Úly místo tanků a kanónů. Vojáci otevřou lesy včelám

datum 25. 9. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Vojáci pomáhají včelám, které letos měly velmi těžký rok. Poskytnou jim na určitou dobu lesy, které byly určeny jen pro výcvik vojenských oddílů.

Doba čtení 0,5 min.

Cesty k sobě


Včely letos kvůli dešťům, nedostatku potravy i chorobám trpěly více než v minulých letech. Naději některým včelařům na zlepšení do budoucna přináší nabídka od Vojenských lesů a statků (VLS), aby své úly rozmístili v lesích na místě bývalých vojenských újezdů.

Díky tomu, že v nich dlouhá desetiletí cvičili vojáci, se těmto lokalitám vyhnul běžný ruch civilizace. Stále se proto jedná o oblasti s unikátní přírodou nezasaženou chemií v důsledku zemědělské činnosti.

Čtyřleté smlouvy

Stanoviště s nanejvýš 20 včelstvy od sebe budou moci být vzdálena nejméně dva kilometry. VLS se včelaři uzavřou smlouvu maximálně na čtyři roky, platit jim budou pouze symbolické nájemné v řádu korun. Lesníci jim kromě umístění úlů na vybraná místa umožní také příjezd po lesních cestách.

Smyslem této spolupráce je pro nás využití přínosu včely medonosné pro ekologickou stabilitu krajiny,“ uvedl ředitel VLS Petr Král. „K zajištění této funkce lesů přispívají významnou měrou také hmyzí opylovatelé,“ připomněla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Včelařům se otevřou jak újezdy Ralsko a Brdy, jež už vojáci opustili, tak i lesy v blízkosti dosud fungujících újezdů Hradiště, Boletice, Libavá a Březina. „Z těchto újezdů byly vyčleněny poměrně rozsáhlé lokality, takže vhodných pozemků je tam poměrně hodně,“ řekl Deníku mluvčí VLS Jan Sotona.

Snůška lesního medu byla mimořádně slabá. „Letošní rok bude z hlediska výnosu medu zřejmě nejhorší za dvacet let,“ uvedl Milan Špaček ze společnosti Medokomerc, která vykupuje med od českých včelařů a dodává jej do obchodů. „Částečně jsou medy květové a řepkové, ale lesního je velice málo,“ dodal.

Autor: Jiří Janda

Zdroj:www.denik.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico