Zablokovaná třetí čakra: Harmonizace a léčba

datum 17. 5. 2018

Třetí čakra, svým názvem MANIPURA, je sídlo naší sluneční energie, díky kterému jsme schopni ve světě prosazovat svou vůli a akci. Je to centrum naší vlastní síly a ochrany. Přečtěte si článek jak toto centrum aktivovat a využít.

Oheň – dobrý sluha, špatný pán

Manipura je pod vládou elementu ohně, o kterém víme, že reprezentuje vůli, energii, světlo, teplo, čin a změnu, proto jestli trpíme nedostatkem výše zmíněných vlastností, tak za to může z velké části oslabená Manipura.

Na tělesné úrovni má Manipůra na starosti orgány jako slezina, tenké střevo, žaludek, žlučník, břišní dutina, slinivka, ledviny a nadledvinky, vegetativní nervový systém nebo játra. Celkově má na starosti celý proces trávení. Pokud tedy máme problémy s těmito orgány, tak bychom se měli zaměřit na harmonizaci naší 3. čakry.

Dle ayurvédy je síla našeho zažívání spjata s dóšou pitta, která je složena právě z vody a elementu ohně. Ayurvéda zde hovoří o trávicím ohni zvaném agni. Jedná se o systém kyselin a enzymů, díky kterému jsme schopni strávit a zpracovat přijatou potravu a přetvořit ji na výživu pro buňky. Existuje také naše mentální agni,díky kterému trávíme nové myšlenky i názory.

Se slabým mentálním agni jsme snadno manipulovatelní , situacím se nedokážeme postavit čelem a volíme spíše útěk.

Jak vzniká disharmonie první čakry a jak ji harmonizovat?

Harmonizaci můžeme provádět meditačním cvičením, řádnou stravou a posilováním určitých charakterových vlastností. Nejlépe si můžeme pomoci, když budeme paralelně zkoušet všechny způsoby, protože výsledek je pak zaručen.

Disharmonie vzniká dvojím způsobem. Danou čakru si můžeme buď blokovat anebo naopak příliš otevřít, ani jedno není dobré, jelikož v obou případech cítíme negativní projevy disharmonie. Při zablokování do nás neproudí dostatek energie a při přílišném otevření z nás zase energie odchází.

Meditační cvičení

Během meditačního cvičení je nejlepší, pokud si rovně lehneme na rozloženou deku, připravenou na podlaze. Podstatné je mít rovnou páteř. Během pár chvil se postupným zklidněním dechu uvedeme do stavu jemné meditace. Pro lepší efektivitu můžeme přiložit ruce na oblast 2 palce nad pupkem a postupně si vizualizovat jak tento bod začíná zaplňovat žlutozlatá barva, která dále proudí do celého našeho organismu a vyživuje jej.

Během meditace si představujeme sami sebe jako bojovníky, kteří s naprosto chladnou hlavou dokáží kontrolovat svou moc i hněv a beze strachu zdolávají všechny své soupeře. Snažíme se v nás samých nabudit pocit motivace a odhodlání. Využíváme teplo rukou, které nás zahřívá a necháme se jim naplnit a emocionálně stabilizovat.

Záměrem meditace je posílení naši schopnosti strávit všechny životní situace a tzn. umět se jim postavit čelem s hrdostí v srdci a bez pochyb o sobě samém.

Strava

Strava pro 3tí čakru by měla být víceméně žlutá a zahřívající, i když různé kategorie nejsou přímo zahřívající, ale ve své kategorii, např. zelenině, mají žlutou barvu.

Mezi běžnou stravu zde můžeme zařadit žlutou papriku, ananas, mango, dýni nebo kukuřici.

Dále zde pak máme potraviny jako jáhlyrýžiquinouoves, špaldu a amarant.

Z koření a bylinek můžeme použít zázvorkurkumuskořicimátufenykl nebo chilipapričky.

Skrze schopnosti, dovednosti a charakterové vlastnosti

3 čakra je bodem síly a naši energie, proto, když cítíme strach, tak se nám svírá oblast okolo břišní dutiny. Tuto čakru posilujeme, pokud jsme odhodlaní přijímat nové životní výzvy s asertivním přístupem či zkrátka a jednoduše jsme ochotni stát si za svými názory i stanovisky.

Tuto čakru také můžeme posilovat tréninkem bojových sportů, posilováním či jakýmkoliv jiným sportem, kde se opravdu musíme snažit porazit naše slabosti.

Vlastnosti, které bychom si měli osvojit:

  • cílevědomost
  • kuráž a odvahu
  • sebekontrolu
  • asertivitu
  • ochranářství
  • místo potlačování hněvu ho správně usměrňovat
  • zdravý optimismus bez naivity

Všechny tyto vlastnosti si můžeme osvojit skrze většinu sportovních aktivit, které vyžadují sílu ducha, schopnosti a odvahu bojovat sám se sebou a být lepší. Nutno však podotknout, že můžeme trénovat náš asertivní přístup v práci vůči kolegům, šéfovi nebo v osobním životě vůči partnerovi.

Zdroj: http://www.energiezivota.com

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico