Myslíte si, že křepelčí vejce jsou luxusní výrobek? Naprostá většina se získává z otřesných podmínek průmyslových velkochovů.

Compassion in World Framing (CIWF) provedl v letošním roce průzkum dosud neznámého velkochovu křepelek v EU. Křepelčí vejce či maso se často prodávají jako “luxusní” zboží, průzkum však odhalil krutou pravdu o průmyslovém velkochovu se 142 miliony zvířat ročně.

Většina křepelek chovaných na maso v EU stráví celý život v přeplněných halách či klecích – kde mají velmi málo prostoru k pohybu a přirozenému projevu. 90 % z více než 400 000 křepelek chovaných na vejce v EU stráví celý život v malých drátěných klecích – mnohé mají životní prostor o velikosti pivního tácku.

Průzkum byl proveden v letošním roce ve třech zemích EU, kde se chová křepelek nejvíce – v Itálii, Francii, Portugalsku, a také v Řecku. Záběry z chovů ukazují, jak křepelkám uzavření v malých drátěných klecích způsobuje zranění a stres. Když křepelky něco vyruší, snaží se vzlétnout, ale klece jsou nízké, a tak se vždy uhodí do hlavy o drátěný strop klece.

Člen investigativního týmu CIWF popsal svůj zážitek: “Vidět na vlastní oči takové malé křehké ptáčky strádající v přeplněných špinavých holých klecích velkochovů bylo pro mě utrpením. Nebylo tam vůbec nic na popelení a žádná možnost úkrytu. To je velmi kruté, protože křepelky mají přirozenou potřebu se skrývat v podrostu, hledat si potravu a pravidelně se popelit. Nedostatek péče byl všude zjevný a ohromující. Křepelka je nejmenší zvíře chované v průmyslových velkochovech a platí za to velkou cenu.”.

Tito plaší a ostražití ptáci jsou třetím nejvíce chovaným hospodářským zvířetem v klecích v EU. Přesto se na ně zákaz používání holých bateriových klecí, zavedený v roce 2012 v EU pro zlepšení života slepic, nevztahuje. Náš průzkum ukazuje, jak vzdálený je běžný chov křepelek od přijatelného standardu. Bohužel špatné životní podmínky zdokumentované průzkumem jsou velmi pravděpodobně normou ve všech státech EU, kde se křepelky chovají, a netýkají se pouze navštívených farem.

O chovech křepelek se v ČR mlčí. Křepelky ani nefigurují v oficiálních zemědělských statistikách a zprávách. Křepelčí vejce se inzerují jako velmi zdravá alternativa vajec slepičích, ale o způsobech chovu se z reklam nic nedozvíte. Je šokující, že většina křepelek stráví celý svůj život v holé drátěné kleci na prostoru o velikosti pivního tácku. Klecové chovy jsou kruté a zbytečné, je třeba je nahradit šetrnějšími systémy,” říká Romana Šonková, zástupkyně CIWF v ČR.

Systémy chovu s lepší životní pohodou (welfare) křepelek existují. Ptáci se chovají v halách s přirozeným světlem, mají více prostoru pro přirozený pohyb a popelení. Některé chovy mají i travnaté výběhy.

Podle opakovaných průzkumů Eurobarometer si naprostá většina občanů EU přeje lepší zacházení s hospodářskými zvířaty. Je tedy nejvyšší čas upustit od kruté a zastaralé praxe věznění zvířat v těsných klecích. Změnu značně urychlí vytvoření poptávky po potravinách ze šetrných chovů. Stačí se začít ptát v obchodech, na trzích a v restauracích: Jak žilo zvíře, které mi dává potraviny? Jde totiž potažmo o naše zdraví a životní podmínky,” dodává Romana Šonková.

 

Video z průzkumu ve velkochovech křepelek je k dispozici zde: https://youtu.be/KAkhLlIL7xk

 

Průzkum byl proveden jako součást dlouhodobé celounijní kampaně Konec doby klecové, vedené Compassion in World Farming, v ČR ve spolupráci se Společností pro zvířata. Jejím cílem je zasadit se o ukončení používání všech klecí pro hospodářská zvířata v EU prostřednictvím podpory národních vlád a evropských institucí.

Compassion in World Farming je významná mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat, která od roku 1967 usiluje o ukončení intenzivních průmyslových velkochovů a podporuje humánní a udržitelnou výrobu potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku a USA a své zástupce v Bruselu, České republice, Číně a Jihoafrické republice.

Pro více informací www.ciwf.org 

www.facebook.com/hospodarska.zvirata.compassion

fotografie: Copyright: © Compassion in World Farming

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png