Rychlost pohybu Severního magnetického pólu Země se během posledních desetiletí několikanásobně zvýšila, zjistili vědci z amerického Národního institutu informací o životním prostředí.

Dříve časopis Natur uvedl, že tento jev může donutit vědce přehodnotit změny pravidel navigace.

Odborníci obnovili údaje výzkumného projektu World Magnetic Model, který je upravován každých 5 let. Další změny měly být uveřejněny v roce 2020, ale kvůli zvýšení rychlosti magnetického pólu byl projekt obnoven předčasně.

Z uveřejněných údajů vyplývá, že pól se pohybuje od kanadské Arktidy směrem k Sibiři.

Po většinu minulého století se nacházel v Kanadském souostroví a pohyboval se směrem k Severnímu geografickému pólu s posunem přibližně 10 km ročně. Koncem devadesátých let si odborníci všimli jeho značného zrychlení: v roce 2001 rychlost driftu dosahovala 40 km ročně, v roce 2007 — 50 a nyní dosahuje rychlosti 55 km za rok.

Pohyb magnetického pólu se zřejmě zrychluje díky nepředvídatelné aktivitě v zemském jádru, která je zvláště patrná v oblasti Severního pólu, domnívají se vědci.

 

Zdroj: https://ac24.cz/-/vedci-informovali-o-zrychleni-posunu-magnetickeho-polu-zeme?redirect=%2F


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě