28. Podzimní knižní veletrh se bude konat ve čtvrtek a v pátek 5. a 6. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Ve stejném termínu se bohužel konají i komunální a senátní volby, ale termín veletrhu byl znám podstatně dřív než termín voleb a zájem vystavovatelů kvůli volbám rozhodně neklesl.

Naopak, zájem vystavovatelů je letos rekordní! Je přihlášeno téměř 170 vystavovatelů. K již tradičním vystavovatelům (mj. Host, který letos představí hned pět autorů – Michala Sýkoru, Jiřího Padevěta, Viktorii Hanišovou, Petru Dvořákovou a Antona Hykische, Grada s oblíbeným Zdeňkem Svěrákem, Atlantis s hvězdou veletrhu Martinem Hilským, Mladá fronta se dvěma zahraničními autory, Polákem Mariuszem Suroszem a Němkou Sabine Dittrich či Šulc-Švarc s Magdou Váňovou a Jiřím Žáčkem) přibylo letos několik nových: nakladatelství Altenberg, které představí chorvatského autora Denise Peričiće, nové dravé nakladatelství Mystery Press, Moravské zemské muzeum s autorem Vítem Vlnasem, komiksové nakladatelství Zanir, nakladatelství Ostravské univerzity, Větrné mlýny, které se na veletrh vrací po dlouhé odmlce, zato hned se dvěma zajímavými novinkami – románem Felix Austria Ukrajinky Sofie Andruchovyč a Můj tank Maďara Viktorem Horváthem a dva nové “zvířecí” projekty určené dětem: výtvarná dílna Duhová kočka či knihkupectví Dvě veverky.

Mottem veletrhu je Století samoty, což odkazuje ke stému výročí rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa. Na veletrh proto přijede několik spisovatelů ze zemí bývalé monarchie, jejichž knihy vycházejí česky. Kromě již zmíněných to bude Josef Haslinger, rakouský prozaik, dokumentarista a bývalý předseda německého PEN klubu. (Nakladatelství Tebenas vydalo jako audioknihu jeho román Jáchymov, věnovaný osudu legendárního českého hokejisty Boži Modrého, který byl v padesátých letech vězněn v Jáchymově. Audioknihu pokřtí (v sobotu 6. října ve 12:15) Otakar Janecký a další hokejisté několika generací.) Dalším “rakousko-uherským” autorem je slavný Chorvat Pavao Pavličić – nakladatelství Runa představí jeho román Dixieland, druhým slovenským hostem (kromě Antona Hykische) bude Michal Hvorecký s mrazivou dystopií Troll (česky vydalo Argo), a dále přijede jediný česky píšící rumunský básník Mircea Dan Duta. Historii se se bude věnovat i americká badatelka Mary Heimann, autorka knihy Doskočiště protektorát Jitka Neradová, kniha Život za první republiky Zdeňka Geista, beseda se Zdenou Mašínovou a řada dalších pořadů.

Těmi hlavními hvězdami jsou na veletrhu ovšem čeští autoři. Kromě již zmíněných se na čtenáře těší: Eva Tvrdá, Radek Malý, Petr Fiala, Daniela Šafránková, Václav Větvička, Josef Mlejnek, Alena Mornštajnová, Michal Šanda, Irena Dousková, Radim Uzel, Jana Richterová, Michal Viewegh, Pavel Čech, Max Kašparů, Lydie Romanská, Petr Musílek, Milena Fucimanová, Boris Pralovszký a mnoho dalších.

Nebudou chybět ani autoři knih, spjatých s Havlíčkovým Brodem a Vysočinou – např. Michal Kamp a Milan Šustr (kniha Havlíčkův Brod včera a dnes z nakladatelství Tváře), Jarmila Doležalová st., poslední žijící z vypálených Ležáků, Pověsti z Pohledu a okolí Františka Hladíka (vydal Petrkov) aj.

Z mnoha dalších doprovodných programů veletrhu zmiňme výstavu Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české veduty a krajinomalby (komentovaná prohlídka v Galerii výtvarného umění bude v pátek 5. října v 15 hodin), tradiční přednášku nového nositele ceny Littera Astronomica (jehož jméno ovšem zůstane až do 5. října utajené), předveleržní Listování s Lukášem Hejlíkem knihou Timura Vermese Už je tady zas, koncert Rock for Book s Michalem Prokopem a Václavem Koubkem nebo losování návštěvnických vstupenkových knížeček – dva lidé letos mohou vyhrát večeři s oblíbenou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou.

Podzimní knižní veletrh má v pátek 5. října otevřeno od 10 do 19 hodin a v sobotu 6. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka s mnoha kupony na slevy u výstavních stánků stojí 60 Kč, ale ti, kdo si schovali kupon loňské vstupenky, si ji mohou koupit jen za 18 Kč.

Podrobný a průběžně aktualizovaný doprovodný program, seznam vystavovatelů a všechny další informace o veletrhu hledejte – a nacházejte – na stránkách www.hejkal.cz.

Markéta Hejkalová, ředitelka 28. Podzimního knižního veletrhu, tel. 777 616 158


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě