Poslanci projednávají senátní změny v novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla péče o naše národní parky. V úterý 21. února v odpoledních hodinách se očekává rozhodnutí, zda přijmou destruktivní návrhy iniciované senátorem Jaroslavem Větrovským (nezávislý za ANO) s podporou Tomáše Jirsy (ODS), které 18. ledna těsnou většinou podpořil celý Senát.

Proti senátním návrhům se u veřejnosti strhla vlna nevole, kdy za pouhé tři týdny požádalo poslance a poslankyně více než 27 000 lidí, aby senátní změny odmítli a podpořili původní verzi novely zákona, kterou Poslanecká sněmovna v prosinci přijala výraznou většinou 121 hlasů. Další podpisy neustále přibývají na webových stránkách výzvy www.zachranmenarodniparky.cz.

Veřejnost, ekologické organizace i vědci žádají kvalitní ochranu divoké přírody v nejcennějších skvostech našeho přírodního dědictví. Na zákonodárce aktuálně apeluje na 27 000 lidí veřejnou výzvou včetně řady významných osobností. V předchozím období podepsalo petici za dobrý zákon o národním parku Šumava přes 62 000 signatářů včetně řady kulturních osobností.

Senátní návrh ostře odmítli a původní sněmovní verzi podporuje také například sedmdesát profesorů sdružených v Učené společnosti České republiky v čele s předsedou Akademie věd ČR profesorem Jiřím Drahošem nebo další stovky vědců a akademiků, kteří podpořili stanovisko vědecké platformy Vědci pro Šumavu.

Kontext:

Senát předkládá poslancům k novému posouzení návrh, který mimo jiné:

Ruší dlouhodobý cíl národních parků chránit nerušený vývoj přírody alespoň na polovině jejich území (úprava § 15). To je přitom hlavním smyslem existence národních parků všude ve světě. Divokou přírodu bychom tak v našich národních parcích viděli jen na malých plochách.

Jako hlavní cíl zóny kulturní krajiny deklaruje rozvoj obcí (úprava § 18 odst. 1 písm. d), přičemž tato zóna může dle senátorského návrhu pokrývat třeba i polovinu území národních parků (úprava § 18 odst. 1 písm. c). Hrozí tak masivní výstavba a přeměna harmonické krajiny na lunaparky.

Umožňuje převést velkou část lesů národních parků do režimu trvalého lesnického hospodaření a těžby dřeva (úprava § 18 odst. 1 písm. c).

Umožňuje v národních parcích budovat přehrady (úprava § 16 odst. 1 písm. h).

V přírodní zóně, která má chránit divočinu, umožňuje lovit veškerou zvěř (úprava § 18a odst. 1 písm. d) a pod záminkou protipožárních opatření budovat asfaltové cesty či umělé vodní nádrže (úprava § 18a odst. 1 písm. b).

Nařizuje v Radě národních parků projednávat klíčové dokumenty jako je zonace či vymezení klidových území pouze s dotčenými obcemi a kraji a vylučuje z projednání vědce a další členy Rady, resp. jejich hlasu nedává žádnou váhu (úprava § 20 odst. 3 a 4).

Oproti tomu novela schválená v prosinci poslaneckou sněmovnou zpřesnila pravidla pro české národní parky. Nastavila jasná pravidla péče o jednotlivé zóny ochrany přírody. Jednoznačně deklarovaným cílem národních parků stanovila ochranu nerušeného vývoje přírody na více než polovině území každého z nich. Hnutí DUHA ale kritizovalo, že poslanci nedoplnili konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých národních parcích dosaženo, aby rozšíření území ponechaného divoké přírodě netrvalo padesát nebo sto let. Poslanci také schválili úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků.

Senátoři svým rozhodnutím popřeli původní účel novely schválené Sněmovnou zpřesnit pravidla péče o čtyři české národní parky – Podyjí, Šumavu, Krkonoše a České Švýcarsko. Pozměňovací návrh je nekompatibilní se zbytkem novely a jeho schválením by vznikl ve fungování národních parků naprostý zmatek a chaos. Senát si nepřeje, aby dlouhodobým cílem národních parků bylo dosáhnout ochrany svobodného vývoje přírody bez kácení a výstavby na více než polovině jejich území, jako je tomu jinde v Evropě. Nechce tak vyjít vstříc názorům lidí, kteří v průzkumu veřejného mínění dali jasně najevo, že si přejí podstatně víc divoké přírody [1].

VÍCE na –  https://www.zachranmenarodniparky.cz/

Kontakt:

Martin Voráč

 expert na ochranu přírody, 778 704 678, martin.vorac@hnutiduha.cz

Vratislav Vozník

média a komunikace Hnutí DUHA, 607 258 508, vratislav.voznik@hnutiduha.cz

 

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě