Zdroj: Pixabay.com

Ledvinám je osmihodinový pracovní čas málo. Fungují nepřetržitě 24 hodin denně, přičemž odstraňování vody a odpadních látek je jen jedna z jejích důležitých funkcí. Proto jejich selhání dokáže nadělat pořádnou zlobu.

Co selhání ledvin znamená, jak se léčí a dá se s tím vůbec plnohodnotně žít?

Selhávající ledviny nejsou schopny provádět všechny důležité funkce. V těle se tak začnou hromadit odpadní látky, které následně působí na zbytek organismu toxicky. To vše pak vede k vážným onemocněním.

Příčiny selhání ledvin

Za selháním ledvin může stát hned několik důvodů. K nejčastějším spouštěčem patří cukrovka a vysoké hodnoty cukru v krvi, vysoký krevní tlak, nadměrné užívání léků proti bolesti, kardiovaskulární choroby, autoimunitní a dědičné onemocnění.

Příčinou selhání ledvin však může být i vnější zranění, těžká infekce, otrava či jiné zdravotní komplikace.

Problémem ledvin je, že v mnoha případech vůbec nebolí, a proto je pro pacienta mnohem náročnější odhalit jejich onemocnění. Mohou se však s tím spojovat různé doprovodné potíže, prostřednictvím kterých si můžeme stávající problém uvědomit.

Příznaky poškození ledvin

Špatně fungující ledviny odhalí například bolest v křížové oblasti, změny v močení (zbarvení moči, zakalení, samovolný únik), časté nucení na močení, a to i v noci, nebo nevolnosti. Právě časté noční močení je nejvýraznějším indikátorem toho, že něco s ledvinami není v pořádku.

Mezi příznaky selhání a poškození ledvin patří únava, dušnost, oteklé nohy, nechutenství, amoniakální zápach z úst, hubnutí, nespavost, vysoký krevní tlak, svědění či svalové křeče.

Pokud vás trápí některý z těchto příznaků, je vhodné, aby na scénu nastoupil lékař. Ten se postará o diagnostiku a následnou správnou léčbu.

Zdravotním problémům s ledvinami se můžete vyhnout například:

  • dodržováním pitného režimu
  • pitím bylinkových čajů
  • přijímáním vhodných potravin (brusinky, vitamín C)
  • péčí o své kříže

Když se problém dostane do stádia, které klasifikujeme jako selhání ledvin, je třeba nahradit jejich činnost nějakým jiným způsobem.

Možnosti léčby při selhání ledvin:

  • peritoneální dialýza
  • hemodialýza
  • transplantace ledvin

Nefunkční ledviny je možné “vyměnit” prostřednictvím transplantace. Pacient ji může získat od dobrovolného dárce (rodinný příslušník, přítel, známý) nebo je zařazen na čekací listinu. Oba, dárce i příjemce, přitom musí podstoupit sérii vyšetření a splňovat všechny kritéria na transplantaci. Čekání na transplantaci ovlivňují mnohé faktory, proto to může trvat dlouho. Do té doby je důležité zajistit čištění krve prostřednictvím dialýzy.

Dialýza v nemocnici i doma

Nejvíce využívanou možností je hemodialýza, při které dochází k čištění krve mimo tělo pacienta prostřednictvím dialyzačního přístroje. Ten se příznačně nazývá také umělou ledvinou. Pacient musí docházet na hemodialýzu do nemocnice třikrát týdně, přičemž jeden proces trvá běžně 4-5 hodin. Co se týče času a pravidelného dojíždění, jde o velmi náročné řešení.

Přitom existuje i možnost, která se provádí v pohodlí domova a pacient nemusí docházet do specializovaných center. Peritoneální nebo domácí dialýza je řešení, které šetří čas a námahu. Zbavovat se toxických látek prostřednictvím tohoto typu dialýzy je možné i v noci, takže pacienta tolik nevyčerpává. Proces čištění krve probíhá uvnitř těla, takže není ani tak fyzicky náročná jako hemodialýza.

Jak funguje peritoneální dialýza?

Pacientovi se do břišní dutiny zavede tenká silikonová hadička, jejímž prostřednictvím se do těla a ven z něj dostává dialyzační roztok. Ten odstraňuje z krve odpadní látky a přebytečnou vodu.

Takový typ dialýzy dokáže pacient obsloužit sám. Netřeba se toho bát. Zdravotnický personál na začátku pacienta se vším seznámí. Existují také různé poradny a telefonické linky pro domácí dialýzu, které fungují nepřetržitě a pacient tak může zkonzultovat jakýkoliv problém či obavu. Výhodou je, že na dialyzační středisko mu pak stačí chodit obvykle jednou za měsíc.

Důležitá prevence a odpovědnost za své zdraví

Nejdůležitější je prevence a samozřejmě to, že za své zdraví převezmeme plnou odpovědnost – a podle toho přizpůsobíme svůj životní styl, stravování, sebedisciplínu apod.

Autorka: Mária Brišová
Specialistka na tvorbu hodnotného obsahu www.poctiveseo.sk

Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě