Zdroj: Pixabay.com

Dobrá zpráva. Iniciativa za zákaz klecových chovů slepic byla poslanci vyslyšena. Je to další krok ke spolupráci člověka s přírodou a k vzájemnému respektu.

Doba čtení 1,5 min.

Cesty k sobě


Tisková zpráva 16. 9. 2020

Poslanecká sněmovna dnes po dlouhém projednávání odhlasovala zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, kdy má nastat konec doby klecové pro zhruba 4,5 milionů českých slepic. Dala tak za pravdu stále sílícímu hnutí, které považuje chov v klecích za krutý, zastaralý a zbytečný.

„Děkujeme všem poslankyním a poslancům, kteří dnes zvedli ruku pro ukončení utrpení slepic v klecích. Ačkoli bychom si přáli, aby se klece otevřely ještě dříve než za 7 let, máme obrovskou radost, že konec doby klecové je nadohled. Děkujeme ale především všem, kdo se zapojili do kampaně za zákaz klecí. Bez dlouhodobé aktivní podpory mnoha desítek tisíc soucitných lidí bychom dnes úspěch neslavili,“ říká Romana Šonková, členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové a zástupkyně mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) v ČR. Tato organizace stojí za kampaní za ukončení používání klecí v chovech hospodářských zvířat v celé EU. Za Konec doby klecové bojuje přes 170 organizací včetně 10 českých, což je naprostý rekord v celé historii ochrany zvířat v Evropě. Právě tato kampaň napomohla přesvědčit dolní komoru parlamentu, že čeští drůbežáři nezůstanou na evropském trhu s vejci v nevýhodě.

Blahopřejeme českým zákonodárcům k tomu, že vyslyšeli většinový názor českých občanů a řekli ne používání klecí v českých chovech nosnic. Tento významný krok na cestě k celoevropskému zákazu klecových chovů nadšeně vítá celé hnutí více než 1 milionu Evropanů sdružených evropskou občanskou inciativou Konec doby klecové. Všichni se radujeme, protože dnešní úspěch nás přibližuje k našemu cíli a inspiruje k podobnému kroku další členské státy EU,“ říká Olga Kikou, členka výboru této iniciativy a ředitelka bruselské kanceláře CIWF.

Dnešní schválení zákazu klecí pro nosnice v dolní komoře českého parlamentu je totiž velmi významné pro dění na celoevropské úrovni. Jak se k výzvě nahradit klecové chovy etičtějšími a udržitelnějšími alternativami (např. chovy v halách na podestýlce či chovy s výběhem) staví jednotlivé členské státy, je naprosto klíčové pro prosazení změn v celé EU. ČR se tak stává lídrem v zásadní reformě klecových velkochovů po boku Lucemburska, Rakouska a Německa, kde legislativní zákaz klecí už platí.

Slepice nejsou stroje na vejce, jsou to velice vnímaví tvorové, mají schopnost trpět, ale také se radovat ze života. Dnešní vítězství jim konečně dává šanci na lepší život,“ dodává Šonková.

Zákaz klecí je součástí novely zákona na ochranu zvířat, kterou musí ještě projednat a odhlasovat Senát. Ochránci zvířat věří, že i tam získá podporu

Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288

Zdroj: www.ciwf.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě