Před deseti lety jsme poukázali na to, jak jsou v českých psychiatrických léčebnách pacienti zavíráni do klecí. Po naší zprávě tuto praxi odsoudily orgány EU i OSN. Teď jsme se vrátili, abychom zjistili, jestli je tomu dnes jinak. Ve výsledku se však nic nezměnilo, klecová lůžka jsou pořád ve velké míře používána. Stejně tak i kurty, chemické omezení a izolační místnosti.

“Je to pocit, jako byste byl zavřen, jako byste byl méně než zvíře. Jako byste nebyl člověk. Zacházejí s vámi jako byste byl ještě méně než zvíře,” sdělila nám žena, která byla zavřena do klecového lůžka.

Jen proto, že má někdo duševní poruchu, neznamená to, že by mělo být s ním zacházeno jako se zvířetem. Vyzvěte českou vládu, aby nezasahovala do důstojnosti lidí s duševním postižením a aby jednou provždy zakázala používání klecových lůžek. Ostatní kruté a nelidské praktiky – jako kurtování, nadměrné používání tlumících léků a izolace, by také měly být zakázány.

Česká vláda ratifikovala Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením v roce 2009. Tím se zavázala respektovat důstojnost, autonomii a svobodu každého člověka s postižením, včetně lidí s duševními poruchami.

Řekněte Bohuslavovi Sobotkovi, předsedovy vlády, co musí vláda udělat.

http://www.endcagebeds.org/#

http://www.mdac.org/cs/books/klecova-luzka-pouzivani-omezovacich-prostredku-v-ceskych-psychiatrickych-zarizenich 

Toto je studie, která monitoruje situaci v ČR.

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png