Tygří incidenty na Sumatře

datum 15. 1. 2021
Zdroj: Justicefornature.org

Jak pomoci tygrům i hospodářským zvířatům, když v důsledku lidské nezodpovědnosti vyhání člověk tygra z jeho přirozeného prostředí? Informace o aktuální situaci i možnosti pomoci najdete v článku.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Rok 2021 bude asi hodně zajímavý…, ale pro nás to znamená pořád stejný cíl a to je ochrana přírody a ohrožených druhů zvířat. Na Sumatře se nám velmi daří, ostatně i na dalších projektech, zejména na Oko Země, tedy na světovém monitorovacím projektu za pomocí fotopastí. V současné době monitorujeme na Sumatře - Oko tygra, na Slovensku - Oko medvěda, v DR Kongo - Oko gorily, v neděli odlétáme na dva měsíce na Kostariku otevřít Oko jaguára ve spolupráci s NP Corcovado a NP Quanacaste, kam vezeme nových 60 fotopastí.

Rok 2020 byl ve znamení tygřích konfliktů na Sumatře. Bylo jich více než dost, ale závěr roku byl naprosto hektický. Od listopadu 2020 do 8.1. 2021 tygr ulovil 10 krav, z toho poslední dva incidenty byly 6.ledna (2 krávy) a 8.ledna (1 kráva), která byla navíc těhotná. Díky monitoringu se podařilo tuto šelmu ztotožnit a jedná se o stejného tygra, který se nám od listopadu pohybuje též v rezervaci Green Life.

Je to nádherný samec, který si evidentně zvykl na jednoduchý lov krav. Zbyněk Hrábek s týmem Green Patrol má na starosti monitoring konfliktů a spolupracují s BKSDA, NP Gunung Leuser a organizací WCS, která buduje pro farmáře oplocená zařízení pro ustájení krav na noc, kdy je tygr lovecky aktivní.

Nikdy v minulosti se nic takového na Sumatře nestalo. Náš tým je každý den i noc v terénu, monitorujeme, asistujeme při odchytu a zamýšlené translokaci tygra atd. Nyní jsme uvolnili 50 000 Kč na výstavbu 4 ohrad, kam by měli být krávy umisťovány, aby na ně tygr nemohl. Prostě opatření, prevence, terénní práce. Nyní hodně náročné.

Je před námi obrovský kus práce, potřebujeme získat čtyři terénní motocykly pro rychlé zásahy při tygřích konfliktech, plánujeme telemetrii za pomocí obojku problematického tygra a ve spolupráci s komunitami označujeme zásadní problém, kterým je pytláctví, tedy rušení tygra v jeho přirozeném teritoriu v deštném pralese a úbytek jeho přirozené potravy jelenů sambarů a divokých prasat. Žádoucí bude vybudovat více oplocení pro ustájení krav a bohužel se nevylučuje ani odchycení tohoto problémového tygra a jeho přesun hlouběji do národního parku.

V současnosti potřebujeme dodat na Sumatru 10 fotopastí v ceně 5000 Kč, které umí přes 4G signál posílat fotky z fotopasti do mobilu, což je pro nás nyní klíčové. Další je fotopast, která umí dělat noční barevná videa, což je důležité pro ztotožňování tygrů a těch plánujeme pořídit nyní šest kousků. Tohle je nyní velmi důležitá situace. Tedy, stavíme ohrady pro krávy, nové typy fotopastí jsou klíčové pro okamžitou protiakci, tedy vyslání týmu do míst, kde se objeví tygr směrem k ohradám a jejich ztotožnění barevnými nočními videi, poněvadž je aktivní hlavně v noci.

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě