Sedmikrásky jsou rozseté síly hvězd

datum 22. 3. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Jakmile se bohyně jara Freya dotkne země svými chodidly, začnou květiny rašit jako o závod. Bohužel je však pravdou, že některé z dříve typicky jarních květinek již vídáme celoročně. Sedmikráska je právě takovou květinou z kouzelné zahrady starogermánské bohyně lásky a štěstí.

Podle učení bylinkářky Ursel Buhringové dříve lidé věřili, že první tři sedmikrásky, které na jaře naleznou, jsou obzvláště léčivé, že je budou po celý rok chránit před horečkou, zlými pohledy a zvláště pak od bolesti zubů. Sedmikrásky sebrané na sv. Jána mezi dvanáctou a třináctou hodinou v čase, kdy je slunce nejvýše na obloze, měly držiteli zajistit štěstí při veškerém konání.

Podle Karla Funka a jeho kapitoly Nebeský život v květinách je sedmikráska rostlinkou, která vyjadřuje hlubokou vnitřní moudrost. Je prvním pozdravem Země slunečním bytostem a ani mráz ji nezničí. Je naplněna silou sedmera léčivých ctností (protože všechny ctnosti jsou, jak známo, léčivé.) Sedmikrásky jsou rozeseté síly hvězd, jejichž paprsky se dotkly Země a pokorná láska Země jimi odpovídá slunečním paprskům a hvězdným záchvěvům. Jak inspirativní lék na honění se za drahými předměty, které nám tak často ubírá jak životní síly, tak čistotu a klid duše a tím tvoří podhoubí pro choroby. Podle současného mystika Karla Funka ani nepotřebujeme fyzické výtažky v podobě pilulek, stačí klidný a soustředěný pohled a postupně se danou květinou nechávat prostupovat, aniž bychom museli ovládat kdovíjak náročné meditační metody.

Sedmikráska odjakživa patřila k nejznámějším domácím rostlinám, a přestože je na první pohled spíš nevýrazná, představuje jak drahocenný druh plané zeleniny, tak tradiční léčivý prostředek. Také v homeopatii představuje jeden z nejdůležitějších prostředků na kožní vyrážky. Sedmikráska totiž  bývala v minulosti často a s náležitou úctou považována za všelék.

Léčivé účinky sedmikrásky Všichni léčitelé a bylinkáři se většinou shodují na tom, že pití sedmikráskového čaje podporuje látkovou výměnu, mírní kožní onemocnění a při kašli uvolňuje pevně uvízlý hlen. A když nanesete čerstvou sedmikráskovou šťávu na bodnutí či kopřivku, bolest ustoupí.

Sedmikráska je podle květinoznalců rostlinou, která se vždy opět napřímí, ať je sebevíc sešlapána. A její vůle žít se přenáší i do léčivých účinků, kterými se vyznačuje. Je doporučováno tuto bylinku přidávat do každé čajové směsi určené dětem, a to především těch, u kterých nenastává rychlé zlepšení.

Sedmikrásku můžeme použít k přípravě:

  • čaje (na kašel, proti akné, na posílení)
  • čaje k vnějšímu omývání koupele pro děti s kožním onemocněním
  • obličejové masky medu sirupu
  • lze ji využít i v kulinářství – např. do salátů, do ovocných limonád, do studených polévek, či jen tak na chléb s máslem

Mezi bylinkáři je také známá a ceněná jarní polévka z devatera bylin, ve které má sedmikráska své nezastupitelné místo.

Napsala Helena Pelikánová
Zdroj: http://www.radostnezpravy.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico