Vitamíny pod sněhem

datum 31. 1. 2021
Zdroj: Kytkykjidlu.cz

Jaký vitamínový poklad můžeme najít pod sněhem? Kam se za ním máme vydat a jak nám pomáhá? V článku najdete i vynikající recept.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Leden a únor jsou měsíce, kdy se zdá, že je příroda na své dary lakomá. Listnaté lesy a meze ale nabízejí i pod sněhem skutečný poklad.

Česnek viničný (Allium vineale L.) je rostlina, která se nezalekne ani mrazu. Na některých příhodných, chráněných místech raší už v prosinci a sbírat se dá až do konce dubna. Rostlina je známa pod přívětivým lidovým jménem divoká pažitka.

Byliny, které přežívají pomocí cibulí, se vyskytují především v lesích, kde jsou přes zimu chráněny proti velkému kolísání teplot. V pozdní zimě a brzkém jaru využívají slunce, které proniká přes neolistěné větve.

Česneky a cibule patří k rostlinám, které se vyskytují ve všech kuchyních i domácích lékárnách světa. Mají nezaměnitelný pach, který způsobují organické sloučeniny obsahující síru. V příjemných dávkách dodávají jídlům lahodnou vůni, ve vyšších dávkách působí dezinfekčně. Není divu, že dříve se dokonce věřilo, že sirný odér zahání upíry.

Česnek viničný roste dokonce i v městských parcích. V lesích se často skrývá ve společnosti trávy. „Je velmi snadné tak zvanou divokou pažitku najít a sbírat. Stačí stonky rozemnout mezi prsty a přičichnout.“ Říká Jana Vlková, propagátorka planých jedlých bylin. „Na sběr se můžete vydat jen se sáčkem. Stonky jsou jemné a dají se trhat rukou; pokud ovšem nechcete jíst i podzemní cibulky. Ty jsou i dobrá meditační pomůcka. Jejich čištění náramně uklidňuje.“  Cibulky se dají nakládat nebo používat jako kuchyňský česnek.

V době, kdy je třeba více než kdy jindy posilovat imunitu, je tato bylina vítanou přísadou do kuchyně. A to nemluvíme o jiných blahodárných účincích spojených s jeho sběrem – vycházkami do přírody.

 

Nakládaný sýr s bílou plísní

Recept je z knihy Kytky k jídlu, napsala a vydala Jana Vlková

Pro 4 osoby

200 g česneku viničného

4 plísňové sýry

3 kávové lžičky semínek koriandru

chilli papričky (čerstvé nebo sušené), podle chuti

0,5-0,75 l kvalitního chuťově nevýrazného oleje, podle velikosti nádoby

Největší práce na tomto jinak zcela triviálním receptu je mytí česneku viničného. Pro jeho sběr si vybírejte místa s lehkou zeminou, na okraji lesů, kde česnek roste v měkké listové hrabance. Takové cibulky se snadno vyperou. Perte a oplachujte tak dlouho, dokud nejsou cibulky a kořínky zbaveny hlíny. Česnek se totiž používá celý, s kořínky, cibulkou i nadzemní částí. Kořínky i konečky stonků elegantně přistřihněte na vhodnou délku. Vyberte pár větších cibulek a ty rozmačkejte vidličkou.

Plísňové sýry překrojte podélně, dovnitř rozdělte všechny rozmačkané cibulky, část česneků v celku a přiklopte.

Do sklenice narovnejte otýpky omytých česneků a střídejte je s ochucenými sýry. Česnekem nešetřete, jeho chuť není tak intenzivní jako u stroužků běžného česneku. Průběžně prosypávejte koriandrem, případně přidejte chilli papričky. Nakonec zalijte olejem bez výrazné chuti – slunečnicovým, rýžovým nebo podobným.

Naložené sýry nechte v lednici odležet minimálně týden, ale trpělivým milovníkům výrazných chutí vydrží i 3 týdny.

Podávejte s tmavým chlebem jako v každé řádné české hospodě. Před podáváním případně ozdobte aktuálně dostupnými květy. Jejich nabídka hodně záleží na době, po kterou jste nechali sýr odležet, a tedy na tom, co zatím vykvetlo.

 

Více o česneku viničném (Allium vineale): zde

 

Další informace s radostí:

Jana Vlková

www.facebook.com/kytkykjidlu

www.kytkykjidlu.cz

insta: @kytkykjidlu

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico