Studenti stávkovali za klima před úřady obcí

datum 10. 6. 2019

Fridays For Future
7.6. 2019
Česká republika

Po celé republice se dnes uskutečnila již čtvrtá středoškolská stávka za klima. Ve více než 10 městech stávkovaly stovky studentek a studentů. Mimo Prahu se stávkovalo například v Pelhřimově, Liberci, Táboře a v Jeseníku. Studentky a studenti se rozhodli stávkovat formou protestu kterou začínala švédská studentka Greta Thunberg minulý podzim.

Stávkující si sedli s transparenty před úřady obcí a městských částí. Požadují co nejrychlejší a spravedlivé řešení klimatické krize. V Praze se dnes stávkovalo před úřady městských částí 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 8.

V reakci na studentské stávky vyhlásila v uplynulém měsíci stav klimatické nouze městská část Praha 7. Na konci června by ho měl vyhlásit i pražský magistrát. V zahraničí ho kromě velkých měst vyhlásilo například i Spojené království. „Je důležité, aby se nejednalo o pouhé gesto a jednotlivé obce začali skutečně snižovat emise skleníkových plynů,” okomentoval situaci jeden z mluvčích hnutí Petr Doubravský.

Iniciativu stávkujících studentů tento týden také dostala zvláštní cenu Josefa Vavrouška, prvního polistopadového ministra životního prostředí. Cenu udílí Nadace partnerství. Smyslem ceny Josefa Vavrouška je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Cenu dostal také Ivan Makásek a Dalibor Dostál. Porota se ale rozhodla udělit zvláštní ocenění právě hnutí Fridays for future za studentské stávky a občanskému hnutí Limity jsme my, které žádá konec těžby uhlí a co nejrychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie. Za Fridays for future převzal cenu Petr Doubravský společně s Markem Jankovským.

Dnešní stávka byla poslední stávkou v tomto školní roce. Na konci června se chystají zúčastnit mezinárodní stávky v německých Cáchách, na kterou je vypraven speciální vlak. Výjezd se uskuteční od 20. do 23. června. „Stejně jako jsou globální změny klimatu, je globální i naše hnutí. Proto jedeme na mezinárodní stávku do německých Cách. Společně chceme dát najevo, že je potřeba co nejdříve skončit s těžbou a spalováním uhlí, které se ve velké míře podílí na produkci emisí skleníkových plynů,” řekla jedna z mluvčích hnutí Anna Mezgerová. Hnutí Fridays For Future plánuje další stávky po prázdninách.

POZVÁNKA NA CELOSVĚTOVOU STŘEDOŠKOLSKOU STÁVKU ZA KLIMA V PRAZE

Fridays For Future

Dobrý den,

dovolujeme si Vás pozvat na studentskou stávku za klima v Praze.

Na stávku jsme tentokrát pozvali zástupce každého poslaneckého klubu a vyzvali je ke krátkému projevu. Na úvod stávky též vyzveme naše starší spoluobčany, aby šli k volbám do Evropského parlamentu a volili pro naši budoucnost.

Stávka se uskuteční mezi 10.00 a 14.00. Program stávky je následující:


10.00 | Shromáždění studentů, úvodní slovo

10.30 | Projevy zástupců a zástupkyň poslaneckých klubů a dalších řečníků a řečnic

11:30 | začátek průvodu | Malostranské náměstí - Klárov - Čechův most - Náměstí Republiky - Na příkopě - Staroměstská 

14.00 | Ukončení stávky

Naši mluvčí budou k dispozici po celou dobu stávky, i před jejím konáním. Kontakty na stávkující studenty v dalších městech rádi předáme. Budeme se těšit.

Kontakt pro média:
Petr Doubravský
+420 724 396 896
[email protected]

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico