Zaměřením se na každý jednotlivý krok zvládneme i to, co by pro nás jinak bylo nemyslitelné

datum 18. 12. 2018

V létě jsem vyjela na kole na jednu takovou kopcovitou vyjížďku. Během toho výletu jsem si znovu, avšak jinou formou, něco již z toho pro sebe objeveného uvědomila. A co to bylo, popíši v tomto článku.

Když jsem se během jízdy na kole zadívala do dáli, jak velký kus toho kopce mám před sebou, jelo se mi tíž, měla jsem chuť to vzdát, každé šlápnutí do kopce mi přišlo malé, nepatrné, měla jsem pocit, že se neposouvám atd.

Když jsem se však nepodívala, jak velký kopec mám před sebou, oči mi směřovaly jen na cestu maximálně dva metry přede mnou a jen jsem se zaměřila na každé jednotlivé šlápnutí do pedálů, měla jsem pocit, že každým šlápnutím ujedu hodně. Soustředila jsem se na každý jednotlivý přítomný okamžik, místo abych sledovala, jak dlouhý ten kopec je a co všechno mě ještě čeká a kolikrát budu muset ještě šlápnout do pedálu.

Na tomto jednoduchém příběhu jsem si tak znovu připomněla, jak se vše lépe a snáze zvládá, když se člověk zaměří více na tady a teď, a nikoliv na to, co vše musí ještě udělat, co vše ho ještě čeká, než dosáhne pro sebe vrcholu. A to ať už vrcholu kopce nebo vrcholu čehokoliv jiného v životě. Tímto způsobem člověk zvládne i to, co by jinak vzdal.

Ostatně to je i důvod, proč nemáme přístup ke všem informacím o naší cestě. Přesněji, proč my sami si ty informace pro sebe znepřístupňujeme a poodhalujeme po větších či menších kouskách.

Mnohdy bychom se zbytečně vyděsili. Jelikož pohledem na to, co nás čeká, z naší aktuální roviny vědomí by se nám to třeba mohlo zdát šílené. Jenže v tom našem analyzování často zapomeneme započítat tu skutečnost, že my se každým následným krokem měníme, stáváme silnější. A tak ty výzvy, které se nám z místa, odkud se na ně do dáli díváme, zdají nepřekonatelné, se mnohdy v čase, kdy se stanou naším následným krokem na cestě, přemění. A my je třeba ani nezaregistrujeme, jelikož pro nás nebudou již výzvou.

Většina toho, čeho se bojíme, nikdy nenastane. Většina toho, čeho se bojíme, totiž pochází z „budoucnosti“. Na tu „budoucnost“ však pohlížíme z úrovně vědomí, ve které aktuálně jsme, a nikoliv z té, ve které budeme, až ta „budoucnost“ případně nastane. A hlavně: Jak my víme, že nastane? Očekáváme danou „budoucnost“ na základě našich dosavadních zkušeností. Nemluvě o tom, že pracujeme s proměnnými a to jen s těmi, se kterými na základě naší dosavadní zkušenosti počítáme.

S láskou Peťa
www.jinypristup.cz

 

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Možnost zakoupit moji první knihu zde.
sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico