Zdroj: Pixabay.com

Jak pomoci přírodě, kterou devastují katastrofy? Inspiraci nalezneme v Austrálii. Kdo ví, třeba i naše vláda zařadí mezi pokoronavirové priority obnovu přírody.

Doba čtení 1 min.

Cesty k sobě


Dopady koronaviru nebo třeba boj se suchem.

Česká vláda si schválila schodek půl bilionu korun, ale přesně už neuvedla, kam a jaké peníze, pokud vůbec, na pomoc pošle. Podívejme se někam, kde vědí, jak si pomáhat.

„Měli jsme neskutečné štěstí, že jsme požár zvládli zastavit tady u té cesty za námi. Všechno tamtím směrem se úplně usmažilo,“ popisuje pro agenturu AP dopady přírodní katastrofy na svoje živobytí chovatel dobytka Chris Atkinson z australského státu Jižní Austrálie.

Podívejte se, jak vypadá státní finanční pomoc v Austrálii. (Video: Jan Marek, AP)

Loňské požáry zdevastovaly nejen stráně kolem hlavního města Adelaide, jen v Jižní Austrálii zničily plochu 4900 kilometrů čtverečních, což je pro představu více než plocha Královéhradeckého kraje. Po celé Austrálii sežehly půdu, na kterou by se Česko vešlo dvakrát a ještě by zbývalo.

Zelenější budoucnost je už však v Jižní Austrálii díky místním na dohled – výsledky přineslo společné sázení stromů. „Projekt má obnovit rozsáhlou oblast strání kolem Adelaide, aby se zde lépe žilo početným druhům ptáků, zároveň schraňovaly více úrody a nakonec i výrazně zlepší krásu a zdraví zdejší krajiny,“ vysvětluje Natasha Davisová, šéfka mezinárodní šéfka mezinárodní neziskovky Trees for Life.

Tisíce stromů na místa spálenišť

Více než 75 statků, kterých se ničivé plameny loňského léta podpořené klimatickou krizí nějak dotkly, společně vysazuje okolo 6000 stromů.

„Jsme skutečně nadšení, že se nám podařilo získat finance, abychom stromy vysadili,“ uvádí David Speirs, ministr životního prostředí v Jižní Austrálii.

Projekt financuje především vláda státu Jižní Austrálie a přispívá také federální vláda. Na záchranu se podařilo sehnat až 1,2 milionu australských dolarů, v přepočtu asi 20 milionů korun.

Naděje v lepší zítřek. Nebo přijde léto

„Zvlášť v horkém létě bude v ohradě nějaké krytí navíc obrovský bonus, je to prospěšné pro prostředí a také se to hodí nám, chovatelům ovcí,“ pochvaluje si Atkinson pomoc, byť přijde až za delší dobu.

Stromy se mají sázet také nadcházející tři zimy. Místní i kvůli ohroženým ptákům doufají, že se loňské ničivé požáry nebudou letos opakovat. „Čekáme, že to potrvá od pěti do deseti let, než (stromy) poskytnou útočiště ptákům a také dobré krytí pro úrodu farmářů,“ dodává za neziskovku Davisová.

Autor: Jan Marek

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě