Od února 2014 spustila nová vláda audity na ministerstvech.
Zatímco od předchozích ministrů vlády občané slyšeli jen nářek, že na nic nejsou peníze, najednou se dozvídáme, jak se na ministerstvech zvesela kradlo.  Zatímco občanům se především za Kalouskovy vlády zhoršovaly životní podmínky zvyšováním daní a škrtáním sociálních podpor, které v některých případech hraničilo až s hyenismem, dnes se dozvídáme, o kolik stovek miliónů připravila státní kasu korupce na ministerstvech. A to audity ještě neskončily.
Na Ministerstvu financí Andrej Babiš již zrušil externí smlouvy za právní služby, za něž se vyhazovalo ročně 57 miliónů, i když úspornější by bylo najmout vlastní právníky.
Na Ministerstvu životního prostředí ministr Richard Brabec (ANO) odhalil podezřelé transakce opět v externích smlouvách za konzultační a právní služby. Částka 23,3 miliónů korun se v roce 2012 najednou zvýšila na 48 milión korun.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) si také posvítil na smlouvy s externími firmami. Mrhání penězi odhalil v právních, ale i IT a marketingových službách. Např. 200 miliónů na propagaci značky Klasa se panu ministrovi jeví jako zbytečné vyhazování peněz, když většina občanů ví, co značka Klasa znamená. Zrušením marketingových zakázek na propagaci sladkovodních ryb a zviditelnění zemědělství zachránil přes 2 miliony korun . Utrum mají i externí právníci, protože Ministerstvo zemědělství má vlastní právní oddělení, a tak není důvod vydržovat si nevýhodnými smlouvami další prá ;vníky. Zrovna tak Lesy ČR nemusí vyživovat externí právníky za 180 miliónů korun, když mají vlastní právní oddělení. Proto také pana ministra velice zajímalo, proč Lesy ČR si externí právní firmou nechaly školit stovky zaměstnanců na nový občanský zákoník. Pan ministr Jurečka také odhalil, že na Ministerstvu zemědělství si jeho předchůdci udělali neskutečný job – za přelepování štítků na kancelářském nábytku brali vyvolení 1800 korun za hodinu. Práci správně měli vykonávat zaměstnanci ministerstva v rámci svých pracovních povinností. Na Ministerstvu zemědělství audit nevýhodných zakázek zatím odhalil úspory skoro za 250 miliónů kor un
Audit na Ministerstvu obrany odhalil opět podezřelou smlouvu s externí firmou, která hlídá muniční základnu a 6 vojenských skladů. Ze smlouvy s touto firmou se line velmi silný pach korupčních praktik. Do výběrového řízení se před 11 lety přihlásila jediná firma. V roce 2013 ministr Vondra prodloužil této firmě zakázku bez výběrového řízení a přidal firmě více jak miliardu korun navíc. Samozřejmě nevýhodná smlouva má korupční pojistku, tedy sankci za nedodržení smlouvy 370 miliónů korun za počáteční investici. Přitom si firma za 11 let hlídání už nahrabala 4 miliardy korun. Občanovi laikovi už přijde směšné, že arm&aacu te;da si své sklady nechává hlídat a nemůže si je hlídat sama. Asi nemaj lidi. Ministr vnitra Martin Stropnický chce audity získat nejen úspory, ale především zlepšit mínění občanů o resortu obrany, který je proslulý korupčními kauzami jako např. předražený nákup letounů CASA, díky němuž přišla státní kasa o 658 milionů korun.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zahájil audit ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a Státním ústavu pro kontrolu léčby. Před zahájením auditu v SÚKL odvolal jeho ředitele, s jehož prací byl nespokojen. A ejhle! Nově jmenovaný ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta hned stopl výběrová řízení za 280 milionů korun a za 47 milionů korun i smlouvu na informační technologie za 160 milionů korun, která zavání tunelováním. Audity budou probíhat i v nemocnicích a doufejme, že i ve zdravotních pojišťovnách, aby se konečně zjistilo, kam teče těch 220 miliard, které jdou do zdravotních pojišťoven. Už v roce 2010 sežrala korupce ve zdravotnictv& iacute; 27 miliard korun ročně.
Na Ministerstvu školství audit externích smluv odhalil, že si zaměstnanci udělali z Ministerstva školství velice výkonnou dojnou krávu. Vedle zaměstnaneckého poměru měli s ministerstvem uzavřené ještě externí smlouvy, díky nimž jim přibylo k platům přes sto tisíc ročně. Za 3288 externích smluv zaplatilo v roce 2013 MŠ 90 miliónů korun. Externí odměny často několikanásobně převyšovaly platy zaměstnanců a externisté v podstatě dělali práci, kterou měli vykonávat zaměstnanci. Takže se napakovali nejen skuteční externisté, ale někteří zaměstnanci měli úřednický plat a ještě několikanásobnou odměnu za jednu práci. 18 zaměstnanců si pak vypomohlo svým i příbuznými, kterým zaplatilo ministerstvo za poradenskou činnost. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) je v šoku a vůbec nechápe, jak někdo takové smlouvy mohl podepsat, a tak není divu, že chce peníze od zaměstnanců vrátit a viníky potrestat. Dále si pan ministr chce posvítit na státní maturity, které ročně stojí 250 až 350 milionů
Ministerstvo životního prostředí se také pustilo do prověřování externích smluv. Panu ministrovi Richardu Brabcovi (ANO) se nelíbí navýšení ceny za konzultační a právní služby, která se vyšplhala za 2 roky z 23,3 milionu na 48 milionů korun. Pan ministr hodlá nechat prošetřit nejen současné, ale i dřívější smlouvy.
Ministerstvo vnitra zahájilo audity na České poště. Předtím však ministr Milan Chovanec musel řešit ve svém resortu ještě jinou trestnou činnost. Odvolal šéfa odboru interního auditu, jehož úkolem je dozor nad dodržováním zákonů a nakládáním s veřejnými financemi na Ministerstvu vnitra. Při plnění svého úkolu však šéf odboru interniho auditu zapomněl nahlásit, že jeho podřízený je podezřelý, že ukradl ze služebního sejfu 360 tisíc korun. Že by se kozel stal zahradníkem?
I ministerstva pro místní rozvoj, spravedlnosti, dopravy a kultury zahájily audity, ale průběžné zjištění zatím ″tají″.
Od roku 2011 se odhaduje korupce na 60 až 100 miliard korun ročně. To pak není divu, že na nic nebyly peníze, když se sypaly do kapes politiků a státních úředníků.

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png