Stát v Indii zakázal pesticidy a nyní je svědkem rozkvětu divočiny a turismu

datum 7. 6. 2019

Hnutí zastávající bio, respektive organický přístup k životu a prostředí, je mnohými vnímáno jako módní trend.

Jiní ho však nazývají nezbytností v měnícím se světě, ve kterém jedovaté chemické látky zabíjejí stále více životních forem ve všech stupních potravní pyramidy, včetně lidí.

Organické zemědělství má stále daleko od toho, aby se stalo skutečným mainstreamem. Platí to zejména v situaci, kdy společnosti jako Bayer (nyní také vlastník společnosti Monsanto) obnovují svůj tlak na vyšší potřebu používání pesticidů a nové intenzivní technologické postupy v zemědělství.

Ačkoliv v EU či USA pokračují v schvalování nových, „trvanlivějších“ geneticky modifikovaných organismů, silných, toxických pesticidů a dalších nepřírodních „inovací“, ostatní části světa stavějí na organickém zemědělství tak, jako nikdy předtím.

Přitom tyto změny nejsou vůbec jednoduché. Místa, jako je himálajský stát Sikkim v Indii, dosahují nesmírného progresu, a zároveň pomáhají podporovat zdraví opylovačů, lidí a životního prostředí.

Indický stát je jako první 100% organický

V lednu 2016 se státu Sikkim, nacházejícího se ve stínu třetí nejvyšší hory světa Kančendžongu, podařilo stát prvním výhradně organickým státem v Indii a zřejmě i na světě.

O pár let později zbývá vyřešit ještě mnoho problémů, ale přínosy jsou již viditelné.

Vzpamatovávají se včelí populace a rostliny závislé na opylování včelami. Ty dávají mnohem vyšší výnosy. Například úroda kardamomu se od roku 2014 zvýšila o více než 30 %, uvádí zpráva z deníku Washington Post.

Podle BBC (viz video níže) počet turistů stoupl od doby, co stát přešel na organické zemědělství, o téměř 70 % a také se moc zlepšilo zdraví půdy, k čemuž obvykle dochází při používání metod organického zemědělství.

Region, propagovaný jako vysněná ekologicky přátelská destinace, se pyšní 500 druhy motýlů, 4500 druhy kvetoucích rostlin a vzácnými druhy divoké zvěře, jako jsou panda červená, medvěd ušatý, leopard sněžný a tibetští tuři.

Na akci OSN v Římě tento stát dostal cenu Politika budoucnosti 2018 za nejlepší prosazovanou agro-ekologii, čímž porazil 51 dalších kandidátů z 25 zemí celého světa.

Ačkoli mnozí farmáři roky bojovali proti nařízení státu Sikkim přejít na ekologické zemědělství, také řekli, že jejich hektarové výnosy se vrátily na úroveň, na jaké byly před změnou.

V reakci na rostoucí známky úspěchu indický premiér Narenda Modi vyjádřil státu uznání za jeho přínosy a přislíbil další podporu pro bio farmáře v celé Indii.

Až dodnes existovaly obavy z neúčinnosti biopesticidů používaných namísto syntetických, jakož i z rostoucích cen a onemocnění postihujících plodiny.

Zatímco se farmáři učili, jak pomocí vládních programů co nejlépe maximalizovat úrodu, stát se musel spoléhat na konvenční plodiny ze Západního Bengálska, aby pomohl nakrmit svou populaci.

Jak se však uvádí ve zprávě BBC na konci tohoto článku, existuje dostatek pozitivních znamení.

V prvním čistě organickém státě Indie vzrostly úrody všech plodin, kromě jedné

Zatímco jednotliví farmáři uváděli v mnoha případech potíže, včetně mnohem nižších příjmů v některých oblastech, celkově to vypadalo na zvyšování výnosů. Dělo se tak již od dubna 2017, kdy byl hlášen růst produktivity obyvatel u čtyř hlavních zemědělských plodin.

Pokles hodnoty výnosu na obyvatele, až o 22 % při srovnání období let 2010-2011 a 2015-2016, byl zaznamenán u sikkimské mandarinky.

Během stejného časového období však vzrostly v průměru o 5 % výnosy všech ostatních druhů ovoce, výnosy koření, včetně zázvoru a kurkumy, stouply o 2 %, výnosy kardamomu stouply o 0,8 % a výnosy kořenové zeleniny a hlíz, včetně brambor, vzrostly o 0,6 %.

Oficiální představitelé říkají, že se zlepšilo zdraví životního prostředí, které trpělo tlakem na konvenční zemědělství, a také se zlepšilo zdraví místních obyvatel.

„Mělo to obrovský dopad,“ řekl Khorlo Bhutia, ministr zahradnictví a rozvoje tržních plodin státu Sikkim. „Stalo se tak díky dobrému životnímu prostředí – vzduchu, vodě a potravinám bez chemických látek – díky všem těmto faktorům.“

Země to myslí vážně s předáním zkušeností zbytku světa, ačkoli tento proces s sebou přináší mnoho problémů a tvrdé práce.

„Toto je pro Indii důležitý okamžik,“ řekl v roce 2018 indický ministr zemědělství a podpory zemědělců Radha Mohan Singh, a zároveň dodal, že lidé se pomalu přiklánějí k představě, že se přejde na 100% organické zemědělství.

Stát Sikkim dnes nabízí studentům čtvrtého a pátého ročníku základních škol moduly bio zemědělství, což je v příkrém kontrastu se západními zeměmi, kde do školních učebnic infiltrovaly svou propagandu chemické společnosti typu Monsanto.

„Přístup, se kterým začal Sikkim, si zítra osvojí celý svět,“ řekl ve svém pětihodinovém projevu. „Toto je naše vize!“

K projektu, jak vidět ve videu výše, se připojila i známá ekologická aktivistka a spisovatelka Vandana Shivová.

Zdroj: ccfsh.org, Zpracovala: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico