Sbírejte kaštany! Přestanou vás bolet záda a nebudete mít rýmu

views 1 632 datum 23. 10. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Kaštany na podzim mají rády hlavně děti, protože se z nich dají vytvořit krásné figurky zvířátek, ovšem ani dospělí by neměli tahle lesklá hnědá semena stromu jménem jírovec maďal nechat jen tak ležet na zemi. Kaštany nabízejí zajímavé léčebné možnosti a po staletí se používaly v lidovém léčitelství jako lék proti revmatismu, křečovým žilám, bolestem zad, nachlazení i na zvýšení plodnosti. Takže pokud vás bolí záda a klouby a v zimě nechcete mít kašel a rýmu, nasbírejte si teď kaštany a noste je v kapse nebo s nimi spěte. Prozradíme vám domácí recepty, jak udělat kaštanovou tinkturu, mazání nebo koupel.


Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) lidově koňský kaštan či divoký kaštan
 je okrasný statný košatý strom vysoký kolem 25 metrů, který má řadu léčivých účinků na náš organismus. Z jírovce maďalu se v lidovém léčitelství využívají květy, listy, kůra a především lesklá hnědá semena – kaštany, které jsou ukryty v ostnité tobolce. Kaštany obsahují hlavně skupinu tripertenů, souhrnně nazývaných aescin, z dalších látek flavonoidy a škrob.

Kaštany působí antibakteriálně, protizánětlivě a mírně svíravě; Autor: istock.com

Odvar z kůry se užívá při střevních katarech, průjmech, hemoroidech a křečových žilách. Ke stejným účelům se používá i nálev z květů jírovce maďalu – v květech, které chutnají nasládle, jsou třísloviny, cukr a cholin. Látky obsažené v kaštanech působí antibakteriálně, protizánětlivě a mírně svíravě. Kaštany pomáhají na bolavé klouby, při revmatismu, artritidě, dně, léčí vodnatelnost, popáleniny, omrzliny, bércové vředy, ekzémy a jiné kožní defekty, uleví při bolestech zad. Extrakt z kaštanů se využívá při zánětu žil a křečových žilách, trombóze, hemoroidech a při otocích způsobených městnáním žilní krve v nohou. Kaštany také zlepšují otoky (i lymfatické), zvyšuji pevnost a pružnost cév.

Kaštanová tinktura na bolavé klouby a svaly

Tinktura z kaštanů má široké využití díky svým protizánětlivým a protirevmatickým účinkům. Bolavé svaly a klouby nebo otoky buď potíráme, nebo tinkturu nalijeme do rozprašovače a aplikujeme bolavá místa, ideálně po koupeli. Vnitřní užití kaštanového extraktu je vhodné při problémech cévního systému – proti arterioskleróze nebo pro periferní prokrvení. Kaštanová tinktura je výborným prostředkem při studených a fialových rukách nebo některých formách migrény.

 • Zhruba 10 kaštanů najemno nasekáme a zalijeme 200 ml francovky nebo lékárenského lihu. Ve tmě a chladu za občasného protřepání necháme tři týdny macerovat. Pak scedíme a nalijeme do čisté lahvičky.
 • Asi 20 větších kaštanů oloupeme a nastrouháme nebo rozdrtíme v mixéru. Potom drť ve sklenici zalijeme 500 ml čirého nejméně 40% alkoholu (vodka, slivovice). Uzavřeme a necháme asi měsíc macerovat. Potom scedíme do čisté láhve. Skladujeme na temném a chladném místě.

Tinkturu užíváme podle toho, kolik vážíme: jeden kilogram = jedna kapka denně; vážíme-li 60 kg, můžeme tedy užívat např. třikrát denně 20 kapek, kdo má 90 kg, měl by užívat třikrát denně 30 kapek. Kaštanová tinktura se užívá maximálně 3 týdny, potom je vhodné zařadit dvou až tříměsíční pauzu. Vnitřní užívání by mělo být jen krátkodobé a v doporučených dávkách. Těhotné a kojící ženy a děti by se měly vnitřnímu užívání vyhnout," radí bylinkář Martin Kolár.

Kaštany: tinktura má široké využití díky svým protizánětlivým a protirevmatickým účinkům; Autor: istock.com

Kaštanové mazání proti revmatismu a dně

Asi 20 kaštanů oloupeme a rozdrtíme. Rozehřejeme 250–300 ml kvalitního oleje (olivový, slunečnicový, mandlový) nebo bambuckého másla (bio karité) či čistého vepřového sádla, přidáme rozdrcené kaštany a zvolna asi 20 minut při mírné teplotě povaříme. Scedíme a rozlijeme do čistých skleniček. Skladujeme v ledničce v uzavřené nádobě a spotřebujeme do  tří měsíců.

"Kaštanovou mast používáme třikrát až čtyřikrát denně, roztíráme ji na krouživými pohyby od periferií směrem k srdci, to znamená od nohou směrem nahoru. Jakmile se objeví první známky zlepšení, používání omezíme na dvakrát denně," vysvětluje bylinkář.

Kaštanové mazání pomáhá proti revmatismu, dně, bolestem zad a svalů; Autor: istock.com

Kaštanová koupel proti otokům a celulitidě

Zhruba 4 lžíce nasekaných kaštanů a 3 hrsti nasekaných smrkových větviček smrku přelijeme 4  litry vroucí vody a necháme asi 90 minut vyluhovat. Přecedíme a nalijeme do vody ve vaně. V koupeli zůstaneme 15–20 minut. Potom se zabalíme do deky, lehneme si a dopřejeme si 20minutovou relaxaci. Opakujeme jednou za 5–7 dnů.

Kaštanová koupel se osvědčila proti otokům a celulitidě; Autor: istock.com

Kaštany v kapse na zvýšení plodnosti

Nošení kaštanů v kapse se doporučuje při revmatických bolestech kloubů a zad. Máme-li kaštany u sebe, chráníme se proti bolestem kyčlí a kolenou. Známé je také mnutí kaštanů v dlaních jako účinná zbraň proti revmatismu. Plod jírovce maďalu je také pradávným symbolem plodnosti. Podle lidové tradice by ženy, které se snaží otěhotnět, měly nosit 9 kaštanů stále při sobě, nejlépe v dolní části těla, to samé platí pro budoucí tatínky. Ženám v období klimakteria se doporučuje nosit u sebe i tři sáčky, každý s 15 kaštany.

Známé je mnutí kaštanů v dlaních jako účinná zbraň proti revmatismu; Autor: istock.com

Kaštany v posteli proti rýmě a kašli

Spaní na kaštanech nás má přes zimu ochránit před nachlazením, kašlem a rýmou a celkově působí blahodárně na náš organismus. Úlevu přinesou i při křečových žilách, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy i při zánětech močových cest.

 • Kaštany dáme pod polštář tak, aby nás netlačily. Měli bychom na nich spát až do prvního jarního dne a pak je spálit. 
 • Při bolestech zad a kloubů je umístíme pod matraci či na zem pod postel.
 • Kaštany můžeme také dát do látkového sáčku.
 • Počet kaštanů se řídí věkem – mělo by jich být tolik, kolik je nám let + jeden navíc.
Spaní na kaštanech nás má přes zimu ochránit před nachlazením, kašlem a rýmou; Autor: istock.com

Střípky z historie využívání kaštanů

Kaštan a jeho léčivé účinky byly hojně využívány již od 16. století především k léčbě revmatismu a při onemocnění žil. Kaštany dříve sloužily jako krmivo pro domácí zvířata a jako krmivo pro lesní zvěř slouží dodnes; název koňský kaštan odkazuje na původní použití kaštanů proti kašli koní. Kaštany se používaly se také při přípravě piva, pálenky nebo jako náhražka kávy.

Jirovec maďal (Aesculus hippocastanum) lidově koňský kaštan či divoký kaštan je okrasný, statný košatý strom vysoký kolem 25 metrů; Autor: istock.com

6 pravidel pěstování jírovce maďalu

 1. Jírovec maďal je opadavý strom patřící do čeledi jírovcovitých. Tento mohutný strom se silným kmenem a krásně košatě rozloženými větvemi dorůstá až do výšky 25 metrů. Kůra na kmeni a starších větvích je rozpraskaná, na mladých větvích je hladká. Z lepkavých pupenů vyraší brzy z jara listy z dlouhými řapíky. Listy jsou pětičetné nebo sedmičetné s nestejnoměrně zubatými okraji. Matně tmavozelené zbarvení listů se na podzim mění v zářivě zlatožluté. Jírovec kvete v květnu bílými, růžově a žlutě kropenatými květy. Plodem je ostnitá, na povrchu skvrnitá tobolka s 1–3 velkými červenohnědými semeny známými jako kaštany.
 2. Půda jírovci vyhovuje hlubší, lehčí, vzdušná, spíše sušší, dobře propustná, bohatá na živiny. Přežijí sice i v těžších a stále vlhkých půdách, hůře však rostou a jsou v takovém prostředí náchylnější k napadení škůdci.
 3. Pěstování jírovce maďalu není složité. Nejlépe se mu daří na slunci, poroste ale i v mírném stínu. Strom není náročný na zálivku, všem při delším suchu, zálivku potřebuje.
 4. Jírovci maďalu vyhovuje společnost dalších stromů, neměl by tedy růst osamocený.
 5. Řez snáší jírovce dobře, ale nejkrásnější je, pokud ho neřežeme vůbec a necháme vyniknout přirozenou krásu a majestátnost bohaté koruny.
 6. Jírovec maďal poprvé kvete a plodí ve věku 10–15 let.

Zdroj: www.living.iprima.cz/zahrada/proc-sbirat-kastany

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
logo Cesty k sobě 2021