Stovka dobrovolníků v létě přispěla k ochraně divočiny a obnově našich lesů

datum 24. 8. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Kampaně Zachraňme lesy se zúčastnilo mnoho dobrovolníků a pomohli k obnově krajiny. Vedle prospěšné činnosti pro krajinu se mohli i vzdělat v tématu ochrany přírody a lesů. Týdny pro les jsou přínosné přírodě i jejich účastníkům.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Účastníci 23. ročníku Týdnů pro les a divočinu Hnutí DUHA v přírodě odpracují přes 3 500 dobrovolnických hodin

  1. srpna 2020

S končícím srpnem finišují také Týdny pro les a divočinu, které každým rokem pořádá Hnutí DUHA. Letos bylo pro zájemce připraveno celkem 8 turnusů napříč celou Českou republikou. Dosud proběhlo 6 turnusů, poslední dva Týdny pro les a divočinu se odehrají v příštím týdnu v bělokarpatském Radějově a v zaniklé obci Pelhřimovy na Osoblažsku. Celková účast letošního ročníku dosáhne podle organizátorů rovné stovky dobrovolníků a dobrovolnic. Počet hodin odpracovaných pro dobro přírody v rámci všech 23 ročníků této akce tak letos přesáhne 81 500.

Stejně jako v loňských letech se práce, které se dobrovolníci a dobrovolnice věnovali, odvíjela především od charakteristik konkrétního území, kam se vypravili. V jihočeských Kaleticích tak pomáhali přeměňovat smrkovou monokulturu na odolný a rozmanitý les, na Rumbursku stavěli a ochraňovali oplocenky, ve Městě Albrechtice přispívali obnově lesa v kalamitní oblasti, na Králickém Sněžníku chránili mladé stromky proti okusu a na Šumavě v tomto týdnu přispívají k obnově rašelinišť. Účastníky a účastnice posledních dvou týdnů čeká v Bílých Karpatech práce na obnově orchidejové louky a na Osoblažsku zase obnova pobořeného kostela.

Při přípravě a realizaci letošním Týdnů pro les a divočinu se podobně jako v letech minulých podařilo pokračovat ve spolupráci se zástupci státního podniku Lesů ČR, správy CHKO Jeseníky, Města Albrechtice či NP Šumava tak, aby byla dobrovolnická práce co nejefektivnější.

Kromě možnosti aktivního přispění ke zlepšení stavu českých lesů a ochrany divočiny dostali účastníci a účastnice také možnost prohloubit své znalosti v této oblasti, ať už při praktické činnosti, tak také v rámci doprovodného vzdělávacího programu, který zahrnoval přednášky odborníků na vybraná témata z ochrany přírody, debaty na ekologická témata i exkurze za poznáním cenných míst a přírodních prvků každé z vybraných lokalit.

Týdny pro les divočinu jsou dnes pro už stovky lidí synonymem pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině. S jejich pořádáním začalo Hnutí DUHA už v roce 1998 a při přípravě prvního ročníku se inspirovalo ve Švýcarsku, kde podobné pracovně-vzdělávací pobyty v terénu pořádají už desítky let.

Týdny pro les a divočinu jsou součástí kampaně Zachraňme lesy [1], která mimo jiné prosazuje systematickou přeměnu monokultur smrků a borovic na mnohem odolnější, druhově i věkově pestré lesy. I proto jsou Týdny pro les a divočinu zaměřeny z velké části na pomoc během krize českých lesů.

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekl:

“Velké díky patří všem dobrovolnicím a dobrovolníkům, kteří přispěli k více než 80 000 hodinám práce pro les a krajinu. Během podzimu se bude ve Sněmovně hlasovat o mysliveckém zákonu, který může lesům pomoci neméně než dobrovolníci, ale jeho změna by jim mohla i uškodit.”

Kontakty:

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, 607 185 686, [email protected]

Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro divočinu, 776 816 228, [email protected]

Aleš Miklík, média a komunikace Hnutí DUHA,  604 131 131, [email protected]

Poznámky:

[1] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz

Týdny pro les a divočinu v roce 2020 finančně podpořil Státní fond životního prostředí ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Pardubický kraj a dárci Hnutí DUHA

Zdroj: hnutiduha.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico