Zdroj: Pixabay.com

Jaká místa nás harmonizují a léčí? Podle druhu obtíží lze vybrat konkrétní místo v české krajině. Inspirujte se souhrnem těch nejznámějších. 

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Harmonizační síla přírody je obrovská. Pokud vás trápí chronické potíže, můžete svoji terapii doplnit o návštěvu vybraných míst, kam si chodili dávat své tělo i duši do pořádku už naši předkové před tisíci lety. Tato místa jsou známá, volně přístupná, a pořád skvěle fungují. Svůj výběr z nich nám představí průvodce po české krajině Jan Kroča.

Proti depresím a psychickým poruchám: Svatý Kopeček v Mikulově

Přímo nad centrem malebného města Mikulov se vypíná výrazný kopec s kaplemi a zvonicí. Od předkřesťanských časů se nazýval Tanzberg, tedy Taneční hora. V baroku ho přejmenovali na Svatý kopeček, ale veselá a radostná energie na jeho vrcholu zůstala. Nejpříjemnější energii najdete mezi schody do kaple sv. Šebestiána a zvonicí.  Jen doporučujeme výstup po žluté nebo modré turistické značce, a nikoliv podél křížové cesty. Ta mnoho radostné energie nevyzařuje.

Další vhodná místa: hrad Andělská hora, hradiště Budeč, hory Luž, Klíč, Radhošť, Kleť

Pro navýšení energie: Kalvárie Čestice

Na návrší v Česticích u Volyně měli svůj posvátný háj už Keltové a po nich Slované. Silné vyzařování energie z temena kopce neuniklo ani křesťanům. Zdejší rozsáhlý poutní areál včetně poustevny a kaple v podobě antického chrámu představuje významné léčivé místo, které je společné pro všechna náboženství.

Další vhodná místa: sopečné kopce Českého ráje, novodobé kamenné kruhy, hora Říp, hradiště Stará Kouřim, kalvárie Jiřetín pod Jedlovou

Pro regeneraci pohybového aparátu: Zdislavin pramen u Jablonného


Civilizační choroby se nejčastěji týkají právě páteře a kloubů. I tady nám může pomoci léčivá voda a omývání postižených míst. Zdislavin pramen u Jablonného v Podještědí představuje mimořádně tonizující lokalitu, zasazenou do krásného přírodního údolí pod hradem Lemberk. Vydatný pramen, který nevysychá ani v parném létě, je každodenním cílem stovek lidí z okolí. Mnozí vyprávějí, jak jim zdejší voda pomohla k téměř zázračnému zlepšení zdravotního stavu. Pramen, u kterého léčila lidi už svatá Zdislava už před 800 lety, navíc nabízí skvělou chuť, a tak jeho vodu můžeme využívat vnitřně i zevně.

Další vhodná místa:

pramen Kloubovka u Kotouně, lázně Teplice a Jáchymov, studánky pod Křemešníkem, pramen na Hostýně


Pro problémy se zrakem: Svatá Trojice u Trhových Svinů      

Některé problémy se zrakem jsou vrozené, jiné si zapříčiňujeme sami, například přetěžováním zraku. A právě v takovém případě nás mohou osvěžit vody z některých studánek. Asi nejznámější je studánka, která vyvěrá z kaple Svaté Trojice u Trhových Svinů, v podhůří Novohradských hor kousek za Českými Budějovicemi. Podobně jako další “oční” studánky současně léčí i další smysly, hlavně sluch. Dejte si pár kapek i do uší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další vhodná místa: Dobrá voda u Pocinovic, studánka Koda u Berouna, Svatá voda u Žarošic, Oční studánka u Nového Jičína

Webová stránka průvodce Jana Kroči: www.jankroca.cz/

Autor: Mgr. Jiří Hamerský

Zdroj: www.celostnimedicina.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě