Rostliny aktivují duchovní schopnosti a obnovují životní energii

datum 17. 5. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Léčivé rostliny podporují naše tělo, mysl i duchovní růst. Duchovní účinky rostlin jdou ruku v ruce s naším zdravím od starověkých civilizací. Pouze kultivací všech složek naší bytosti dosáhneme pevného a dlouhodobého zdraví. K čemu nám některé z nich slouží?

Doba čtení 8 min.

Cesty k sobě


Léčivé byliny a rostliny se používají již tisíce let na léčení a posílení těla a mysli. Jejich používání je opravdu velmi rozšířené, a to až v takové míře, že v posledních desetiletích vědci a výzkumníci provedli množství výzkumů, kde zkoumali léčivé účinky uvedených bylin a rostlin.

Zájem vědců lze samozřejmě považovat za pozitivní věc, ale velká část starodávných poznatků ohledně energetických a duchovních účinků těchto rostlin se při výzkumech ztratila nebo ji vědci zcela přehlédli.

Proč současná věda nezkoumá duchovní účinky rostlin

Dělá to z jednoduchého důvodu – je dost náročné nebo dokonce nemožné změřit účinky těchto rostlin pomocí moderních vědeckých přístrojů.

Pokud moderní věda neumí změřit nějaký jev, to neznamená, že tento jev neexistuje.

Před několika staletími byl i elektron neznámou částicí, ale je samozřejmé, že existoval stejně jako dnes, bez ohledu na tehdejší nevědomost či ignoranci.

A totéž platí o energetických a duchovních vlastnostech rostlin. Pro osoby, které jsou citlivější a mají schopnost vnímat jemnější vibrace než ostatní, jsou vlastnosti těchto rostlin velmi skutečné a účinné.

To nic nemění na skutečnosti, že většina lidí vůbec neví o léčivých účincích těchto rostlin.

Kromě toho, mnohé starověké sofistikované systémy léčitelství, jako jsou ajurvéda a tradiční čínská medicína, zahrnují velké množství klasických textů.

Tyto texty jsou velice podrobné a najdeme v nich detailní přehled psychologických, duchovních a energetických účinků rostlinné a bylinné medicíny.

Je třeba poznamenat, že starověcí lékaři považovali jemné úrovně léčebného procesu (psychologické, duchovní a energetické) za mnohem důležitější pro úspěšné vyléčení než léčení na tělesné úrovni. Tělesné onemocnění tehdejší lékaři vnímali pouze jako projev, a ne jako skutečnou příčinu samotné nerovnováhy.

Hlavní myšlenka, která nám z toho vyplývá, je, že léčivé byliny a rostliny mají skutečné a významné účinky na aktivaci duchovních schopností.

Z tohoto důvodu nám mohou velmi pomoci při změně našeho vědomí a myšlení. Většina lidí ví, že to tak funguje u šamanů, kteří používají k aktivaci duchovních schopností směs bylinek, jako je například ayahuasca apod.

Ale jen málokdo ví, že bylinky, které jsou běžně dostupné v lékárnách či prodejnách zdravé výživy, mohou mít podobné účinky a že je lze snadněji začlenit do našeho každodenního života.

Rád bych upřímil pozornost na tři moje oblíbené bylinky, které mají jednoznačné a zřetelné účinky na aktivaci duchovních schopností, zejména u osob, které jsou dostatečně vnímavé na to, aby tyto účinky dokázaly rozeznat.

Článek píšu v naději, že se obnoví a zachová alespoň část ztracených starověkých vědomostí.

1. He Shou Wu (Fo-Ti)

Ve filozofii taoismu má bylinka He Shou Wu (muž s černými vlasy) již dlouhodobě pověst jednoho z nejznámějších prostředků s pozitivním účinkem na dlouhověkost.

Podle dochovaných legend čínský bylinkář a čchi-kung mistr Li Ching-Juen, který se narodil koncem 17. století, vděčil za svou dlouhověkost zejména bylince He Shou Wu a některým dalším bylinkám.

Li Ching-Juen se prý dožil až 256 let. Ačkoliv mnozí lidé mohou mít pochybnosti o účincích bylinek na dlouhověkost, nedávné výzkumy, které zkoumaly rostlinu He Shou Wu, opravdu potvrzují, že tato bylinka má vlastnosti podporující dlouhověkost. [1]

Bylince He Shou Wu se připisuje schopnost zvrátit průběh mnoha nemocí, schopnost chránit a opravit poškozenou DNA, některé výzkumy dokonce prokázaly, že tato bylinka přispěla k prodloužení života zkoumané osoby. [2]

He Shou Wu také zabraňuje působení enzymu MAO-B, u kterého je možné měřit vliv na délku života a celkový zdravotní stav. [3]

To, že bylinka He Shou Wu má i výrazné aktivující účinky na duchovní úrovni, je však již méně známé. Tato rostlina má silné účinky zejména na podporu intuitivního vnímání a schopnosti intuice jako takové.

V taoismu je He Shou Wu popisována jako tonikum s vlastnostmi shen a yin. Slovo „shen“ se překládá jako „duch“ neboli „duše“, slovo „yin“ zase označuje vše, co v sobě zahrnuje „ženský“ prvek nebo energii.

V tomto případě slovo „yin“ označuje schopnost vnímat. A proto díky bylince He Shou Wu se stáváme „vnímaví vůči duchům“ – citlivější a vnímavější osoby začnou i po krátkodobém pravidelném užívání této bylinky pociťovat, že disponují schopností vnímat duše či duchy.

Osoby, které pravidelně užívaly bylinku He Shou Wu, uvedly, že pociťovaly výrazné zvýšení tvůrčích schopností, větší inspiraci a schopnost se intuitivně rozhodovat.

Právě proto může být tato bylinka významnou pomocí pro umělce, osoby praktikující meditaci nebo kohokoliv, kdo si chce opravdu obohatit své vnímání skutečnosti.

Kromě výše zmíněných výjimečných účinků bylinky He Shou Wu má tato rostlina i jiné nezanedbatelné účinky.

Zmíníme jen ty nejdůležitější pozitivní účinky na naše zdraví, a to hloubkové zotavení a omlazení organismu na buněčné úrovni či zvýšení libida.

O mnoha jiných zdravotních účincích této rostliny se dozvíte v článku „Bylinka pro intuici a dlouhověkost“, který si můžete přečíst zde.

Zpočátku doporučuji užívat 1/4 až 1/2 čajové lžičky He Shou Wu denně, dávku můžete postupně zvýšit.

Většina lidí pociťuje záplavu inspirujících myšlenek a intuitivního vnímání už po jedné dávce, ačkoliv v některých případech je třeba delší užívání.

2. Reishi

Na Východě je reishi (lesklokorka lesklá) velmi oblíbená a známá jako „houba nesmrtelnosti“ neboli „houba duchovní síly“. Když byla reishi podrobena výzkumu, rychle se ukázalo, že se jedná o neobyčejný přírodní lék.

Ve filozofii taoismu je reishi vysoko vážená jako rostlina s léčivými účinky na zdraví. Už v dávných dobách bylo známo, že tato houba má příznivý vliv na každý tělesný orgán, jakož i na psychiku člověka.

To není žádné zveličování. Účinky reishi byly potvrzeny velkým množstvím vědeckých výzkumů. Za zmínku stojí, že reishi se používá v nemocnicích v celé Asii při léčbě těžkých onemocnění, jakým je rakovina. [4]

S jistotou tedy můžeme konstatovat, že se jedná o rostlinu se silnými léčivými účinky. A přestože je tato rostlina výborným tonikem pro náš imunitní systém, starověcí léčitelé ji častěji používali za účelem aktivace duchovních schopností.

Podobně jako bylinka He Shou Wu i reishi působí povzbudivě na vlastnosti „shen“, což znamená, že je to rostlina, která vyživuje ducha. Avšak z praktického hlediska jsou duchovní účinky reishi trochu odlišné od účinků byliny He Shou Wu.

Reishi působí zejména na zklidnění nervové soustavy, uvolnění mysli a navození stavu uvolněné soustředěnosti. Díky těmto účinkům je tato houba odpradávna velmi ceněná lidmi, kteří chtějí rozšířit své duchovní obzory, lidmi praktikujícími meditaci a také každým, kdo usiluje o odbourání stresu ze svého každodenního života.

Z vlastní zkušenosti můžu říci, že reishi způsobuje hmatatelnou změnu vnímání času – nějakým způsobem se zdá, jako kdyby čas plynul pomaleji, aniž bychom měli zpomalené myšlení či tělesné procesy.

Je to podobný účinek, jaký můžeme vidět ve filmu Matrix – máme schopnost vnímat a zpracovat více informací za kratší dobu, aniž bychom se za něčím honili nebo byli ve stresu.

Jinak řečeno – naše mysl pokračuje ve své činnosti normální rychlostí, ale čas začne běžet pomaleji čili umíme vytěžit ze života více bez toho, aniž abychom spěchali.

Houba reishi má vynikající uvolňující účinek na naši mysl, aniž by otupovala naší pozornost. Mohli bychom ji přirovnat k „meditaci v pilulce“, ačkoli se od něj odlišuje.

Domnívám se, že některé látky obsažené v reishi ovlivňují vylučování sekretu z epifýzy. Epifýza je žláza uložena v malém mozku, která odpovídá za naše vnímání skutečnosti a času, např. prostřednictvím neurohormonů a jiných mechanismů.

Svou roli zde zřejmě sehrává zklidňující účinek reishi na naši nervovou soustavu. Díky zklidnění nervové soustavy se uvolní a zvětší rozsah frekvencí, které vnímá a zpracovává.

A tak naše nervová soustava, která je obvykle zaměstnána zpracováním stresových signálů, získá prostor pro zpracování a plynulejší tok smyslových vjemů do našeho vědomí.

Kombinace všech těchto vlastností vyvolává stav zvýšeného uvědomování a zvýšeného vnímání – stavy, které většina z nás v každodenním životě nazakusí.

Ohledně užívání reishi na duchovní účely je třeba poznamenat, že ne všechny druhy mají stejný účinek.

Taoisté věří, že reishi, která roste ve svém přirozeném prostředí (vysoko v pohořích, v hustých lesích Severní Asie a Číny), obsahuje více prvku „shen“ neboli duchovní energie než reishi, která je pěstována ve sklenících, kde roste na dřevěných pilinách a hoblinách.

Dřevěné piliny se při pěstování rostlin používají běžně. Z tohoto důvodu je velmi důležité si pořídit produkt s výtažkem z reishi, která je pěstována dlouhodobě udržitelným způsobem v přirozeném prostředí.

3. Bazalka posvátná (tulsi)

Bazalka posvátná se za posledních zhruba pět tisíc let stala legendární součástí kultury hinduismu, zdobí domácnosti a chrámy v celé Indii a vysloužila si taková označení jako „elixír života“ a „matka přírodního léčitelství“.

Tato rostlina má řadu zdraví prospěšných účinků, od účinného odbourávání stresu a úzkosti, až po vyrovnávání hladiny krevního cukru, zklidňující účinky, obnovu správné činnosti endokrinního systému a mnoho jiných. [5-7]

Méně známé jsou však účinky na jemné energetické pole člověka. Tulsi má silné účinky na harmonizaci bioenergetického pole, tzn. že má schopnost obnovit a vyvážit jemná elektromagnetická pole, která jsou vytvářena naší myslí a tělem.

Pokrokoví vědci a lékaři si začínají stále více uvědomovat, že tato elektromagnetická pole a jejich působení jsou velmi důležitým prvkem z pohledu lidského zdraví. Ve filozofii jógy je tulsi považována za jednu z mála výjimečných bylinek, která má schopnost uvést do rovnováhy čakry v lidském těle.

Čakry jsou energetická centra, která se nacházejí hluboko v jemnohmotném i hmotném těle na místech s mimořádně vysokou hustotou nervových zakončení.

Bazalka posvátná se už velmi dlouho těší velké oblibě u lidí věnujících se meditaci v Indii a po celém světě – tato rostlina působí na zpomalení toku myšlenek a uklidnění těla, díky čemuž se pro meditujících stávají hluboké stavy vědomí snadněji dostupné.

Z bazalky posvátné lze připravit čaj, ale můžete ji konzumovat i v podobě koncentrovaných extraktů v kapslích či tinkturách. Každý z uvedených způsobů konzumace bazalky posvátné je správný a každý vám přinese požadované účinky, ale není potřeba ji užívat každý den.

Pro zaznamenání výraznějších změn ve vašem zdraví je však třeba, abyste bazalku posvátnou užívali dlouhodoběji.

Zdroje

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4436517/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471648/

[3] https://www.healthy.co.nz/ailment/2067-polygonum-multiflorum-liver-blood-tonic.html

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14713328

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11744301

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185238/

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15587591

Autor: Justin Faerman

Zdroj: mocvedomi.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico