V Evropě se těží dřevo závratným tempem, podle expertů je načase brzdit

datum 21. 7. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Klimatickou krizi má na svědomí řada faktorů. Většina z nich, bohužel, je způsobena lidským zásahem. To platí i o těžbě dřeva. Jak je na tom Evropa v oblasti těžby a jak může ubývání lesů zkomplikovat naši budoucnost?

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Evropa v posledních letech kvůli těžbě přišla o mimořádně velkou plochu lesů. Podle odborníků se na kontinentu v důsledku toho snižuje kapacita lesů absorbovat uhlík, což Evropské unii (EU) může zkomplikovat postup proti klimatické krizi. Těžba dřeva nejvíce narostla ve Skandinávii, zejména ve Švédsku a Finsku. Odborníci nabádají k okamžité obnově lesů a zjištění příčin nárůstu kácení.

Mnoho lesů EU je určeno k těžbě dřeva, a proto pravidelně dochází k jejich kácení. Podle satelitních dat ale ztráta biomasy v letech 2016 a 2018 narostla o 69 procent ve srovnání s obdobím v letech 2011 a 2015. Plocha vytěženého lesa se potom zvýšila o 49 procent. Lesy tvoří dvě pětiny území EU.

Podle nové studie to naznačuje, že v krátkém období došlo k mnohem většímu kácení lesů, a to i s přihlédnutím k přírodním cyklům a dopadům událostí, jako jsou lesní požáry, silné sněžení nebo napadení škůdci.

Podle spoluautora studie Guida Ceccheriniho ze Společného výzkumného střediska EU mohou hrát zásadní roli i další faktory, například rostoucí poptávka po dřevu jako po palivu nebo po výrobcích z něj. Satelitní údaje tak mohou sloužit jako včasný ukazatel neudržitelných požadavků na unijní lesy.

Podle vědců je nutná rychlá obnova lesů

Ztráta lesní biomasy je nejvýraznější ve Švédsku, které se na nárůstu kácení podílelo z 29 procent, či ve Finsku, na které připadá 22 procent. Méně zasažené jsou naopak Polsko, Španělsko, Lotyšsko, Portugalsko a Estonsko, které společně představovaly 30 procent nárůstu ve 26 zkoumaných zemích.

Ceccherini se domnívá, že nárůst v těžbě pravděpodobně nebude mít za následek úbytek zalesněného území EU, protože většina pokácených lesů bude obnovena. V krátkodobém výhledu to však naruší schopnost lesů v EU absorbovat uhlík.

„Lesy stále zůstávají úložištěm uhlíku, ale méně než předtím,“ říká Ceccherini.

Odlesňování bude mít zásadní dopad na klima

„Je znepokojivé, že rostoucí poptávka po dřevu může snižovat uhlík uložený v živé biomase v evropských lesích. Odlesňování může také způsobit uvolnění uhlíku uloženého v půdě,“ řekl The Guardianu ekolog Thomas Crowthers s tím, že to může mít mnohem větší dopad na klima, než se původně očekávalo.

Lesy kompenzují asi deset procent emisí skleníkových plynů v EU. „Vzhledem k tomu, že ve vytěžených oblastech nejspíš dojde k opětovné výsadbě, rostoucí stromy budou oxid uhličitý z atmosféry i nadále absorbovat. Evropská bilance uhlíku tak nemusí být z dlouhodobého hlediska výrazně ovlivněna,“ doufá Ceccherini.

Podle vědců je nicméně důležité zjistit, proč se těžba tak náhle zvýšila, protože to může znamenat širší problém ve správě evropských lesů. „Musíme odhalit, co za nárůstem stojí, abychom mohli rychle potlačit nepříznivé dopady,“ říkají.

Ekologové natočili vykácené plochy v chráněné části Jeseníků:

Video

Zdroj:www.idnes.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico