Víme, že je máme v těle hned dvě a bereme to jako samozřejmost. Ve skutečnosti bychom si ale ledviny měli přímo hýčkat, protože bez jejich neustálé očistné práce by naše tělo bylo záhy zaplavené spoustou odpadních látek. A pokud jste žena, radíme vám o ledviny pečovat ještě důkladněji než muži. Prozradíme vám, proč.

Některým z onemocnění ledvin trpí v České republice každá desátá žena. Nemalý podíl na tom má i fakt, že ženské ledviny jsou mnohem citlivější k některým poškozujícím vlivům. A také bývají více zatížené, když ne jindy, tak v těhotenství tedy stoprocentně. Ale to předbíháme, první větší ohrožení ledvin může nastat třeba už v době dospívání.

Dbejte na správnou hygienu

Nebezpečí, které u mladých dívek číhá na ledviny nejvíc, jsou záněty. Ženský močový systém je totiž vystavěn tak, že infekce mnohem snadněji než u mužů proniká do močového měchýře a odtud do vyšších etáží, čili k ledvinám. Proto je hodně důležité zvláště pak v době, kdy dívka zahajuje pohlavní život, dodržovat správnou intimní hygienu. Samozřejmě žádná prevence není stoprocentní, a tak se zánět močového měchýře může rozvinout. Určitě ho nepřehlédnete, protože způsobuje pálení, řezání, časté močení, bolesti zad nebo se dokonce může objevit krev v moči. Pak je nutné okamžitě navštívit lékaře a zánět léčit dříve, než si najde cestu k ledvinám. Není třeba dodávat, že opakované infekce močových cest dávají ledvinám pořádně zabrat.

Co ledviny doslova ubíjí

V dospělosti se přidávají další rizika, která souvisejí se životním stylem. Možná jste ten seznam už někde četli, ale nezaškodí zopakovat, co ledviny pomalu ale jistě ubíjí: je to obezita, kouření i nadměrný příjem alkoholu, přílišné solení a také nedostatečný, ale naopak i nadbytečný pitný režim. Velkou zátěž představuje užívání některých volně prodejných léků: například takzvaných nesteroidních antirevmatik – to jsou pilulky, co polykáte na bolest, nebo diuretik a laxativ, čili léků na odvodnění nebo na zrychlení činnosti střev. Ty si některé ženy pořizují v domnění, že tím lépe a rychleji zhubnou.

Půl milionu ohrožených

Samostatnou kapitolou rizik pro ledviny je cukrovka. V České republice žije v tuto chvíli téměř půl milionu žen, které trpí tímto civilizačním onemocněním. Každým rokem jich přibude dalších 30 tisíc. Nemoc u nich zpravidla přichází po padesátce. Málo se o tom ví, ale cukrovka je de facto zabiják ledvin. Drobné cévky v ledvinách ucpává, a tím poškozuje jejich hlavní funkci, kterou je tvorba moči.  Ledvinovými komplikacemi cukrovky trpí až 10 % diabetiků.

Každý rok si dejte test

Aby byl výčet rizik úplný, dodejme, že k nim patří také vysoký krevní tlak a fakt, který neovlivníme, což je věk nad 60 let. Pokud jste se v článku tak trochu našla a některý i nebo i více rizikových faktorů u vás „sedí“, dejte na radu lékařů. A ta zní: alespoň jednou za rok si své ledviny nechte zkontrolovat. Umí to jednoduchý test moči, který poskytne a zhodnotí váš praktický lékař.

Zdroj: https://www.dobrakondice.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png