Zdroj: Pixabay.com

Věříte v existenci mimozemských civilizací? Jak nalézt důkazy, zda tyto civilizace existují či nikoliv? Zřejmě pouze zkušeností. Vědci zkouší a zkouší, ale je to mravenčí práce. Jaké mají aktuální výsledky?

Doba čtení 0,5 min.

Cesty k sobě


Radioteleskop v Západní Austrálii dokončil rozsáhlé sledování vesmíru, které mělo odhalit případné vyspělé mimozemské technologie. Vědci v rámci tohoto projektu propátrali pomocí citlivých přístrojů část oblohy, kde se nachází nejméně 10 milionů hvězd.

Astronomové využili teleskop Murchison Widefield Array (MWA), aby se podívali po mimozemském životě stokrát přesněji než kdy dříve. Výsledky zveřejnili v odborném časopise Publications of the Astronomical Society of Australia. Po signálech inteligentních civilizací nenašli ani stopu.

Podle Stevena Tingaye, který výzkum vedl, teleskop pátral po silných rádiových signálech na podobných frekvencích, jako jsou FM vlny. Jejich přítomnost by naznačovala existenci nějaké technologicky pokročilé civilizace, která dosáhla rozvoje srovnatelného s pozemšťany.

„MWA je jedinečný dalekohled, který nám umožňuje sledovat miliony hvězd současně,“ uvedl vědec. „Pozorovali jsme souhvězdí Plachet po dobu 17 hodin, více než stokrát hlouběji a ve větším rozsahu než dříve. A nenašli jsme žádnou technosignaturu – tedy žádný náznak inteligentního života,“ popsal výsledky astronom.

Žádné překvapení

Výsledek ho ale nepřekvapil: „Jak správně poznamenal Douglas Adams ve Stopařově průvodci – vesmír je velký, vážně hodně velký.“ I když byl rozsah studie vzhledem k dosavadním možnostem značný, přesto byl její záběr relativně velmi omezený. „Jako bychom prozkoumali v celém oceánu oblast o velikosti jednoho menšího bazénu,“ dodal.

Podle vědce je důležité zkoušet hledat mimozemské civilizace dál a rozmanitými způsoby – nevíme totiž nic o technologiích, které případně využívají.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě