Zdroj: Pixabay.com

Koronavirus je jistě hodný naší pozornosti, ale život jde dál. Svět se nezastavil a příroda dále řeší své radosti i starosti. Jednou ze starostí je i sucho, které trápí i mnoho Čechů. Dalším trnem v patě je ekonomická krize. Bude vyžadovat psychickou odolnost a přenastavení naší mysli, abychom přechodné období dobře zvládli.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Více než polovina Čechů se i během koronaviru nejvíc bojí sucha. Obavy mají také z ekonomické krize

Přestože skoro celý veřejný prostor už týdny plní zprávy o koronaviru, největší strach mají lidé ze sucha a klimatických změn. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. A podobně silné jsou obavy dotázaných taky z ekonomické krize. Dvě pětiny Čechů mají strach z dopadů na svůj soukromý nebo rodinný rozpočet. Podle ekonoma Štěpána Jurajdy z CERGE-EI bude mít krize největší dopad na lidi s nejnižšími příjmy.

Největší obavy stále panují ze sucha (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay
Největší obavy stále panují ze sucha (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Koronavirové nákaze i ekonomickým dopadům navzdory lidé v následujících měsících považují za největší hrozbu sucho a další projevy klimatických změn. V průzkumu agentury Median to uvedlo 85 procent dotázaných. Výsledek překvapil i ředitele společnosti Přemysla Čecha.

Proč se Češi víc bojí sucha než koronaviru? Dozvíte se v reportáži

„Já osobně si to vysvětluju tak, že se hodně začalo mluvit o tom, že pozastavení průmyslové výroby vedlo k pročištění klimatu. A ta problematika ohrožení epidemií vede lidi k hlubšímu zamyšlení nad smyslem bytí a i nad tím, že člověk není tak všehoschopný,” popsal Čech.

Stav sucha v polovině dubna byl podle Českého hydrometeorologického ústavu horší než v předchozích dvou letech. Dopady už začínají pociťovat zemědělci.

„Ve více než polovině našich okresů jsou odhadované dopady do výnosů v tuto chvíli mezi deseti a třiceti procenty. Týká se to i trvalých travních porostů, kdy v řadě případů chovatelé zvažují, jestli mají dobytek vyhánět na pastvu,” vysvětluje Miroslav Trnka z vědeckého týmu portálu InterSucho.

Podle průzkumu se lidé nejvíc bojí sucha | Zdroj: Český Rozhlas/Median

Strach z ekonomické krize

Velká část lidí má podle průzkumu také obavy z ekonomické krize. Podíl těch, kteří odpověděli ‚rozhodně ano’ byl ale menší než u sucha. Dopadu na osobní nebo rodinný rozpočet se obávají necelé dvě pětiny dotázaných. V 61 procentech lidé dopady neočekávají.

Nejvíc mají strach soukromí podnikatelé, lidé do 59 let a ti se středoškolským vzděláním. Podle ekonoma Štěpána Jurajdy z akademického pracoviště CERGE-EI bude krize celospolečenská.

„To, že se ne každý obává dopadů na rodinný rozpočet neznamená, že nejsou na část populace velmi významné a tvrdé. Je pravděpodobné, že největší dopady budou na domácnosti, které už na začátku toho procesu na tom byly relativně hůře. Mají nižší pracovní příjmy nebo méně stabilní práci,” uvedl.

Ekonomické recese se nejvíc obávají vzdělanější respondenti a Moravané. Z opakování, nebo další vlny virové nákazy, má strach 77procent dotázaných. Jako další hrozby lidé označovali ozbrojený konflikt a kyberútoky, nárůst odloučení a oslabení demokracie. V průzkumu ve dnech 22. a 23. dubna odpovídalo 1017 respondentů starších 18 let.

Autor: Václav Štefan

Zdroj: www.irozhlas.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě