Zdroj: Spolecnostprozvirata.cz

 

Vážení přátelé zvířat,
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Oslavujeme zároveň i příchod jara, probouzení přírody a života.

 

Prožijme je upřímně, v míru a v ahimse (nenásilí). Pro mnohé z Vás je to samozřejmé, ale můžete naše řádky nebo odkaz přeposlat dál. Děkujeme.

Způsob, jakým jsou Velikonoce prezentované v médiích a v obchodech, přináší zdání idylky. Přitom pro slepice a další drůbež nebo pro králíky a pro roztomilá jehňata a kůzlata znamenají velikonoční svátky jen další dny v utrpení anebo brzký konec jejich kratičkého života:

 

Slepice kura domácího – v zemědělství živoří buď uvězněné v klecích nebo v halách. Velmi vítáme, že klece pro slepice budou od roku 2027 konečně v ČR zakázány, videoA to díky dlouhodobému úsilí koalice ochranářských organizací, včetně Společnosti pro zvířata. Nicméně, pokud nejsou drženy v klecích, jsou slepice namačkané po tisících v přeplněných halách. více

 

Křepelky – jsou také, bohužel, chovány v klecích, video. Dokonce i v domácích chovech jsou drženy v klecích anebo v mini kurnících, kde se sotva protáhnou.

 

Kuřata kura domácího (tzv. hybridi, brojleři na drůbeží maso) – žijí svůj kratičký život (35 – 42 dní od vylíhnutí) namačkání v halách, jedno na druhém. více

 

Králíci (tzv. brojleroví) – v zemědělském sektoru živoří v klecích, video. Za svůj krátký život, jsou ramlice inseminací již 10. den po porodu donuceny porodit až 7 vrhů mláďat ročně (v každém i 10 mláďat). Vykrmení králíci končí na jatkách okolo 70. dne svého života. Králík je nejvíce chovaným zvířetem v klecích v EU. více

 

Jehňata a kůzlata – v ČR jsou především v domácích chovech. Nevinná mláďata jsou zabíjena i jen několik dní či týdnů po svém narození. více

 

Mléko, mléčné potraviny – každá samice (kráva, ovce, koza…) musí nejdříve porodit mládě, aby mohla být dojena pro mléko, které využívají lidé. Mláďata jsou brzy zabíjena. více

 

 

Výše uvedené skutečnosti na opravdovou oslavu Velikonoc nevypadají. Pokud si k nim, dále k poselství lásky Ježíše Krista a jako Homo sapiens sapiens (člověk rozumný) doplníme jedno z Božích přikázání „Nezabiješ“, je to zřejmé:

 

ZVÍŘATA NEPOJÍDÁME

 

 

Prožijme Velikonoce upřímně, v míru a v ahimse:

 • dětem, koledníkům připravme ovoce (např. jablka nejlépe česká a bio, když se podaří) info 1info 2, sušené ovoce, ořechy, veganské domácí sušenky či muffiny, nebo vyrobená vajíčka z papíru s přáním apod.
 • velikonoční menu připravíme rostlinné, s radostí, že je bez utrpení zvířat.

 

Naše tipy:

 1. Velikonoční veganská nádivka: recept youtube Live with Anny, video
 2. Veganská „ne-vajíčková“ pomazánka: recept Live with Anny, video
 3. Veganský mazanec/vánočka: recept Soucitně.cz
 4. Citrónová bábovka, recept Společnost pro zvířata:

 

 

 • 3 hrnky (nebo 700 ml) hladké mouky
 • 1 a ⅔ hrnku (nebo 400 ml) cukru
 • ⅔ (150 ml) hrnku slunečnicového oleje
 • 400 ml (plechovka) neslazeného kokosového nápoje
 • ¼ hrnku (nebo 60 ml) rostlinného nápoje
 • ¼ hrnku (nebo 60 ml) čerstvé citronové šťávy
 • 2 čajové lžičky (čl) vanilkového extraktu
 • 3 čl jemně nastrouhané citronové kůry z bio citronu
 • 2 čl kypřícího prášku
 • 1 čl jedlé sody, 1 čl soli
 • 1 a ½  hrnku (nebo 350 ml) strouhaného kokosu

 

 

Troubu předehřejeme na 180 °C a vymažeme formu na pečení olejem. Ve velké míse smícháme cukr, olej, kokosový nápoj, rostlinný nápoj, citronovou šťávu, citronovou kůru a vanilku. Dobře promícháme. V další míse smícháme mouku, kypřící prášek, sodu, sůl a v několika dávkách přidáváme do první směsi. Přidáme strouhaný kokos a důkladně promícháme. Těsto nalijeme do formy a pečeme přibližně 1 hodinu.

 

Další recepty např. veganské čokoládové sušenky, muffiny s vlašskými ořechy…

 

Přejeme pěkné svátky

Za Společnost pro zvířata
Dita Laura, Michala, Adél

www.spolecnostprozvirata.cz
www.stoptransport.cz

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě