Řešte negativní dopad vysoké spotřeby masa a mléka, vyzývá světové lídry na klimatické konferenci COP26 nevládní organizace a významné osobnosti

datum 22. 11. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Zatímco se dnes sešli v Glasgow vrcholní představitelé z celého světa na klimatické COP26, více než 100 nevládních organizací a významných osobností spojilo své síly a vyzývá vlády, aby se zabývaly vlivem výživy a živočišné výroby na klima, máme-li zabránit klimatické katastrofě.

Prohlášení, iniciované mezinárodní organizací Compassion in World Farming (CIWF), podepsala řada významných osobností a vědců, například profesoři Raj Patel, Peter Singer, Carl Safina a John Webster.

Rovněž jej podpořilo mnoho vlivných nevládních organizací zabývajících se ochranou zvířat a přírody, jako je Greenpeace, Friends of the Earth, World Animal Protection. Připojilo se také 5 českých organizací - Hnutí Duha, NESEHNUTÍ, OBRAZ, Otevři oči a Svoboda zvířat.

Ve společném prohlášení stojí: „Konference COP26 přivádí dohromady lídry z celého světa, aby hledali řešení nebezpečné a bezprecedentní klimatické krize. Vyzýváme vlády, aby 6. listopadu, kdy se program konference zaměřuje na přírodu, věnovaly důkladnou pozornost dopadům potravinářství a živočišné výroby na klima. Lidé od svých lídrů potřebují závazky k okamžitému a celosvětovému řešení vedoucímu k vytvoření udržitelných a zdravých potravinových systémů, které budou prospívat zvířatům, lidem i planetě.

Naše planeta čelí krizi. Problémy spojené s výživou a zemědělstvím se musí stát ústředním tématem debat a světoví lídři musí být připraveni přikročit k razantním změnám.

Pokud se velmi brzy a zásadním způsobem nezmění způsob, jak se stravujeme, nebudeme schopni splnit klimatické cíle a důsledky budou podle vědeckých prognóz katastrofické. Celosvětová spotřeba masa a mléčných výrobků se musí výrazně snížit, pokud máme dosáhnout cílů udržitelného rozvoje OSN. Pokud chceme také zmírnit úbytek biodiverzity, je zapotřebí přiklonit se k zemědělství šetrnému k přírodě s důrazem na vyšší welfare zvířat. Celý svět se dívá.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko, říká: „Světoví lídři se sjeli na konferenci COP26, aby se pokusili vyřešit stále se prohlubující klimatickou krizi. Přesto však i nadále přehlížejí „pomyslnou krávu v místnosti”. Navzdory všem více než přesvědčivým důkazům, že konzumace masa je jednou z hlavních příčin klimatické krize, národní vlády si stále nedokážou připustit skutečnost, že výživa a zemědělství hrají jednu z hlavních roli v devastaci naší planety. Doufáme, že naše společné prohlášení napomůže rozproudit diskusi na toto nesmírně důležité téma.”

~ KONEC ~

Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, zástupkyni CIWF v České republice: [email protected], mobil: 778 000 288

Celé znění prohlášení a seznam signatářů

Compassion in World Farming (CIWF, Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat, odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice.

Více informací naleznete na www.ciwf.cz

Zdroj: Tisková zpráva

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico