Tato futuristická nemocnice úspěšně využívá přírodu jako lék

datum 31. 7. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Dovedete si představit, že během léčby v nemocnici máte v pokoji květiny, přístup do opečovávané zahrady a na chodbách místo šedi a pachu dezinfekce zpívají ptáci a je příjemně? Zní to jako utopie, ale v Singapuru se tímto nápadem inspirovali a začínají mít zajímavé výsledky. co si budeme povídat, příroda je lék.

Doba čtení 3,5 min.

Cesty k sobě


Výhledy do bujné zahrady a přírodní scenérie nejsou obvykle to první, co si představíte, když pomyslíte na nemocnici, ale nemocnice Khoo Teck Puat v Singapuru to všechno mění.

Co se týče nových představ o zdravotní péči a duševním stavu pacientů, nemocnice Khoo Teck Paut je skutečně pokroková v tom, jak pečuje o ty, kteří byli do ní přijati.

Ať už se tak stalo v důsledku nedostatku předchozí patřičné péče, stravování a životního stylu člověka, nebo stagnací jeho energie vytvářející bloky – a následně onemocnění – důležité je, abychom se na toto odvětví a průmysl (léčebně zdravotnický) dívali jako na jedno z nejdůležitějších pro další pokrok lidstva.

Zdroj: Mocvedomi.cz

Zelená léčba

Jak uvádí stránka MindBodyGreen:

„V roce 2005 projekční firma CPG Corporate se sídlem v Singapuru dostala za úkol vytvořit nemocnici, která skutečně snižuje krevní tlak pacientů.  

‘Jak se postavíme k představě deinstitucionalizace nemocnice a zajištění toho, aby nevypadala, nepáchla a nepůsobila jako nemocnice?’ řekl pro MBG o úvodní výzvě Jerry Ong Chin-Po, architekt, který na projektu pracoval.

‘Měli jsme pocit, že tohoto cíle nejlépe dosáhneme tak, že do prostoru začleníme přírodu.“

Nemocnice, která otevřela své brány v roce 2010 a nyní slouží 800 000 obyvatelům severního Singapuru, překryla pach léků a chemikálií více než 700 druhy vonných místních rostlin.

Ve vestibulu přehlušují zvuky strojů hlasy ptáků na centrálním nádvoří. A namísto chůze po sterilních bílých chodbách jsou pacienti, poskytovatelé zdravotní péče a příležitostný motýl vedeni prostorem po vnějších mostech pokrytých zelení.

V Singapuru mají nemocniční budovy četné rady pokojů pro pacienty (součást toho, jak země udržuje svou dobře známou levnou zdravotní péči).

Některé jsou soukromé a mají klimatizaci; jiné mají do pěti postelí a spoléhají na přírodní větrání. Aby se všichni pacienti cítili příjemně – bez ohledu na to, kolik za svůj tamní pobyt platí – Chin-Poův tým se opět spolehl na přírodu.

Nainstalovali nová okna, aby se dala více otevřít a vpustit více vzduchu a postarali se také o to, aby každý pacient viděl ze své postele zeleň, i kdyby to měl být jen květináč za oknem.

V čase jídla podávají pacientům organickou stravu vypěstovanou v obrovské střešní zahradě a během bezmasých pondělků si všichni naplňují talíře ovocem a zeleninou.

„Vždy přicházíme s touto idejí vytvoření totálně léčivého prostředí,“ říká Chin-Po. „Nejen pro pacienty, ale také pro poskytovatele zdravotní péče a personál. Je to všechno součást celého systému.“

Toto je léčivá síla přírody a komunity

A tak další otázkou je, jestli se v této futuristické nemocnici při veškeré té zeleni, komunitě a přirozeném světle léčí pacienti rychleji?

Nuže, uvádí se, říká Chin-Po, ačkoli na podporu tohoto tvrzení ještě není dost důkazů, že pacienti zřejmě oceňují jedinečné řešení nemocnice a ve skutečnosti jsou ochotni zaplatit více, jen aby se tam dostali.

A ačkoli ještě není rozsáhlý, existuje výzkum dokazující, že zeleň a přirozené světlo opravdu pomáhají při uzdravování.

Jedna studie z roku 2008 zjistila, že pacienti, kteří měli ve svých pokojích rostliny, měli nižší krevní tlak a udávali menší bolest, úzkost a únavu než pacienti, kteří je neměli.

Další studie z roku 2008 dospěla k závěru, že nemocniční pokoje, které měly okna s výhledem do přírody, napomáhaly rychlejšímu zotavení pacientů po operaci ve srovnání s těmi, kteří měli výhled jen na cihlové zdi.

Mimo nemocniční prostory bylo prokázáno, že trávení času v přírodě snižuje riziko cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a stresu.

Závěr

Zdá se, že kolem nás je stále více nemocných lidí, a tak je důležité hledat alternativní způsoby léčby. Ať už je holistická, alternativní, nebo je jí sama příroda, kroky, jako je tato nemocnice, skutečně vytvoří posun vpřed, který všichni potřebujeme.

Svým založením jsme milovníci přírody, a ačkoli jsme v naší současné společnosti a systému zřejmě zapomněli vycházet ven a spojovat se s naší zemí, pro naše dlouhodobé setrvání na této planetě je to klíčové.

Počínaje Sluncem, které je naším nejlepším zdrojem vitamínu D, až po samotný kyslík, který dýcháme a který nám darují stromy, jsme zavázáni naší přírodě.

Ať už nemocní jste, nebo nejste, mějte na paměti, že je ve vašem nejlepším zájmu vyjít si do přírody a poskytnout výživu vaší duši a tělu.

Tato nemocnice je pouze začátkem velkého připomenutí, co znamená skutečně o sebe pečovat.

Zdroj: collective-evolution.com

Zpracovala: Mocvědomí.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico