Začíná se pracovat na filmu REMEK

views 173 datum 12. 3. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Život ani stíhačku nezastavíte… příběh prvního evropského kosmonauta

Hvězdárna a planetárium Brno a PiranhaFilm připravují celovečerní dokument o prvním československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi. Ten se 2. března v roce 1978 stal prvním kosmonautem z jiné země než z USA nebo Sovětského svazu, bývá také označován za prvního evropského kosmonauta.


Vzniká celovečerní dokumentární film, který mapuje jeho životní příběh a okolnosti kosmického letu. Děj se odehrává na pozadí souboje o technologické úspěchy mezi Západem a Východem v době studené války. S myšlenkou na film přišel ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek už v roce 2019: „Když jsme si připomínali čtyřicáté výročí tohoto legendárního letu, uvědomil jsem si, že vlastně o Vladimíru Remkovi nevznikl plnohodnotný dokument. Jeho životní dráha, peripetie i změny, které se kolem něj odehrávaly, by přitom vydaly na několikadílný seriál. Jsem proto osobně velmi rád, beru to za poctu, že můžeme napomoci vzniku takového díla.

Do vesmíru Vladimír Remek odstartoval spolu s Alexejem Gubarevem z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 v 15:28 světového času v lodi Sojuz 28.

Zdroj: Pixabay.com

Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos. Se stanicí Saljut 6 se Sojuz 28 spojil 3. března v 17:06, poté se kosmonauti přivítali se členy dlouhodobé posádky stanice Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem a začali plnit předepsané vědecké úkoly.

Zdroj: Pixabay.com

Režisérem filmu je Petr Horký (za film Století Miroslava Zikmunda byl nominován na Českého lva), hlavním kameramanem Jan Šimánek. Odbornými poradci jsou Jiří Dušek (vědecký a kosmický kontext) a Michal Stehlík (historický a politický kontext).

Petr Horký, režisér: „Pro mne je příběh Vladimíra Remka a jeho kosmického letu jedno z mála úžasných témat z historie naší země, které ještě čeká na filmové zpracování. Je to příběh, kdy se na ploše světových dějin odehrává život konkrétního jednotlivce. To je vždycky napínavé, to je vždycky drama. Protože se s filmem budeme vracet do komunistické doby, jsem rád, že spolupracujeme s historikem prof. Michalem Stehlíkem, který bude bdít nad historickými souvislostmi snímku. Pro mne osobně se jedná o příběh muže, který za svůj život doslova vystoupal ke hvězdám, aby pak zažil pády i vzestupy do dalších hlubin i výšin. V rovině „velkých dějin” se budeme dotýkat napínavého souboje o ovládnutí kosmických technologií mezi Západem a Východem, průběhu studené války po rozpad zemí komunistického bloku až k dnešku…víte, myslím si, že máme v ruce látku, která se bude osobně dotýkat i velkého počtu dnešních pamětníků, kteří v hlavě stále mají spousty otázek, jak se porovnat s komunistickou minulostí naší země i našich lidí. Vladimír Remek je obrovská osobnost s mezinárodním renomé, opředená spoustou vyprávěnek a legend, ke které si v naší zemi ještě musí spousta lidí najít vlastní vztah. Věřím, že i k tomu naším filmem přispějeme.

Film se bude natáčet v několika zemích světa, v těchto dnech se projednávají partnerství ve Spojených státech amerických, v Rusku i v Evropské kosmické agentuře. Premiéra se předpokládá v roce 2022… ale kdoví, co nám ještě světová situace připraví za překvapení v kinodistribuci a v celém filmovém průmyslu…

www.remek.cz 
www.hvezdarna.cz 
www.petrhorky.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
logo Cesty k sobě 2021