Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes zveřejní svoje priority na zbytek svého působení ve funkci. Hnutí DUHA upozorňuje na akutní výzvy, které před ministrem stojí.

Smog. Příčinou je silná závislost naší ekonomiky na fosilních palivech. Ministr nestíhá plnit programové prohlášení vlády a předložit antifosilní zákon, který má zemi z této situace vyvést. Proto je logicky musí připravit pro svého nástupce ve funkci. Bezprostředně by měl z principiálně  správných kotlíkových dotací vyřadit nové kotle na uhlí, jde o kontraproduktivní podporu pokračování fosilní závislosti. A naopak připravit nabídku i pro chudé domácnosti, které nemají na spolufinancování dotace, ale potřebují zastaralé vytápění modernizovat [1]. Také by měl rozjet přípravu dalších protismogových opatření, které navrhují ekologické organizace [2]. Česká republika by si také neměla uříznout ostudu protahováním ratifikace Pařížské klimatické dohody.

Ministr také musí přesvědčit poslance a poslankyně, aby zamítli destruktivní senátní návrh změn v novele zákona o ochraně přírody. Návrh by znamenal faktickou likvidaci našich národních parků a otevřené dveře pro stavební boom a těžbu dřeva. Řešením je přijmout poslaneckou verzi novely zákona [3]. Dobrý zákon o národních parcích požaduje v petici přes 60 tisíc lidí [4].

Na schválení novely zákona o ochraně přírody by mělo navázat rozšiřování oblastí pro ochranu divoké přírody v národních parcích, které novela požaduje. A také hledání nových území pro ochranu divočiny a zároveň volný vstup lidí mimo národní parky – vyplývá to ze Strategie ochrany biodiverzity a Akčního plánu adaptace na změnu klimatu.

Ministr Brabec avizoval, že možná nestihne prosadit nový odpadový zákon. V takovém případě je nutné prosadit alespoň novelu současného zákona, která zvýší skládkovací poplatek a zavede účinnou recyklační slevu pro obce, které velmi dobře třídí. A zároveň by měl ministr vydat vyhlášku zavádějící jasná pravidla pro třídění bioodpadu v obcích, neboť zákon určuje pouze obecnou povinnost bioodpad třídit.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Ministr Brabec má před sebou necelý rok a řadu výzev. Měl by rozjet účinná protismogová opatření, bezprostředně například zacílit kotlíkové dotace na podporu pouze čistých zdrojů. V ochraně přírody před ním neleží nic menšího než úkol zachránit české národní parky před destruktivním návrhem senátorů. Pokud nestihne nový prosadit odpadový zákon, má stále šanci vylepšit prorecyklačními ustanoveními ten stávající a ministerskou vyhláškou rozjet třídění bioodpadu.“

Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/do-studie-o-ekologicky-skodlivych-projektech-z-evropskych-fondu-se-dostaly-i-dotace-na

[2] http://hnutiduha.cz/publikace/opatreni-proti-smogu

[3] http://hnutiduha.cz/aktualne/senatori-dnes-navrhli-znicit-ceske-narodni-parky-nechteji-vyslyset-verejne-mineni-ktere-si

[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/znami-herci-zpevaci-spisovatele-dalsich-61-139-lidi-vyzvalo-petici-ministra-richarda-brab-0


Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic
www.hnutiduha.cz

Hnutí DUHA prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku. Dokážeme rozhýbat politiky a úřady, jednáme s firmami a pomáháme domácnostem. Svých výsledků bychom nedosáhli bez podpory tisíců lidí, jako jste vy.

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png