“Volte pro planetu,” vyzývají Plodková, Poláková, Cristovao a další známé osobnosti na ikonických fotkách

datum 7. 10. 2021
Zdroj: www.spoluproklima.cz

Již tento týden se konají parlamentní volby a voliči v nich budou rozhodovat mimo jiné o tom, jak bude Česká republika přistupovat ke změně klimatu a ochraně životního prostředí. Nezisková organizace Greenpeace se proto spojila se známou fotografkou Alžbětou Jungrovou a se sedmi osobnostmi kulturního a veřejného života a společně vyzývají, aby šli lidé k volbám a svůj hlas dali politikům, kteří otázku ochrany klimatu a přírody slibují zodpovědně řešit.

Do kampaňového projektu Greenpeace “Volím pro planetu” se zapojili herečky Jana Plodková, Bára Poláková a Bára Jánová, violoncellistka Terezie Kovalová, ekonom Tomáš Sedláček, zpěvák Ben Cristovao a herec Jan Cina. Ti všichni figurují v obrazových příbězích fotografky Alžběty Jungrové, které vznikaly na místech souvisejících se změnou klimatu a destrukcí životního prostředí - v uhelném dole, na odkališti uhelné elektrárny, u toxického jezera i v lesích zasažených požárem a kůrovcovou kalamitou.

Fotografie ukazují kontrast života a “mrtvé” krajiny a upozorňují na naléhavost situace. Důležitým krokem, který k řešení může vést, jsou letošní parlamentní volby, kdy mají lidé možnost přispět k systémovým změnám. Známé osobnosti proto v těchto dnech apelují na sociálních sítích na své fanoušky, aby šli k volbám, volili pro planetu a podepsali výzvu budoucí vládě www.spoluproklima.cz.

Ivana Česnek Marcinová z Greenpeace říká:

Budoucí česká vláda, ať bude jakákoli, bude muset začít pracovat na řešení klimatické krize. Realita klimatické změny o požadavky na její řešení dávají jasné zadání, které jsme se zavázali plnit jak na evropské, tak globální úrovni. Relativně jednoduše lze snížit naše emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 %, cíle pro rok 2050 budou nepochybně obtížnější. Technologie máme k dispozici, tlačí náš čas. Do roku 2030 zbývá 8,5 roku. Bez odvahy a akce to ovšem nepůjde. Proto je třeba volit tak, aby budoucí vláda měla řešení klimatické krize jako prioritu.”

Fotografka Alžbeta Jungrová říká:

Ochranu klimatu a planety bychom měli řešit dřív, než bude úplně pozdě. Když začneme každý u sebe, malými věcmi, změníme to. Nejsem schopná zavřít uhelnou elektrárnu nebo důl, to není v silách jednotlivce. Jako fotografka ale můžu témata otevírat a upozorňovat na ně. Třeba motivovat lidi, aby šli k volbám a dali hlas politikům, kteří budou klimatickou krizi na úrovni systému řešit. To je právě ta malá, ale strašně důležitá věc, kterou v tuhle chvíli můžeme udělat všichni.”

Ekonom Tomáš Sedláček říká:

Vzpomínáte, jak naše země vypadala před třiceti lety? K tomu, abyste si zruinovali půdu pod nohama a vzduch kolem sebe, nepotřebujete kapitalismus ani demokracii. Ekonomický kolaps jde ruku v ruce s tím ekologickým, jak jsme viděli na konci komunismu. Naopak země ekologické - typu Sever Evropy - jsou i na špici ekonomické. Pokročilá ekologie jde ruku v ruce s pokročilou ekonomií, jak je na jejich příkladu vidět. Pojďme i my přetvořit naší ekonomiku z těžkotonážního Mordoru na tu elfí, která našlapuje zlehka a umí vytvářet hodnoty něčím jiným než ničením života - přírodě i nám. Na politické scéně nemá smysl volit myšlenky, které z nás chtějí udělat Mordor. Green Deal je veliká příležitost pro naši zemi se rozloučit z dědictvím špinavého průmyslu.”

Herečka a zpěvačka Bára Poláková říká:

Věřím, že jakákoliv kampaň, která vede k tomu, aby obohacovala a rozšiřovala obzory lidí, kteří se změnou klimatu tolik nezabývají, ještě nad ní nepřemýšleli, je užitečná a důležitá. Čím víc nás totiž bude, tím spíš se může něco změnit.”

Zpěvák Ben Cristovao říká:

Troufám si odhadnout, že já ještě přírodu zažiju skoro takovou, jakou pamatuju, ale další generace jsou v otázce. A tak kromě změn v jídelníčku a životním stylu bojuju na různých frontách. Nic ale bohužel nemá takovou sílu jako zákon a s ním politici. Zkouším tedy spolu s pár stejně smýšlejícími lidmi další cestu, protože ještě není pozdě to všechno zvrátit.”

Herec Jan Cina říká:

Planetu máme jenom jednu a je nás všech. Je dobré se o ni starat, přemýšlet o ní, žít s ní v souladu. Greenpeace si tohle dlouhodobě uvědomuje a čím víc nás bude, tím líp pro nás pro všechny. Proto jsem se rád připojil k téhle výzvě.” 

Herečka Jana Plodková říká:

Všechno se vším souvisí. Pokud něco neuděláme se změnou klimatu, můžeme přijít o to, co máme všichni tolik rádi. O přírodu. Příroda není samozřejmost. Je to přítel, který je vždy připraven mi poskytnout svoji náruč, přítel, který mě inspiruje, uklidňuje, harmonizuje. Je neoddělitelnou součástí mého života. A nejen mého, ale i všeho živého. Je to domov. A o ten přijít nechci."

Herečka Bára Jánová říká:

Ochrana klimatu a přírody jde ruku v ruce s péčí o lidské psychické i fyzické zdraví. Snažím se tuto lásku k přírodě šířit a v lidech probouzet. Je to náš společný příběh, který tu píšeme a věřím, že všichni chceme šťastný konec. Proto jsem do této kampaně šla a byla jsem moc ráda, když mě z Greenpeace oslovili. I když temné síly momentálně vítězí, věřím, že příliv světla už se blíží.”

Violoncellistka Terezie Kovalová říká:

Ač milujeme svůj národ a jsme patrioti, na to, jak se vykořisťuje naše země, už nám nestačí pozornost. Když už jsme tak hrdí na tu naši zemi, je třeba tomu pohlédnout zpříma do očí a starat se o krajinu tak, aby nám dávala prostor k životu i nadále, protože bez fungujícího ekosystému se můžeme jít akorát tak klouzat.”

greenpeace.org

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico