nálevem pak omýváme obličej, což má dobré účinky na mastnou pleť s rozšířenými póry.

Pietro Andrea Gregorio Matthioli, ve svém díle Herbář neboli bylinář, Praha 1562, píše: Arnoldus de Nova Villa velice vychvaluje tuto bylinu, že totiž pití jejího odvaru v bílém víně velmi silně žene moč, láme a drobí kámen a jej vypuzuje. Užívaný odvar v trpkém červeném víně zastavuje průjmy a hojí všechny vnitřní úrazy a rány. Velice dobrým nápojem pro raněné a protržené jest píti odvar vysokého traňku (zlatobýlu) se zanyklem (žindavou evropskou) a s obojí chlapinou (sadec konopáč) ve vodě. Týž nápoj je dobrý u lidí otrávených, oteklých a když maso padá a zapáchá.

Bylinka nemá žádných vedlejších účinku, dlouhodobé užívání by však mohlo podráždit ledviny.

Nechť jsou bylinky naším lékem, stejně jako voda, čistý vzduch, slunce a vyrovnané mezilidské vztahy založené na radosti a lásce.

V článku jsou použity informace z knihy:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico