ŠUMAVA VYHRÁLA

datum 30. 10. 2014
Prezident ušetří veto, Sněmovna smetla novelu o šumavském parku

Prezident Miloš Zeman nebude muset vetovat novelu zákona o Národním parku Šumava, kterým pohrozil, pokud Sněmovna schválí tento senátorský návrh. Poslanci na středečním jednání tento návrh odmítli už v prvním čtení. Pro zamítnutí hlasovalo 93 ze 158 přítomných poslanců.

Odkaz: http://m.novinky.cz/articleDetails?aId=351987&sznu=ccVKriaKy45po3Sg

 

 

Poslanci smetli senátní zákon o Šumavě, který ohrožoval národní park i prosperitu obcí

Ukázali tak, že pozemkoví spekulanti a dřevorubci nemají v národním parku místo

 

 

středa 29. října 2014

 

Poslanci a poslankyně právě v prvním čtení zamítli senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo několik senátorů kolem jihočeského Tomáše Jirsy (ODS). Zákon by otevřel náš největší národní park spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Pro zamítnutí hlasovalo 93 poslanců (TOP, Úsvit, ANO a většina ČSSD), proti zamítnutí jich bylo 42 (ODS, KSČM a část KDU) [1].

 

Hnutí DUHA a vědci už dříve upozornili, že senátní zákon rozšiřoval v okolí obcí III. zónu národního parku (tedy území, kde se může po změně územního plánu stavět) na pozemky dříve skoupené lidmi z okolí politiků a realitními firmami. Zákon by také umožnil kácet za určitých podmínek na celém území národního parku a stejně tak i lovit všude mimo obce. Ochranu přírody navrhovali senátoři srazit pod úroveň ochrany v běžných hospodářských lesích [2].

 

Renomovaná britská poradenská společnost EFTEC spočetla, že směřování parku podle senátního zákona by poškodilo současné i budoucí pracovní příležitosti vázané na turismus jakož i mezinárodní pověst Šumavy a podkopalo by dnešní prosperitu obcí [3].

 

Za ochranu šumavské přírody se postavilo přes 43 tisíc lidí, kteří podepsali Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava a předali ji poslancům [4].

 

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

Poslanci a poslankyně hodili likvidační návrh senátorům a senátorkám na hlavu a vzkázali tak ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, že chtějí zákon, který lépe ochrání krásnou a unikátní šumavskou přírodu. Takový zákon dle ekonomických propočtů také zajistí pokračování a posílení prosperity šumavských obcí. Poslancům za to patří poděkování naše, návštěvníků parku i zvířat, rostlin a veškerého života, který má v divoké šumavské přírodě svůj domov.“

 

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

Dnes nešlo ve sněmovně zdaleka jen o ochranu přírody, ale o test vládní koalice a hlavně všech slušných politiků, bez ohledu na stranickou příslušnost. Zamítnutí senátního zákona znamená zastavení nájezdu na státní pozemky.“

 

 

Kontakty:

 

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, [email protected]

Jaromír Bláha, program Lesy Hnutí DUHA, 731 463 929, [email protected]

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, [email protected]

 

Poznámky:

[1] http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=59928

[2] http://www.hnutiduha.cz/publikace/prachobycejny-najezd-na-statni-pozemky

[3] http://www.sumava-kurovec.cz/include/EFTEC%20souhrn%20studie.pdf

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-vyboru-pro-zivotni-prostredi-odmitaji-senatni-navrh-zakona-o-sumave

 

 

 

Šumavské obce jsou dvakrát bohatší a mají vyšší zaměstnanost, říká statistika. Díky národnímu parku

Poslanci dnes budou hlasovat o senátním návrhu šumavského zákona, který by NP a prosperitu obcí zlikvidoval. Měli by jej rovnou zamítnout

středa 29. října 2014

V Národním parku Šumava je podstatně nižší nezaměstnanost než je český průměr, šumavské obce mají většinou dvojnásobné příjmy na obyvatele než je běžné v Jihočeském a Plzeňském kraji a také jejich vylidňování je jen mýtus. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a úřadů práce, které Hnutí DUHA shrnuje před dnešním prvním čtením senátního zákona v poslanecké sněmovně [1, analýza statistiky je v příloze]. Tento návrh prosazovaný kmotry a developery by národní park fakticky zlikvidoval a otevřel cestu spekulantům s pozemky a těžbě dřeva [2].

Renomovaná britská poradenská společnost EFTEC již dříve spočetla, že směřování parku podle navrženého zákona by mohlo poškodit současné i budoucí pracovní příležitosti z turistiky, renomé Šumavy na mezinárodním trhu a podkopat prosperitu obcí.

V Národním parku Šumava je nižší nezaměstnanost než jinde na venkově a dokonce nižší než celostátní průměr (který zlepšuje nízká nezaměstnanost ve velkých městech). Vyplývá to z údajů úřadů práce.

Údaje Českého statistického úřadu zase dokazují, že také tvrzení o chudobě šumavských obcí jsou jen dalším účelovým mýtem, kterým místní správa mystifikuje veřejnost. Ve skutečnosti průměrný příjem na obyvatele u obcí uvnitř národního parku i těch, které leží na jeho okraji, je minimálně dvojnásobný než krajské průměry. Zatímco v Západočeském kraji je průměrný příjem na hlavu 20 tisíc a v Jihočeském 22 tisíc korun, šumavské obce mají příjem 42 tisíc na každého obyvatele [3].

Údaje statistiků také vyvrací mýtus o vylidňování obcí na Šumavě. Za posledních dvacet let ubylo v centrální části celkem pět obyvatel. K vylidňování menších obcí, vzdálenějších od měst, dochází na většině území ČR. V porovnání s vylidňováním v Karlovarském, Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji je šumavský údaj téměř zanedbatelný.

Lidé na jihu Čech si význam parku uvědomují. V průzkumu agentury STEM se 77 % obyvatel Jihočeského kraje domnívalo, že šumavský národní park je díky přílivu turistů pro místní obce ekonomickým přínosem. Pouze necelá čtvrtina (23 %) Jihočechů považuje národní park za překážku volnému podnikání [4].

EFTEC (Economics for the Environment Consultancy), renomovaná britská expertní společnost, hodnotila v prosinci 2013 návrh zákona přeložený ministrem Tomášem Chalupou (ODS), který byl dokonce méně devastující než současný návrh skupiny senátorů kolem Tomáše Jirsy (ODS), a srovnávala jej s návrhem vědců a Hnutí DUHA na rozšíření divočiny, který podporuje 44 tisíc signatářů petice [5].

Případné přijetí senátního návrhu zákona:

  • poškodí ekoturismus a jeho rozvoj,

  • devalvuje hodnotu národního parku jako populární oblasti s divokou přírodou,
  • oslabí tak klíčovou ekonomickou hodnotu mimořádné turistické a rekreační oblasti ,

  • vytvoří pracovní místa spojená s velkými stavbami (lanovka apod.), většinou však krátkodobá a určená pro pracovníky odjinud.

Naopak přijetí návrhu na rozšíření divočiny:

  • využije růst poptávky po ekoturismu a zážitkové turistice,
  • vytvoří nové ekonomické příležitosti díky rozvoji turistiky v nově rozšířených oblastech divoké přírody a jejich okolí,

  • nepodkope však přitom ekologickou integritu národního parku.

Ekonomičtí experti EFTEC také upozorňují, že 81 procent turistů podporuje bezzásahovost na více než 30 % rozlohy národního parku, že 68 % respondentů se nelíbily vykácené holiny a 52 % respondentů nevadil pohled na mrtvé stromy.

Souhrn (6 stran) studie EFTEC v češtině najdete v příloze č 2.

Jak dokázala nedávno zveřejněná mapová analýza Hnutí DUHA, za senátním zákonem stojí především zájem o lukrativní pozemky [6]. Dosud chráněná vzácná příroda by se schválením zákona mohla proměnit až na 7 700 stavebních pozemků, které si už předem skoupili velcí podnikatelé, osoby blízké předkladatelům zákona a realitní makléři či advokáti z okolí i velkých měst. Mezi nimi vyniká František Talián, poradce senátora Tomáše Jirsy, hlavního proponenta zákona.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

Vysoká nezaměstnanost, chudoba a vylidňování šumavských obcí jsou jen účelově šířené mýty. Ve skutečnosti Národní park Šumava a ochrana divoké přírody zajišťuje zaměstnanost dokonce nad celostátním průměrem a dvojnásobné příjmy obcí než je v kraji běžné. Údajně dramatické vylidňování v realitě znamená jen pět lidí za posledních dvacet let.“

Právě dnes však hrozí, že se prosperita šumavských obcí začne hroutit. Poslanci a poslankyně budou rozhodovat o zákoně, který by národní park fakticky zlikvidoval a s ním i turistický ruch naději na další ekonomický rozvoj. Senátorský návrh zákona je prachobyčejným nájezdem na státní pozemky a znamená přínos pouze pro několik – na politiky napojených – lidí.“

Dnes nepůjde o ochranu přírody, ale o test vládní koalice a všech slušných politiků, bez ohledu na stranickou příslušnost. Pustit senátní návrh zákona do dalšího čtení fakticky znamená přistoupit na debatu o tom, nakolik jít vstříc pozemkovým spekulacím, jak moc poničit jeden z největších přírodních klenotů, které máme, jak moc poškodit šumavskou ekonomiku a pověst České republiky.“

Kontakty:

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, [email protected]

Jaromír Bláha, program Lesy Hnutí DUHA, 731 463 929, [email protected]

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, [email protected]

Poznámky:

[1] Bod č. 64 v programu jednání Poslanecké sněmovny http://www.psp.cz/sqw/ischuze.sqw?o=7&s=19 (zákon o Národním parku Šumava je tisk 250 a je zařazen jako 8. bod jednání, které začíná dnes, ve středu 29. října v 11:00)

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/snemovna-projedna-senatni-zakon-o-sumave

[3] Samozřejmě bez zahrnutí příjmu obce Modrava, kde je údaj silně ovlivněn daněmi miliardáře Zdeňka Bakaly.

[4] Národní park Šumava – Výzkum STEM pro Ministerstvo životního prostředí ČR, STEM – Středisko empirických výzkumů, Praha 2008.

[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-vyboru-pro-zivotni-prostredi-odmitaji-senatni-navrh-zakona-o-sumave

[6] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/senatni-zakon-o-np-skryty-najezd-krale-sumavy-f-taliana-podnikatelu-na-lukrativni-pozemky

Přílohy:

1) Je opravdu národní park pro šumavské obce přítěží? Statistika ukazuje pravý opak (analýza údajů Českého statistického úřadu a úřadů práce)

2)Souhrn studie Ekonomické dopady rozdílné péče o NP Šumava (zpracovaná renomovanou britskou poradenskou expertní společností EFTEC pro Akademii věd ČR)

3) Prachobyčejný nájezd na státní pozemky (proč by sněmovna měla zamítnout senátorský návrh zákona o národním parku Šumava - tisk 250)

 

 

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico