Studie zjistila, že stromy mají city, vytvářejí přátelství a starají se jeden o druhého

datum 6. 12. 2020
Zdroj: mocvedomi.cz

Petr Wohlleben se zabývá duchovním životem stromů. Jeho výzkumy prokazují, že stromy spolu komunikují, mají vlastní rytmus a dokonce jsou velmi společenské. Zřejmě i proto je nám v lese tak dobře a tolik nás nabíjí.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Je vědecky dokázáno, že stromy mají více inteligence, než bychom si kdy uměli představit. Dokáží cítit bolest a projevují různé druhy emocí jako například strach.

Mají rádi společnost jiných stromů a upřednostňují dělat si věci pomalu.

Toto je jen několik zjištění Petra Wohllebena ohledně stromů. Petr je německý výzkumník, který se nejenže rád obklopuje stromy, ale celý svůj život zasvětil jejich studiu.

Jak uvádí:

„Mezi stromy ve skutečnosti existují přátelství. Dokážou vytvářet vazbu jako lidské páry, kdy se jeden o druhého vzorně starají. Stromy dokážou cítit emoce.“

Společně se Suzannou Simardovou, ekoložkou na Univerzitě v Britské Kolumbii, publikoval dokumentární film s názvem Inteligentní stromy.

Zjištění vědců z Dánska

Stromům se líbí stát blízko u sebe a hýčkat se. Milují společnost. Dokážou cítit bolest a projevovat emoce.

A nejen to. Stromy mají něco, co se podobá tlukotu srdce.

Dr. Andras Zlinszky z dánské univerzity v Aarhusu použil laserovou skenovací techniku, aby změřil přesnou polohu větví a listů 22 druhů stromů a keřů.

Loni publikoval svá zjištění o nečekaných, ale výrazných cyklech pohybů stromů. Vědci zjistili, že některé stromy (více ZDE…) během noci několikrát svěšují a zvedají své větve při procesu distribuce vody a sacharidů, což je obdobné lidskému tlukotu srdce.

Předtím jsme zaznamenali neznámé periodické pohyby, a to až do délky 1 cm během dvouhodinového až šestihodinového cyklu,“ uvádí Zlinszky.

Pohyby jsou zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách, což v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si dosud mysleli.

Některé stromy během noci svěsí své větve až o úctyhodných 10 cm a při východu slunce je znovu zvednou. Tento proces je extrémně pomalý a jemný.

Doposud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů. Nyní zjišťujeme, že je to mezi stromy rozšířené mnohem více,“ dodává Zlinsky.

Je to nejvíce zřetelné u některých druhů, jako např. magnolie (Magnolia grandiflora), která prochází cykly přizpůsobování větví, což poukazuje na změny tlaku vody, a tedy k jejímu pumpování během noci.

Závěr

Určitě jste už slyšeli o léčebné technice takzvaného objímání stromů. Říká se, že několikaminutovým objímáním stromu dokážete přijmout jeho léčivou energii (více ZDE…).

Pokud nevěříte, vyzkoušejte si to. Za vyzkoušení nic nedáte! Jsme si jisti, že se pak budete cítit mnohem lépe a zdravěji než předtím.

Zdroj: Mocvedomi.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě