UČÍM SE SNÍT

datum 5. 12. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Umí to každé malé dítě – snít, fantazírovat, představovat si. Dítě sní odvážně a bláznivě. Bez hranic a mantinelů. Ty mu pozvolna nastaví svět, který jsme vytvořili, a řád a pořádek, jaký jsme nastavili. Jako jediný použitelný vzor, jedinou akceptovanou vizi. Dítě přestává snít, protože sny se neplní. Protože život se má žít obyčejně a tak, jak je to správně – ve škole budeš malovat a kreslit tak, jak se to líbí učitelce, naučíš se krasopisně psát a svižně počítat, zaplníš si hlavu spoustou vzorečků a letopočtů, které už nikdy nepoužiješ… Jednou se to tak dělá, tak se přizpůsob a buď normální!

Pod tíhou nových vědomostí a dovedností a pod neúprosným tlakem na kvalitu a efektivitu tvořivý potenciál slábne, skomírá, usíná. Kluci a holky bojují o pozornost, zápasí o přijetí, válčí o prosazení. Touží být lepší než ostatní, být odměněni, zasloužit si obdiv. Sny jsou fuč. Všechno, co chceš, si musíš zasloužit – být nejlepší. A když nejsi nejlepší, musíš být zákeřný a nemilosrdný, abys byl!

Všichni nemohou být nejlepší. Co chceš víc, vždyť máš přesně to, co si zasloužíš! Sny a přání? Přestaň s těmi nesmysly, už nejsi dítě! Buď rád, že máš práci a teplou postel! Nebuď nevděčný!

Rád bych řekl, že v mém životě už to tak není. Stále se ten zažitý model připomíná, jako železná košile napůl svlečená. Mysl se stále drží přesvědčení, že není prostor pro fantazírování, že představy jsou nereálné, že snění je ztráta času, že nemám nárok žít jinak (čti: lépe) než moji rodiče a jejich rodiče. Ale já už jsem to udělal! Jsem v rodině první, kdo podniká! První, kdo si pořídil auto! Kdo se rozvedl! Přestěhoval se do velkoměsta! Otevřel svoje srdce! Vzal si zpět svou sílu! Zamiloval se do sebe!

Vzpomínám si… Nádherné světy jsem navštěvoval ve svých představách. Hrdinové v nich bojovali za spravedlnost a bránili slabé před zlovolnými. Podnikali nebezpečné výpravy, zažívali napínavá dobrodružství, neohroženě vstupovali na neznámá území a čelili kouzlům a čárům temných mágů a čarodějnic. Nebáli se ničeho. Žili a vítězili. Věřili v sebe. Pevně a silně.

Vzpomínám si… Já jsem to byl. Odvážný hrdina, pevný jako skála. Pevný v síle. Pevný v zásadách. Naděje pro svět plný zla a bezpráví.

Vzpomínám si… Sny nemají hranice a mantinely. Sny jsou plné možností, skutků, splněných přání. Jsou plné napětí, vzrušení, života… Sny jsou živé! A já je mohu žít! Smím je žít! Snít svůj život – žít svůj sen…Učím se znovu snít.

Autor: Mír Oslav

Zdroj: www.facebook.com

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico