Špatné časy? Neexistují!

datum 10. 11. 2020
Zzdroj: Pixabay.com

Kolem nás je mnoho strachu. Někdo ho přijímá lépe a jiný hůř. Ať se nám to líbí nebo ne, k aktuální situaci jsme přispěli všichni tak nějak společně. Důležité je nyní, táhnout za jeden provaz a zase společně, tentokrát vědomě, se ze situace dostat. Jak to provedeme?

Doba čtení 6 min.

Cesty k sobě


Dobrý den, milí čtenáři, mé jméno je Marek Kawecki a tento článek píši z jediného důvodu, náš společný domov navštívil strach.

V poslední době  by se nám mohlo zdát, že situace v naší zemi je děsivá. Nezáleží na tom, ke které teorii o pravdě jsme více naklonění. Ať už jsme například přesvědčeni o tom, že se nacházíme v současné situaci z důvodu politických, ekonomických, ekologických, spirituálních nebo máme pocit, že současný stav je výsledkem mocenské hry znuděných miliardářů. Pravda může být kdekoliv. Ale ať už je příčina jakákoli, nic to nemění na tom, že jsme v této situaci všichni společně.

Vždycky jsem věřil v to, že každý z nás si je roven. A nepřestal jsem v to věřit ani v tento čas. Kdy je opravdu nezbytné si uvědomit, že každý jeden z nás přispěl svým kouskem do společně skládačky, jejíž výsledný vzhled se nelíbí nikomu. Ať vyznáváte jakékoli náboženství, či jste urputný ateista, na jedné věci se určíte shodneme, že jsme všichni odněkud do tohoto prostoru přišli a nějakou dobu tu pobudeme a pak zase odejdeme. To celé drama je ve skutečnosti jen krátká návštěva. My všichni společně obýváme tento prostor ve stejný čas - teď. Právě teď je každý z vás tady. Tento časový bod je jediná důležitá věc v našem životě. Je třeba si uvědomit, že kvalita přítomnosti je přímo úměrná kvalitě našeho života. Proto na tom, jaké to pomyslné teď je, opravdu záleží.

Jak už jsem naznačil výše, každý jeden z nás nese kousek zodpovědnosti za tento společně strávený čas a jeho kvalitu. Přátelé, do této šlamastiky jsme se dostali společnými silami. Někdo přispěl tím, že používá moderní technologie, jiný konzumuje průmyslově zpracovávaná jídla, onen se vozí v luxusním voze nebo letá, bydlí v domě, používá kohoutkovou vodu, nakupuje v obchodních domech. Seznam by mohl pokračovat do nekonečna. Naše generace zažila pohodlí, jaké nemá v  dějinách lidstva obdoby. To, co je pro naši generaci nezbytný standard, si před pár stovkami let nemohli dovolit ani panovníci. Toto pohodlí se však stalo naší klecí. Každý, kdo využívá výdobytky moderní doby, přispěl k tomu, že situace se stala neúnosná. Ještě jednou chci zopakovat, že je zcela jedno, jestli se jedná o ekologickou, ekonomickou, politickou či jakoukoliv jinou katastrofu. Nezáleží na tom, jestli je vir covid opravdový zabiják, nebo jen zástěrka pro politickou hru. Každý z nás je svým způsobem zodpovědný za to, že tu s námi covid je. Je to naše společné dílo.

Abychom tuto situaci zvládli, musíme všichni táhnout za jeden provaz. Abychom tak učinili, máme hned několik pádných důvodu. Jako jednotlivci jsme zranitelní, snadno manipulovatelní a bezbranní, ale jako lidská komunita jsme vysoce inteligentní organismus. V komunitě se stáváme neporazitelní. Není náhoda, že jsem napsal komunita, a nemasa, dav či shromážděni. Opravdu si nemyslím, že řešení nastalé situace se skrývá v pouličních potyčkách s policisty, ale v každodenní pilné spolupráci a upřímné komunikaci dobrých lidi opravdu vidím naději naší společné a šťastné budoucnosti.

Jedině jako komunita či společenství se nemusíme ničeho bát. Narodili jsme se do světa systému. Je to svět, kde vztah duše, těla a ducha zrcadlí vztah kultury, společnosti a přírody. O stavu harmonie se v tomto případě nedá ani vtipkovat. Tento systém nás už léta nutí chovat se často velice absurdně a tato tendence v posledním roce vygradovala, doufám, do svého maxima. Ukázalo se, že byrokratická logika v tomto čase neobstojí. Systém ať už záměrně, či nechtěně lidi rozděluje. Společnost se štěpí a trhá. A to je tenký led! Pokud svěříme své osudy do rukou systému, ztrácíme své lidství, stávají se z nás jen rodná čísla a jako taková se necháme snadno rozdělit. Pak na nás čeká zaslouženě nesmírně krutý čas plný chudoby, stresu a utrpení.

Ale každý z nás má na výběr. Pokud si to zvolíte, můžete tady na této planetě pobýt s otevřenou náručí pro své blízké. Můžete být vždy připraveni někomu pomoci. Ať je doba jakákoliv. Tato doba může být dar. Je jako obrovská lupa, která zviditelní váš charakter tak, že jej je možné vidět na první pohled. Z nebojácných se stávají opravdoví hrdinové, z ustrašených pro změnu donašeči a udavači. Jako by se historie opakovala. Nejsem doktor ani vědec. Netvrdím, že opatření jsou zbytečná či zavádějící. Jen jsem si za svůj krátký život všiml, že v každé době nás obklopují tací, kteří nám chtějí pomoci a jiní, kteří té samé situace chtějí využít ve svůj prospěch. Tvrdím, že pandemie je něco zcela v souladu s přírodou, ale naše reakce na ní je slušně řečeno neadekvátní. Co tedy můžeme opravdu změnit?

Když jsem byl v roce 2016 v Londýně na návštěvě u svého dobrého přítele, divadelního herce a začínajícího režiséra. (Já v té době žil v Berlíně) Měli jsme domluvenou schůzku, jelikož jsem se chtěl poradit o své nové knize. Ten večer se však nakonec ubíral jiným směrem a můj život se změnil do základu. Za pár hodin se povedl napsat scénář divadelní hry a skica tří kapitol nové knihy. V ranních hodinách, když jsme udělali poslední tečku, jsem si uvědomil, že bych rád nejen napsal knihu, jež dopomůže mnoha lidem k většímu porozumění života, ale také to, že bych celkově chtěl více pomáhat lidem s čímkoliv, co vytváří. Pochopil jsem, že nemusím rozlišovat mezi jógou, charitou, literaturou, uměním, sportem. Vše můžu udělat tak, aby to mělo přesah.

Tato myšlenka mi změnila život. Od té doby nedělám 24 hodin denně nic jiného, než že vymýšlím projekty, které někomu nějak zlepší jeho situaci. Mým cílem je vytvořit místo, kde lidé budou nejen praktikovat jógu, ale napojí se na sebe a přírodu. Jde mi o to, aby lidé mezi sebou mohli otevřeně komunikovat, trénovat, smát se a užívat si krásy života.

Najít projekty, jejichž filozofií je na planetě vytvořit lepší místo k životu, to není problém. Najít ve společnosti reálná místa, kde se toto děje, však problémem je. A takové projekty, jež by přesahovaly jednotlivé regiony a státy, a přesto by se jednalo o celek, těch mnoho není. Jak píši na mých stránkách: „místo, kde bude spiritualita součástí každodenního života, ale zároveň nebude zneužívána k manipulaci nebo finančnímu profitu. Místo, kde rozhodně nejde o vznášení se na obláčku a jakési sluníčkaření, ale o reálnou pomoc lidem nebo přírodě" Chci propojit a daří se mi to vše, co jsem se na své životní cestě naučil, ať už se jedná o západní či východní kulturu. Chci postupně vytvořit celosvětový koncept, který umožní, aby se do projektu mohl zapojit opravdu kdokoli, kdo má stejný záměr. Věřím totiž, že si jedinec nemusí vybrat jen jeden směr, například jógu nebo buddhismus,

křesťanství, islám, šamanismus. Jde mi o propojení všeho, co je pro lidi funkční a to bez ohledu, kde se s informacemi a různými technikami setkávali. Můj projekt se lidem líbí, připojují se ke mně lidé z New Yorku, Číny, Maroka, Londýna, Prahy ať už jednorázově, či na delší spolupráci. A vyzývám i každého z vás, kdo má nějaký nápad a nemá možnost jej realizovat, či takové, co mají možnosti a chybí jim nápady, spojme naše síly a pomáhejme sobě i lidem okolo nás navzájem.

YogaBlueLife tedy není jen o cvičení jógy. Je to místo, kde lidé dělají dobré věci společně nejen pro sebe, ale i pro všechny. Vytváří se zde projekty jak ekologického charakteru, tak i projekty pro bezdomovce, děti, osamělé lidi. Pořádáme různé workshopy, školení, sportovní a společenské akce. Spolu s dalšími odborníky ve svých oborech pomáháme a tvoříme další projekty, které dělají z naší planety krásné, klidné a čisté místo.

Jeden z nejkrásnějších projektů je cestování za očistou oceánu ve spolupráci s „Justice for Nature." Jsem hrdým členem spolku „Justice for nature". Díky tomuto projektu jsou každý rok odstraněny z oceánu stovky tun plastového odpadu a zachráněno mnoho desítek hektarů deštného pralesa. Také proto jsem pomohl koupit s dalšími nadšenci kus ostrova v Indonésii. Na tomto ostrově jsme postavili základnu, díky níž je možné čistit souostroví Pulau Banyak od plastu. Jak vidíte, nic se nezměnilo. Stále jsou zde lidé připravení pomáhat druhým lidem, vodhodláni se poskytnout, a proto jsem přesvědčen, že to společně nejen zvládneme, ale můžeme si to dokonce udělat příjemné a krásné. Každý jeden z vás však musí přiložit ruku k dílu, pak budeme neporazitelní.

Těším se na naši spolupráci

 

Marek Kawecki www.Yogabluelife.com

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico