Yule - Zimní slunovrat

datum 21. 12. 2020
Zdroj: Pixabay.com
Yule (zimní slunovrat - okolo 21.12.- letos přesně 21.12.v 11h03, kdy Slunce vstupuje do zemského znamení Kozoroha)- nejtemnější noc v roce, která zároveň zvěstuje nadcházející konec Samainovy vlády.
Slunovrat, to znamená nejkratší den a nejdelší noc v roce. Ohnivá sluneční síla se tu zdánlivě vytrácí; vzápětí však opět s prodlužujícím se dnem mohutní a nabírá sílu. Proto je slunovrat svátkem smrti a následného znovuzrození. Svátek světla jež proniká temnotou a zahání ji. Bohyně hluboko v zemi o této noci porodí znovuzrozené sluneční dítě. Lidé ho světí hlubokou meditací v nejtišší hodině této noci. Vykuřují světnice a spižírny borovicovou pryskyřicí, nade dveře věší větve jalovce, zapalují světla, nechávají doutnat dubové a březové dřevo a věší zimní májky. Britští Keltové zdobili hlavně domy, a to především cesmínou, jmelím a břečťanem, na pevnině se používal smrk nebo jedle.
Slavnosti trvaly dvanáct „kouřových nocí“. Dům i chlév se vykuřovali vonnými bylinami a pryskyřicí stromů, především pelyňkem, jalovcem, tomkovicí a jedlovou, smrkovou nebo borovicovou pryskyřicí. V předvečer poslední noci se v Británii pořádal wassailing-pitka. Keltové tančili a pili a přitom polévali ovocné stromky a připíjeli i na zdraví dobytka. Pekli koláč, ve kterém bylo ukryto semeno bobu. Kdo bob našel, byl prohlášen králem a s blázny se ujal vlády.
Bob byl starými Kelty uctíván jako hlavní pokrm mrtvých a mrtví jsou ti, kdo dávají zemi plodnost a hojnost. Semeno bobu vlastně symbolizuje embryo a znovuzrození mrtvých předků. Během této noci byli k vidění i jelení tanečníci, kteří svým tancem vybubnovávali poselství pro bohyni země a jeleního boha Cernunna. Ti, se v hloubi země probouzejí k životu. Tomuto svátku je zasvěcena jedle nebo smrk, smůlou prosycený strom světla. Jelení bůh Cernunnos se dodnes zjevuje v podobě Mikuláše (Nikolaus, Samiklaus)na jelenovi nebo na saních tažených sobím nebo jelením spřežením.
U slovanů zimní slunovrat původně souvisel s oslavou Dažboha, slovanského boha Slunce, který byl synem jiného slovanského boha – Svaroga. Právě na zimní slunovrat se Dažboh jako dítě rodí pod zemí, dospívá během jara, v nejvyšší síle je o letním slunovratu, poté začíná postupně slábnout, až o zimním slunovratu opět umírá a znovu se rodí.
V předkřesťanských dobách germánské pohanské kmeny slavily Jule od konce prosince do začátku ledna a stanovovaly dobu oslav podle lunárního kalendáře.
V Dánsku, Norsku a Švédsku se slovo jul běžně používá k popisu svátků, a to i v křesťanském prostředí. V některých kulturách je vrcholem svátku 24. prosince - kdy děti dostávají dárky, které přinesla postava připomínající Santa Clause, který se v Dánsku nazývá „julemanden“, v Norsku „julenissen“ a ve Švédsku „jultomten“.
Ve Finsku se svátek nazývá „joulu“, v Estonsku „jõulud“, na Islandu a na Faerských ostrovech „jól.
(zdroj Magické rostliny Keltů Wolf Dieter Storl)

 

Zdroj: www.facebook.com

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico