Tajemná místa v Česku: Světce jsou obestřené pohanskými rituály

datum 6. 10. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Máte rádi české legendy, tajemná místa a mystiku? Pak si nenechte ujít následující článek o zvláštním místě, kde se podle pověstí konaly i pohanské rituály.

Doba čtení 3,5 min.

Cesty k sobě


Malá osada poblíž Tachova zažila velké vzestupy i pády. Stala se významným poutním místem a dostala jméno Světce. Pro turisty je místním lákadlem jízdárna knížete Windischgrätze, záhadologové však stoupají nad ni do lesů, kde leží zříceniny kláštera Paulánů.

VIDEO

Světecká jízdárna je druhá největší svého druhu ve střední Evropě a překoná ji jen Španělská dvorní jízdárna ve Vídni. Jde sice o významnou národní kulturní památku, nicméně záhadology a milovníky nevysvětlitelných jevů více než opravená jízdárna přitahuje dlouhá léta les nad ní. Narazí tam na pozůstatky kláštera Paulánů, které jsou na místě záhadných pohanských rituálů.

Zříceniny působí na první pohled ponurým dojmem a je s nimi spojeno hned několik legend, které vyvolávají mrazení v zádech. Podle pověstí se na místě pozdějšího kostelíku nacházel kámen s podivnými prohlubněmi, které svědčily o dávných obřadech. Náhle se na něm prý začalo objevovat čtrnáct pohybujících se světélek. Místní lidé v nich spatřovali čtrnáct svatých pomocníků.

Podle křesťanské tradice jde o skupinu světců, na něž se křesťané obraceli v těžkých chvílích. Od té doby sem začínaly proudit davy věřících, a to nejen z českých zemí. Světce se staly slavným poutním místem.

Podle legendy jel jednou kolem pohanský rytíř. Když viděl velké srocení lidí, zastavil se a zajímalo jej, co se to kolem kamene děje. Když mu to však lidé vysvětlili, rytíř se všem vysmál a začal se rouhat. Pak popadl meč a světélka rozsekal. Vždy, když některé zasáhl, zůstala po něm jen černá čmouha.

Když zhaslo i to poslední, propadl se rytíř i s koněm do země. Zůstala po něm prý jen přilbice, a také podkova jeho koně uvězněná v kameni. Tradovalo se, že je zázračná. Pokud k ní místní přivedli nemocného koně, ten se okamžitě uzdravil. Poblíž kamene pak vyrostl kostelík, na jehož dveře sedláci z vděku za uzdravené koně věšeli podkovy. Přilbice pohanského rytíře byla uložena na oltáři kostela.

Zdroj: iDNES.cz

Přilbice se v kostele skutečně nacházela, píše se na stránkách světecké jízdárny. Byla uložena v prosklené truhličce a stála na zázračném balvanu s důlky, v jehož středu se tyčil velký kříž.

Husmann jede

Zříceniny mají i svůj děsivý přízrak: je jím ohnivé spřežení, které táhnou čtyři vraníci a doprovázejí je černí štěkající psi. Na voze má sedět duch ukrutného rytmistra Jana Filipa Husmanna, který v šestnáctém století vládl místnímu panství – více se dočtete v boxu níže. Ještě ve dvacátém století matky ve Světcích strašily své zlobivé děti výhrůžkou: Husmann jede. Proto kdo se k monumentálním zříceninám vydá, měl by se mít stále na pozoru.

Krásnou a výjimečnou jízdárnu získalo roce 1996 město Tachov, které se o rok později pustilo do prvních záchranných prací. V roce 2000 pak byla zahájena náročná rekonstrukce, která probíhá dodnes.

Všechna tajemná zákoutí Světců si můžete prohlédnout v hlavním článkovém videu.

Tajemné Světce

  • Výjimečnost tohoto místa sahá až do pohanských dob, kdy se uctívaly kameny, studánky a stromy.
  • Ve 14. století zde pak křesťané založili kostel Čtrnácti svatých pomocníků, v roce 1427 jej ale poničili husité.
  • Kostelík pustl a obnovovat jej začal až výše zmíněný Jan Filip Husmann, který jej v roce 1639 věnoval řádu Paulánů. Výstavbě kláštera ale bránil nedostatek financí a třicetiletá válka.
  • Zadlužené panství prodala vdova po Husmannovi Antonínu Losymu z Losynthalu. Ten stavbu konventu dokončil v roce 1669, nový chrám se začal stavět o dva roky později.
  • Nad konventem stávala Husmannoava kaple, kde byly v roce 1782 umístěny rakve Husmanna a jeho manželky. Ke kapli od kláštera vedla cesta obklopená dalšími sedmi kaplemi.
  • V 60. až 70. letech 20. století byla kaple zničena a pozůstatky bývalého majitele Tachova byly rozházeny v jejím okolí.
  • Prostor památné svatyně je dnes zarostlý a zanesený odpadem, pod nímž kdesi leží zázračný kámen se čtrnácti světélky.

Zdroj: z textu Pavla Nového, www.tachov.cz

Zdroj: www.idnes.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico