Tato studie dokazuje, že koně rozumí našim emocím a pamatují si nás hluboko v srdci

datum 8. 10. 2020
Zdroj: Mocvedomi.cz

Myslíte si, že koně mají emoční paměť? Co asi cítí kůň, když se mu díváme do očí? My cítíme klid, majestátnost a zvláštní druh úcty. Oni nás však umí přečíst lépe, než by nás napadlo. Více se dozvíte z aktuálních studií, jejichž vásledky jsou shrnuty v článku.

Doba čtení 3,5 min.

Cesty k sobě


Čím více jsme v souladu se svým nitrem, tím více zjišťujeme, jak jsme všichni navzájem propojeni – nejen s ostatními lidmi, ale také se vším živým.

Jelikož jsme považováni za nejinteligentnější bytosti na světě, je na místě položit si otázku: „Existují i jiné emočně inteligentní bytosti než my?“

Mohli bychom si myslet, že jsou to psi nebo jiné galaktické bytosti (pokud ovšem existují), ale když se podíváme na všechny výzkumy, je jasné, že inteligenci vykazuje většina živých organismů.

Znaky nějaké formy inteligence můžeme vidět od humrů až po rostliny. Tuto skutečnost potvrdila i nedávná studie, která zkoumala koně a jejich interakci s lidmi.

Ale vraťme se o krok zpátky.

Pokud jste někdy měli vlastního koně nebo jste na nějakém jezdili, je velká pravděpodobnost, že jste v jeho blízkosti cítili zvláštní druh spojení, a zajímalo vás, zda vás má skutečně rád.

Možná jste měli pocit, že je vaším skutečným přítelem nebo malým členem rodiny, a chtěli jste vědět, zda je tento pocit oboustranný.

Dnešní výzkum ukazuje, že toto spojení nevzniká jen ve vaší hlavě – a každý, kdo někdy měl domácího mazlíčka (více ZDE…), nejen koně, určitě nebude překvapen některými z nedávných zjištění.

Vědci na britských univerzitách v Sussexu a Portsmouthu ve své studii ukázali koním fotografie lidí s veselým nebo rozzlobeným výrazem obličeje.

Potom jim ukázali stejné lidi, které viděli na fotografiích, naživo, ale s neutrálním výrazem obličeje.

Tato studie ukazuje, že koně dokážou pochopit a pamatovat si emoce lidí, což z nich dělá ještě magičtější bytosti, jak tomu bylo doposud.

„Vědci sledovali jejich pohyby očí, když se setkali se stejnými lidmi na fotografiích v reálném životě. Koně vnímali ty, co měli na fotografii rozzlobený výraz obličeje, jako větší hrozbu.“ – UPI

Zdroj: Mocvedomi.cz

Obr. 1: Koně byli opatrnější v blízkosti lidí, které předtím viděli na fotografiích s rozzlobeným výrazem obličeje. Fotografie z univerzit v Portsmouthu/Sussexu

Zpráva tiskové agentury United Press International – UPI uvádí, že poslední výzkum ukázal, že koně mají tendenci sledovat negativní nebo ohrožující objekty a situace levým okem, zatímco pravá hemisféra mozku se snaží odhadnout riziko.

Nový experiment prokázal tuto skutečnost: koně sledovali lidi, které viděli na fotografiích s rozzlobeným výrazem obličeje, levým okem.

„Zjistili jsme, že koně nejenže dokážou rozpoznat výrazy lidského obličeje, ale pamatují si také emoční stav člověka, když se s ním setkají následující den –, a co je důležité, přizpůsobí tomu své chování,“ řekla v tiskové zprávě Karen McComb, profesorka na univerzitě v Sussexu.

„Koně mají v podstatě emoční paměť.“

Vědci ještě dříve dokázali, že koně dokážou rozpoznat výrazy obličeje, ale nejnovější zjištění publikovaná v časopise Current Biology jsou zcela první, která ukazují, že savci si mohou pamatovat výraz ve tváři nějakého člověka.

„Víme, že koně jsou společenská a inteligentní zvířata, ale toto je poprvé, co se u nějakého savce prokázala tato osobitá schopnost,“ uvedla Leanne Proops, výzkumnice z univerzity v Portsmouthu.

„Velmi zarážející je fakt, že se to stalo po krátkém zhlédnutí fotografie člověka s určitým emočním výrazem obličeje –, koně s ním neměli žádnou negativní, nebo pozitivní zkušenost.“

To je samo o sobě překrásné zjištění. Jak již bylo zmíněno výše, mimo nás nebyli pozorováni žádní jiní savci, kteří by prokázali, že mají tuto schopnost.

Závěr

Spolu s tím, jak většina z nás obrací pozornost do svého nitra, je krásné vidět, že se objevuje stále více výzkumů, které odhalují, jak jsme propojeni se živými bytostmi a přírodním prostředím.

V období, kdy se zdá být všechno chaotické, bychom si měli udržet vnitřní klid. Skutečné kouzlo v nás a naše spojení se vším živým je přesně to, o čem je vědomí Jednoty.

Proto bychom se měli starat nejen o sebe, ale také o domácí mazlíčky, protože jsou často odkázáni na naši pomoc.

Zpracovala: Mocvědomí.cz

Zdroj: collective-evolution.com

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico